جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
دوشنبه 03 مهر 1396 / 04 محرم 1439 / a 25 Sep 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
گروه تاريخ
ميرزا تقي‌خان فراهاني که بود؟
دولتمرد آرمانگرا
میرزا تقی‌خان فراهانی در حدود سال 1220 ه . ق در هزاوه، در اطراف اراک، به دنیا آمد. پدر وی کربلایی‌قربان نام داشت و آشپز قائم مقام فراهانی بود. وی در خانه قائم مقام تربیت شد و در جوانی توانست سمت منشی‌گری قائم مقام را به دست آورد.
مروري بر خاطرات «سيلک»
هشتاد سال پیش، با جاری شدن سیل در زمین‌های کشاورزی ساکنان شهر کاشان، تمدنی بزرگ و چندهزار ساله نمایان شد؛ ابزارآلات و سفالینه‌هایی متفاوت با ابزارهای کنونی پیدا شدند که حیرت و حس کنجکاوی همه را برانگیختند و در این میان، آن‌ها که می‌خواستند یک شبه ره صد ساله را بروند، دل خاک‌های این تپه را زیر و رو کردند.
تکه‌تکه کردن اجساد در قديمي‌ترين شهر اروپا
باستان شناسان کشف کردند که ساکنان قدیمی‌ترین شهر اروپا که امروزه در بلغارستان قرار دارد، اجساد مردگان خود را پیش از دفن تکه‌تکه می‌کردند.
کشف توپ جنگي 200 ساله در جريان احداث تونل مترو در هند
یک توپ جنگی 200 ساله به همراه مهمات آن در جریان احداث یک تونل مترو در هند کشف شد.
عبدالناصر رييس جمهور مصر شد
56 سال پیش در روز 23 ژوئن سال 1956 میلادی در یک همه پرسی عمومی ، جمال عبدالناصر با کسب 84/99 درصد آرای مثبت مردم در سن 37 سالگی رئیس جمهور مصر شد البته از هنگام کنار گذاشتن ژنرال محمد نجیب در سال 1954 میلادی جمال عبدالناصر رهبر انقلاب مصر شده بود.
وابستگي؛ فصل مشترک گروهک‌هاي تروريست
انقلاب اسلامی ایران که پیروز شد، دست‌اندازی غربی‌ها به سفره رنگارنگ ثروت‌های این سرزمین نیز به پایان رسید، اما غربی‌ها و در رأس آنها آمریکا تلاش کردند عقده‌های فروخورده ناشی از رانده‌شدن از ایران را با خصومت آشکار با ملت و نظام جمهوری اسلامی جبران کنند.
زنده باد مدرس
پیرمردی است تکیده، عصایی بر دست، لباسی مندرس بر تن، لاغراندام، زاهد و قانع اما اینها همه ویژگی‌های مدرس نیست. آنچه شهید آیت‌الله مدرس را به تقویم تاریخ کشورمان پیوند زد شجاعت، ظلم‌ستیزی و مبارزه بی‌امان او با استعمار بود.
مقيمي:
ميرزا سمبل مبارزه با استبداد داخلي و استعمارگران است
نماینده بهشهر و نکا در مجلس با اشاره به برگزاری کنگره میرزا کوچک خان جنگلی گفت: میرزا در شرایط سخت و خفقان داخلی و در حالی که استعمارگران روس و انگلیس ایران را اشغال کرده بودند، قیام کرد و در واقع وی سمبل مبارزه با استبداد داخلی و استعماگران است.
کشف مجسمه يک فرعون ناشناخته در مصر
مجسمه یک فرعون ناشناخته به همراه دیگر آثار تاریخی در مصر کشف شدند.
تکيه‌هاي تاريخي تهران
در ازدحام خیابان‌های شلوغ شهر‌ تهران، رفتن به کوچه‌پس‌کوچه‌های پرخاطره‌ قدیمی که حالا قدم به قدم آن با پرچم‌های سیاه مزین شده، لطف دیگری دارد. کوچه‌هایی که با گذشته‌ ما پیوند خورده‌اند و حکایت‌مان را به نسل حسین (ع) پیوند داده‌اند، حکایتی که دست کم از 300 سال پیش تاکنون امتداد یافته و عزاداری برای سید و سالار شهیدان را در طول تاریخ پررنگ نگه داشته است.
کشف بقاياي يک کشتي 138 ساله در کانادا
بقایای یک کشتی 138 ساله در اعماق دریاچه‌ای در کانادا کشف شد.
طومار شيخ بهايي به يونسکو ارسال مي شود
طومار شیخ بهایی برای ثبت جهانی در یونسکو ارائه می شود. این طومار یکی از ابتکارات شیخ بهایی برای تقسیم آب زاینده‌رود است که سند آن را در عهد سلطنت شاه طهماسب صفوی تهیه کرد و براساس این سند سال به 360 روز و برنامه استفاده از آب به 2 فصل مشخص تقسیم شد.
دنيا درآتش نخستين جنگ جهاني
جنگ بزرگ آغاز شد
98 سال پیش در روز 28 ژوییه سال 1914 میلادی امپراتوری اتریش - مجارستان به کشور تازه استقلال یافته صربستان اعلان جنگ داد ، جنگی که جنگ بزرگ نام گرفت و به نخستین جنگ جهانی تبدیل شد.
حيات دوباره امپراتوري بيزانس
751 سال پیش در روز 25 ژوییه سال 1261 میلادی امپراتور بیزانس ، بازیلئوس میخاییل هشتم پالئولوگ فاتحانه وارد پایتختش بیزانس شد. نیم قرن پیش از این تاریخ، یک امپراتور دیگر بیزانس به بهانه جنگ های صلیبی توسط ارتشی که سربازان آن از سوی بازرگانان ونیزی اجیر شده بودند ، از شهر بیزانس بیرون رانده شده بود.
[1]   2   3   4   5   6   صفحه بعد>   

 

 
آخرین عناوین خبری 
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> 

 
خواندنیهای تاريخ ...  
ميرزا تقي‌خان فراهاني که بود؟
دولتمرد آرمانگرا

تکيه‌هاي تاريخي تهران

دنيا درآتش نخستين جنگ جهاني
جنگ بزرگ آغاز شد

حيات دوباره امپراتوري بيزانس

الکساندر دوما متولد شد