جام‌جم آنلاین
نسخه آزمایشی
نسخه اصلی جام‌جم آنلاین
سرویس ها
اخبار گروه دانش
سفر به فضا یعنی روبه‌رو شدن با بسیاری از مسائل و مشکلات فیزیکی، تکنیکی و علمی.سفر به فضا یعنی ورود به محیط نامأنوس​ فاقد هوا، گرانش و سپر مغناطیسی زمین که بدن ما برای ادامه بقا به آن عادت دارد.
 
با وجود این‌که سکته‌های قلبی و مغزی همچنان بالاترین میزان مرگ و میر را به خود اختصاص می‌دهد، اما همچنان بسیاری نمی‌دانند که چه اقدامات پزشکی و تخصصی روی بیماران باید انجام پذیرد تا جلوی نواقص جسمی آنها در آینده گرفته شود؟ یا این‌که اطرافیان این بیماران نمی‌دانند که چه کار بکنند تا بیمار زمان طلایی رسیدن به اورژانس و بیمارستان را از دست ندهد؟
 
صفحات مورد استفاده برای تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی الکتریکی معمولا سنگین و انعطاف‌ناپذیر بوده و هزینه نصب بالایی دارد. در این میان دانشمندان بتازگی به راهی نوین برای تولید نوعی سلول خورشیدی دست یافته اند که علاوه بر قیمت پایین‌تر، انعطاف‌پذیر است.
 
آزمایشگاه ملی انرژی‌های تجدیدپذیر(NREL) به کمک شرکت سولار جانکشن موفق به تولید سلول خورشیدی مخصوصی شده‌اند که در مقایسه با سلول‌های فتو ولتائیک معمولی از بازدهی به مراتب بیشتری برخوردار است.
 
این را خوب می‌دانم که بدون شک در رویارویی با عنکبوت‌ها، احساسی مثبت و توام با یک لبخند در چهره‌تان پیدا نخواهید کرد! اما بیایید کمی واقع بین باشیم، این جانوران پوشیده از مو، چابک و کوچک را چه دوستشان داشته باشیم و چه نداشته باشیم...، ناظمان و متعادل‌کنندگان اکوسیستم در طبیعت هستند و وجود آنها برای از بین بردن آفات و حشراتِ ناقلِ بیماری و نهایتا حفظ زندگی و بقای ما انسان‌ها بسیار موثر است.
 
عطر کره، پنیر پیتزا، قارچ و ذرت به مشام می‌رسد. درست حدس زده‌اید بوی اشتهابرانگیز ذرت مکزیکی است.
 
سایر اخبار
هر سال با آغاز فصل سرما در گزارش‌های هواشناسی از دماهای پایین‌تر از صفر درجه سلسیوس صحبت می‌شود و شنوندگان را به یاد یخبندان دوباره معابر عمومی و سوز و سرمای بی رحم صبحگاهی می‌اندازد.
 
حتما تاکنون افراد زیادی را دیده‌اید که از بدو تولد به افتادگی پلک مبتلا بوده‌اند، اما جالب است بدانید احتمال این که هر کسی به آن مبتلا شود، وجود دارد.
 
پدیده آلودگی هوا برای ساکنان کلانشهرها پدیده شناخته شده‌ای است و به تهدیدی جدی علیه سلامت ساکنان این شهرها مبدل شده است تا جایی که امکان دارد روزی به خاطر نفس کشیدن بمیریم. همه ساله حدود سه میلیون نفر در جهان بر اثر آلودگی هوا جانشان را از دست می‌دهند و این رقم در بعضی کشورها حتی از آمار مرگ و میر ناشی از سوانح رانندگی نیز پیشی می‌گیرد.
 
امروزه رایانه یکی از ابزارهای ضروری در زندگی است و در بسیاری از شهرهای بزرگ، قابلیت اتصال به اینترنت نیز برای همگان فراهم شده و کاربران فراوانی به این شبکه پهناور دسترسی دارند.
 
متخصص جراحی عمومی گفت: هفت زنگ خطر وجود دارد که می توان با توجه به آنها ضایعات سرطانی را تشخیص داده و به موقع برای درمان مبادرت کرد.
 
دانشمندان و متخصصان فضایی جمهوری اسلامی ایران موفق شدند با برداشتن گام بلند دیگری در عرصه فناوری پیشرفته فضایی، ارسال حیات به فضا و تحقیقات زیستی که در انحصار چند کشور معدود است را برای کشورمان به ارمغان آوردند.
 
گوسفند یکی از مهم‌ترین منابع تامین‌کننده گوشت قرمز در کشور است، اما تاکنون تولید آن نتوانسته نیاز مصرف‌کنندگان داخلی را تامین کند.
 
به هر نوع غذایی که به روش صنعتی پخته و درون ظروف مخصوصی بسته‌بندی شود و ماندگاری آن بدون نیاز به یخچال و فریزر یک تا دو سال طول کشد غذای آماده کنسروی گویند. هدف از ابداع آن هم سیر‌کردن سربازان و نظامیانی بود که در گذشته‌های بسیار دور در جنگ‌ها امکان تهیه و طبخ غذای تازه نداشته‌اند.