جام‌جم آنلاین
نسخه آزمایشی
نسخه اصلی جام‌جم آنلاین
سرویس ها
اخبار گروه تاريخ
میرزا تقی‌خان فراهانی در حدود سال 1220 ه . ق در هزاوه، در اطراف اراک، به دنیا آمد. پدر وی کربلایی‌قربان نام داشت و آشپز قائم مقام فراهانی بود. وی در خانه قائم مقام تربیت شد و در جوانی توانست سمت منشی‌گری قائم مقام را به دست آورد.
 
هشتاد سال پیش، با جاری شدن سیل در زمین‌های کشاورزی ساکنان شهر کاشان، تمدنی بزرگ و چندهزار ساله نمایان شد؛ ابزارآلات و سفالینه‌هایی متفاوت با ابزارهای کنونی پیدا شدند که حیرت و حس کنجکاوی همه را برانگیختند و در این میان، آن‌ها که می‌خواستند یک شبه ره صد ساله را بروند، دل خاک‌های این تپه را زیر و رو کردند.
 
باستان شناسان کشف کردند که ساکنان قدیمی‌ترین شهر اروپا که امروزه در بلغارستان قرار دارد، اجساد مردگان خود را پیش از دفن تکه‌تکه می‌کردند.
 
یک توپ جنگی 200 ساله به همراه مهمات آن در جریان احداث یک تونل مترو در هند کشف شد.
 
56 سال پیش در روز 23 ژوئن سال 1956 میلادی در یک همه پرسی عمومی ، جمال عبدالناصر با کسب 84/99 درصد آرای مثبت مردم در سن 37 سالگی رئیس جمهور مصر شد البته از هنگام کنار گذاشتن ژنرال محمد نجیب در سال 1954 میلادی جمال عبدالناصر رهبر انقلاب مصر شده بود.
 
انقلاب اسلامی ایران که پیروز شد، دست‌اندازی غربی‌ها به سفره رنگارنگ ثروت‌های این سرزمین نیز به پایان رسید، اما غربی‌ها و در رأس آنها آمریکا تلاش کردند عقده‌های فروخورده ناشی از رانده‌شدن از ایران را با خصومت آشکار با ملت و نظام جمهوری اسلامی جبران کنند.
 
سایر اخبار
پیرمردی است تکیده، عصایی بر دست، لباسی مندرس بر تن، لاغراندام، زاهد و قانع اما اینها همه ویژگی‌های مدرس نیست. آنچه شهید آیت‌الله مدرس را به تقویم تاریخ کشورمان پیوند زد شجاعت، ظلم‌ستیزی و مبارزه بی‌امان او با استعمار بود.
 
نماینده بهشهر و نکا در مجلس با اشاره به برگزاری کنگره میرزا کوچک خان جنگلی گفت: میرزا در شرایط سخت و خفقان داخلی و در حالی که استعمارگران روس و انگلیس ایران را اشغال کرده بودند، قیام کرد و در واقع وی سمبل مبارزه با استبداد داخلی و استعماگران است.
 
مجسمه یک فرعون ناشناخته به همراه دیگر آثار تاریخی در مصر کشف شدند.
 
در ازدحام خیابان‌های شلوغ شهر‌ تهران، رفتن به کوچه‌پس‌کوچه‌های پرخاطره‌ قدیمی که حالا قدم به قدم آن با پرچم‌های سیاه مزین شده، لطف دیگری دارد. کوچه‌هایی که با گذشته‌ ما پیوند خورده‌اند و حکایت‌مان را به نسل حسین (ع) پیوند داده‌اند، حکایتی که دست کم از 300 سال پیش تاکنون امتداد یافته و عزاداری برای سید و سالار شهیدان را در طول تاریخ پررنگ نگه داشته است.
 
بقایای یک کشتی 138 ساله در اعماق دریاچه‌ای در کانادا کشف شد.
 
طومار شیخ بهایی برای ثبت جهانی در یونسکو ارائه می شود. این طومار یکی از ابتکارات شیخ بهایی برای تقسیم آب زاینده‌رود است که سند آن را در عهد سلطنت شاه طهماسب صفوی تهیه کرد و براساس این سند سال به 360 روز و برنامه استفاده از آب به 2 فصل مشخص تقسیم شد.
 
98 سال پیش در روز 28 ژوییه سال 1914 میلادی امپراتوری اتریش - مجارستان به کشور تازه استقلال یافته صربستان اعلان جنگ داد ، جنگی که جنگ بزرگ نام گرفت و به نخستین جنگ جهانی تبدیل شد.
 
751 سال پیش در روز 25 ژوییه سال 1261 میلادی امپراتور بیزانس ، بازیلئوس میخاییل هشتم پالئولوگ فاتحانه وارد پایتختش بیزانس شد. نیم قرن پیش از این تاریخ، یک امپراتور دیگر بیزانس به بهانه جنگ های صلیبی توسط ارتشی که سربازان آن از سوی بازرگانان ونیزی اجیر شده بودند ، از شهر بیزانس بیرون رانده شده بود.