روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
پنجشنبه 23 آبان 1398 / 16 ربيع الأول 1441 / a 14 Nov 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
صفحه آخر
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 09 شهريور 1389 - ساعت 00:41
شماره خبر: 100884483108
مخترع ايراني مصرف انرژي را 40 درصد کاهش داد
یک مخترع ایرانی با ابداع فناوری رسوب‌زدایی الکترونیکی برای پیشگیری از آلودگی منابع آب‌های زیرزمینی و جلوگیری از شور شدن آب‌های شیرین، مصرف انرژی را در ساختمان‌های کشور حدود 40 درصد کاهش می‌دهد.

به گفته ابراهیم صفایی، تشکیل رسوب آب بر جدار مخازن، لوله‌ها و تاسیسات ساختمان‌ها و صنایع، یک معضل عظیم فنی است.

صفایی افزود: فناوری رایج در زمینه رسوب‌زدایی در تاسیسات کشور بسیار قدیمی و متعلق به یک قرن پیش است و خسارات سنگینی بر اقتصاد، صنعت و محیط زیست وارد می‌کند. وی به طور نمونه به استفاده از اسیدهای مختلف برای شستشوی رسوب آب اشاره کرد و گفت: با این روش سالانه میلیون‌ها لیتر اسید وارد منابع آب‌های زیرزمینی کشور می‌شود، در حالی که امروزه منابع آب‌های زیرزمینی مهم‌ترین منابع آب شرب شهرهاست که روند خشکسالی سالیان اخیر وابستگی به آب‌های زیرزمینی را تشدید می‌کند.

مخترع فناوری رسوب‌زدایی الکترونیکی در خصوص اهمیت فناوری جدید خود گفت: فناوری رسوب‌زدایی الکترونیکی بدون استفاده از مواد شیمیایی، رسوب‌ها را مولکول به مولکول در آب حل کرده و به این ترتیب به ترکیب مواد معدنی موجود در طبیعت آسیب نمی‌رساند.

صفایی افزود: این فناوری تغییری در خلوص آب‌های زیرزمینی ایجاد نمی‌کند و از شور شدن آب‌های شیرین نیز جلوگیری می‌کند؛ چرا که در شرایط موجود سالانه هزاران تن نمک برای پیشگیری از تشکیل رسوب در تاسیسات در آب حل شده و وارد منابع آب در زمین می‌شود. با استفاده از این فناوری مصرف سوخت گاز حدود 40 درصد در ساختمان‌ها کاهش می‌یابد که علاوه بر صرفه‌جویی اقتصادی، آلودگی هوا در شهرها نیز به همین نسبت کاهش می‌یابد./ ایرنا


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: