صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
آرشیو مورخ: يكشنبه 15 بهمن 1385 / 16 محرم 1428 / a 04 Feb 2007
عناوین کل اخبار آرشیو
صفحه اول آرشیو
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
عکس
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
Must declare the scalar variable "@srvccode".
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 15 بهمن 1385 - ساعت 23:19
شماره خبر: 100004055883
کتاب سال ، امروز ورق مي خورد
جام جم آنلاين: برگزیدگان چهاردهمین جایزه جهانی کتاب سال ایران از میان پدیدآورندگان 1700اثر در 2حوزه مطالعات اسلامی ، ایران و بخش ویژه پیامبر اعظم (ص) معرفی شدند.

به گزارش خبرنگار ما، جایزه جهانی کتاب سال از نظر گردآوری و بررسی آثار در حوزه های مربوطه ، دوره منحصر به فردی را پشت سر گذاشت به گونه ای که تمام آثار منتشر شده در جهان پس از ارسال به دبیرخانه مورد بررسی قرار گرفت.
نامگذاری سال پیامبراعظم (ص) باعث شد تا 1100اثر که در طول سالهای اخیر نوشته شده اند بررسی شوند که در نهایت 34اثر در مرحله نهایی ارزیابی شد. به گفته محمدرضا وصفی ، دبیر جایزه جهانی کتاب سال ، آثار ارزیابی شده به زبانهای انگلیسی ، عربی ، فرانسوی ، آلمانی ، تاجیکی ، ایتالیایی ، چینی ، اردو، ژاپنی ، روسی ، ترکی استانبولی ، ترکی ازبکی ، بلغاری ، سواحیلی ، آلماتی و تایی نگاشته شده اند.
امسال در بخش ویژه پیامبر اعظم (ص) با عنوان سیره نبوی از 2پژوهشگر فعال و 5اثر برگزیده تقدیر می شود.
علامه سیدجعفر مرتضی العاملی ، اسلام شناس لبنانی و پروفسور هارالد موتسکی از هلند تقدیرمی شوند و کتابهای معراج نامه ؛ سفر معجزه آسای پیامبر(ص) اثر ماری رزسکانی پژوهشگر فقید فرانسوی ، سیره سیدالانبیائ والمرسلین محمد؛ جامع المحامد کلها از علی هاشم الاسدی از ایران ، تطور کتابه السیره النبویه عندالمورخین المسلمین حتی نهایه العصر العباسی از عمار عبوری محمدحسین نصار از عراق ، مختصر الجامع فی السیره النبویه از سمیره الزاید از سوریه و سیدالمرسلین ؛ با دراسه تحلیلیه شامله للشخصیه و السیره المحمدیه فی شتی الاجتماعیه و الرسالیه والسیاسیه والعسکریه از شیخ جعفر الهادی از ایران در بخش سیره نبوی برگزیده شدند.
در بخش مطالعات ایرانی از پروفسور اوام .یره میاش از مجارستان تقدیر می شود و کتابهای موسیقی ایرانی ؛ پرسشی از سنت از ژان دورینگ ایران شناس فرانسوی ، ترجمه مثنوی معنوی به زبان ازبکی از جمال کمال از ازبکستان ، فهرست نسخه های خطی فارسی کتابخانه دانشگاه قازان از آلسو آرسلانو آیراتوونا از روسیه ، گفتمان میان فرهنگ ها: ایران و هند از آتول کمار سینها و آبمای کمارسینگ از هند و خلیج فارس ؛ اطلس نقشه های کهن و تاریخی از محمدرضا سحاب از ایران به عنوان آثار برتر راه یافته اند. امسال در بخش مطالعات اسلامی از پروفسور حامد الگار، متفکر مسلمان ساکن امریکا تقدیر می شود و کتابهای اندیشه های سیاسی آیت الله مرتضی مطهری از محمود تقی زاده داوری از ایران ، خاستگاه و توسعه حقوق در اسلام از وائل حلاق مسلمان فلسطینی مقیم کانادا، پیشینه هنر اسلامی از والک گرابار از امریکا و شیدایی جان با شهود جذبه معنوی در تنویرات ابن عربی از جیمز موریس امریکایی برگزیده شده اند. از میان برگزیدگان چهاردهمین جایزه جهانی کتاب سال به جز ماری رزسقای که در قید حیات نیست ، پروفسور موتسکی ، پروفسور حامد الگار، وائل حلاق ، اولگ گرایار و جیمز موریس نیز امروز در مراسم اهدای جوایز حضور ندارند و قرار است در ایام برپایی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در ایران حضور یافته و تقدیر شوند.
برگزیدگان جایزه داخلی و جایزه جهانی کتاب سال امروز با حضور رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی در تالار وحدت تقدیر می شوند.

نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارس? وارد کن?د
نام:    پست الکترون?ک: