جام‌جم آنلاین
نسخه آزمایشی
نسخه اصلی جام‌جم آنلاین
سرویس ها
اخبار گروه فرهنگ و سينما
کسانی که سینما جدی‌ترین سرگرمی‌شان است، زمستان که رسید حال و هوای فیلم دیدن در جشنواره فیلم فجر به سرشان می‌زند. قصد ایستادن در صف‌های طولانی می‌کنند و در سرمای بهمن در جدول برنامه‌های فیلم‌ها به دنبال نام و نشانی از فیلم‌های مورد علاقه‌شان می‌گردند.
 
پنج فیلم سینمایی در سومین روز از نمایش فیلم‌های سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در مرکز همایش‌های برج میلاد روی پرده می‌رود.
 
مدیر کانون نمایش های خیابانی مرکز هنرهای نمایشی در گفت و گو با برنامه "پیداوپنهان" رادیو گفتگو از برگزاری جشنواره مستقل تئاتر خیابانی در آینده نزدیک خبر داد.
 
نمایش برهان محمد یعقوبی دست‌کم برای کسانی که نمایشنامه را پیشتر خوانده‌اند، احساسی دوگانه ایجاد می‌کند. متن دیوید اوبورن شاهکار است، اما بازنویسی و اجرای یعقوبی از آن در نیمه اول کند، بی‌رمق و سطحی است. در مقابل پاره دوم متن و اجرا جاندار، درگیرکننده و مسأله‌ساز است. می‌توان درباره پاره دوم اجرا به جرأت و با توجه به هر سلیقه‌ای گفت گرم و قابل پیگیری است. با این مقدمه آنچه در ادامه می‌خوانید ثبت لحظات تجربه و مواجهه‌ام با اجرایی است که متنی دوست‌داشتنی را به مسلخ برده و از آن ـ البته تنها در انتها ـ غذایی سیرکننده (نه الزاما خوشمزه) پخته است.
 
«میم استودیو» یک گروه جوان و با انگیزه است که با هدف سرگرم کردن، ایجاد ارتباطی ساده و جذب عامه مخاطبان در ارمنستان فعالیت می‌کند. این گروه جوان، که پانتومیم را به عنوان شیوه اصلی کارهای نمایشی‌اش انتخاب کرده است، به‌گونه‌ای آزاد و گسترده از مولفه‌ها و عناصر مختلف نمایش‌های کمدی، سیرک، موسیقی، حرکات موزون و... استفاده می‌کند و حتی اگر لازم باشد از بازی و مشارکت تماشاگر هم برای رسیدن به مهم‌ترین هدفش، یعنی سرگرم کردن مخاطب، بهره می‌گیرد.
 
یکی از نمایش‌هایی که در هفته جاری در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه رفت، «ننه دلاور بیرون پشت در» به نویسندگی و کارگردانی سجاد افشاریان بود. برای دیدن این نمایش تماشاگران زیادی مقابل سالن ازدحام کردند؛ تماشاگرانی که تعدادی از آنان بعد از تساوی بی‌روح دربی به سالن تئاتر آمده بودند تا شاید دیدن یک نمایش خوب باعث شود کرختی بعد از آن بازی را از یاد ببرند ولی وسط‌های نمایش این جمعیت مشتاق یکی پس از دیگری، سالن را ترک کردند. آنهایی هم که تا پایان نمایش با شرایط سخت (زیرا عده‌ای از تماشاگران روی زمین نشسته بودند) در سالن ماندند و کار را تا آخر دیدند، بسیار ناراضی بودند.
 
سایر اخبار
بخش بین الملل سی و یکمین جشنواره فیلم فجر با حضور جمع زیادی از هنرمندان و سینماگران ایرانی وخارجی آغاز شد.
 
برگزیدگان سی ویکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در بخش های مسابقه عکس و پوستر، رادیو تئاتر، ایران، تئاتر خیابانی، بین الملل و مناطق، تجربه های نو و نگاه تازه معرفی شدند.
 
رئیس‌جمهور با اشاره به این‌که شنیده می‌شود که بعضاً در مورد متون نمایشی سخت‌گیری می‌شود، گفت: بهترین هنرمندان کشورمان در عرصه تئاتر با عشق و فداکاری و کمترین دریافتی مشغول به فعالیت هستند و مطمئن هستیم اگر به جامعه هنری به خصوص به جامعه تئاتر کشور اعتماد کنیم هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.
 
ماجرا از یک روز معمولی آغاز می‌شود. روز خیلی خیلی معمولی... مرد از خواب بیدار می‌شود و می‌خواهد که مانند هر روز فعالیت‌های روزانه‌اش را شروع کند. همین که می‌آید در را باز کند، کلید توی قفل می‌شکند. هر چه تلاش می‌کند نمی‌تواند از خانه بیرون برود. سعی می‌کند از دیگران هم کمک بگیرد، اما همه در مسیری مقابل او قرار می‌گیرند و نمی‌گذارند که از خانه بیرون بیاید. او درگیر و دار این اتفاقات با حوادثی مواجه می‌شود که برایش جهان جدیدی را رقم می‌زند.
 
پنجمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر از شنبه چهاردهم بهمن در موزه هنرهای معاصر آغاز می‌شود و امسال در کنار هنرمندان داخلی، آثار 172 هنرمند خارجی از 54 کشور جهان در جشنواره حضور دارد، همچنین قرار است در این دوره بزرگداشت زنده‌یاد محمود جوادی‌پور، رییس افتخاری دوره‌های قبلی جشنواره هم برگزار ‌شود.
 
سی‌امین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران روز شنبه به کار خود پایان می‌دهد و امسال تنها چهار اثر به‌عنوان برگزیده انتخاب شده‌اند و قرار است 22 اثر هم شایسته تجلیل اعلام شود، این در حالی است که سال گذشته این جایزه 19 نفر را به عنوان برگزیده معرفی کرد و 54 شایسته تجلیل هم داشت.
 
وزیر ارشاد در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر گفت: سینما کلید پیشرفت کشور است آنگاه که آنرا گم نکنیم و برای ورود ناگزیر به از جا کندن و برداشتن لولا نشویم که خانه بی در، امنیت خود را از دست می‌دهد و هرکس به خود اجازه‌ ورود می‌دهد.
 
مراسم افتتاحیه سی ویکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر چهارشنبه شب با حضور سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت آغاز شد.