روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 25 مهر 1396 / 26 محرم 1439 / a 17 Oct 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
راديو و تلويزيون
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 04 خرداد 1391 - ساعت 00:02
شماره خبر: 100812757004
بهنام تشکر، بازيگر نقش نيما در سريال ساختمان پزشکان گويندگي متن مجموعه مستند «پرواز» را به عهده دارد
آثار تماشايي شبکه مستند براي تابستان
شبکه مستند از آغاز تابستان، مجموعه‌های مستند متنوعی را پخش می‌کند. این جشنواره تابستانی شامل مستندهای ایرانی و خارجی است که بیشتر آنها برای نخستین‌بار از این شبکه پخش می‌شود.

مهدی خلجی، مدیر تأمین برنامه شبکه مستند با بیان این خبر به جام‌جم گفت: ما در یک دوره زمانی 3 تا 4 ماهه آثار خارجی را تهیه کردیم و در حال حاضر در حال انجام فرآیند صداگذاری و بازبینی هستیم.

مستندهای علمی

«دنیای شگفتی‌ها»، «پیدایش»، «پرواز»، «آدرنالین» و «مهاجرت بزرگ» از جمله مستند‌های خارجی آماده پخش از این شبکه است.

مجموعه «دنیای شگفتی‌ها» در 7 قسمت دنیای فکری استیون هاوکینز را در مورد فناوری‌های روز اتومبیل‌های جدید نشان می‌دهد.مجموعه اپیزودیک «پیدایش» با موضوع پیدایش زمین و جهان هستی از دیگر آثار خارجی شبکه مستند برای تابستان است. این دو مجموعه مستند را بهمن هاشمی دوبله کرده است. مجموعه 7 قسمتی «پرواز» عنوان مستندی است که به موضوع پرواز و فناوری‌های این عرصه و انواع هواپیماها می‌پردازد. بهنام تشکر گویندگی این مجموعه را به عهده دارد.

مستند «آدرنالین» نیز در قالب مستندی علمی به موضوع کارکرد آدرنالین در خون انسان و تأثیر آن بر سلامت بدن می‌پردازد. «مهاجرت بزرگ» نیز انواع مهاجرت‌ها در حیات وحش از جمله مهاجرت فیل‌ها و یوزپلنگ‌ها را بررسی می‌کند.

از خاطره‌های تهران تا دلتنگی‌های مادر شمالی

مجموعه‌های «خاطره‌های تهران»، «بار دیگر این خانه»، «به رنگ انار»، «دور تا بی‌نهایت»، «خانم گلاب»، «نجار پسر عطار»، «شیرین‌نسا خانه‌ات کجاست»، «خاورخانم»، «روزگار خوش خانواده امانت‌چی»، «خانه‌ای که پسرش را در شهر گم کرد»، «من و یک نوبت صیادی»، «گل آبی» و «و اما زندگی» از جمله مستند‌های ایرانی است که در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته است. این مستندها را جواد ظهیری تهیه کرده است. مستند «مرخصی کوتاه» کاری از ابوالفضل جلیلی و سری جدید مستند «ایران» به تهیه‌کنندگی حسین طاهری نیز در جشنواره تابستانی شبکه مستند به نمایش درمی‌آید.

«خانم گلاب» به کارگردانی سیدمهدی حسینی و امیر پوریاباشی داستان زندگی زنی است که راننده اتوبوس است.

«خاطره‌های تهران» را نیز حمید قزلو کارگردانی کرده است. این مستند بخش‌های خاطره‌انگیز تهران مانند حمام نواب و... را نشان می‌دهد و بیشتر نماهای این مستند در منطقه 12 تهران تصویربرداری شده است.

«من و یک نوبت صیادی» را فرشاد فدائیان کارگردانی کرده است. این مستند مشاهدات فرشاد فدائیان را از یک روز همراهی با صیادان روایت می‌کند. فدائیان همچنین «شیرین‌نسا خانه‌ات کجاست» را در منطقه شیرین‌نسای گیلان که چای خوش‌طمعی نیز دارد روایت کرده است و زندگی پیرزنی را نشان می‌دهد که در این منطقه زندگی می‌کند و با چایکاری روزگار می‌گذراند. «نجار پسر عطار» عنوان مستند دیگری از این کارگردان است و زندگی نجاری را روایت می‌کند که با روحیه‌ای شاعرانه کار می‌کند. فدائیان همچنین در مستند «خانه‌ای که پسرش را در شهر گم کرد» از دلتنگی‌های زن گیلانی می‌گوید که پسرش او را تنها گذاشته و به شهر رفته است.

مستند «روزگار خوش خانواده امانت‌چی» خاطره‌های دوران جنگ خانواده امانت‌چی را بازخوانی می‌کند. این مستند را محمد حدادی کارگردانی کرده است.

«و اما زندگی» را نیز محمدحسین کشاورز کارگردانی کرده است. این مستند درباره یک امدادگر پزشکی است که مجبور است در لحظه سال تحویل به ماموریتی ناخواسته برود.

«به رنگ انار» نیز کاری است از رقیه توکلی که خانم معلم بازنشسته‌ای را روایت می‌کند که با خریدن زمین کوچکی در بیرون از شهر به یکی از کارآفرینان مطرح تبدیل می‌شود.

«خاورخانم» نیز راوی زندگی یک خانم شمالی است که خانه مسکونی خود را تبدیل به غذاخوری می‌کند و این غذاخوری مورد استقبال بسیاری قرار می‌گیرد. این مستند را کاوه جوادی روایت می‌کند.

«گلابی» عنوان مستندی است که با کارگردانی و تهیه‌کنندگی جواد ظهیری به مرغوبیت گلابی‌های نطنز و بی‌بهره بودن خود این شهر از این میوه می‌پردازد.

«دور تا بی‌نهایت» را رضا طاهری کارگردانی کرده است. در این مستند رضا طاهری فعالیت‌های 2 عکاس را در قالب مستند روایت می‌کند.

مهراوه فردوسی / گروه رادیو و تلویزیون


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: