جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
پنجشنبه 02 اسفند 1397 / 15 جمادي الثاني 1440 / a 21 Feb 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 08 شهريور 1385 - ساعت 18:54
شماره خبر: 100004046339
اثر تازه نيل مارشال ، نمونه اي تازه و قابل تقدير در ژانر وحشت
جام جم آنلاين: جام جم انلاین: نیل مارشال کارگردان بریتانیایی سربازان سگی با اثر تازه اش در ژانر وحشت منتقدان سینما را به تحسین واداشته است.

فیلم ترسناک Descent (نزول) داستان به دام افتادن شش زن جهانگرد در اعماق یک غار است که در پی آن ماجراهایی شوم ، سیاه و ترسناک برای انان پدید می اید که پایان خوشی برای آنها ندارد.

منتقدان آمریکائی Descent را یکی از گیراترین و سرگرم کننده ترین فیلمهای ترسناک امسال توصیف کردهاند و حتی آن را با فیلم " بیگانه " اثر دلهرهآور ریدلی اسکات قابل قیاس دانستهاند.
جذابیت و تازگی این فیلم در این است که قهرمانان اصلی ان برخلاف مردان غول پیکر و عضلانی ، شش زن جسور ، امروزی و ماجراجو هستند.
داستان از آنجا آغاز می شود که آنها یک سال پس از تصادفی هولناک که در آن یکی از دوستانشان را از دست دادهاند، تصمیم میگیرند تعطیلات خود را به سفری اکتشافی در یک غار اختصاص دهند و کارگردان در واقع به یکی از قویترین غرایز انسانی اشاره میکند و آن ترس شدید انسان از به دام افتادن در فضائی بسته است.
شش زن جسور به خیال تماشای اعماق غاری دیدنی وارد آن میشوند ولی خیلی زود مشخص میشود که وارد دالانهای تو در تویی شدهاند که پای بشری به آن نرسیده است.
دخترهای پردل ناخواسته ازطریق سوراخی به قعر غار اسرارآمیز سقوط میکنند و خیلی زود متوجه میشوند به جای یک غار سیاحتی و بیخطر، در فضایی بیگانه قرار گرفتهاند که برخلاف تصورشان نه تنها مهیماننواز نیست بلکه مملو از خطراتی موحش و ترسناک است.
در فضای تاریک و وهمآلود درون غار، دوستی آنها با یکدیگر محک تازهای میخورد و ناگهان روابط نزدیک و دوستی قدیمی آنها به دشمنی و اعتمادشان به بدگمانی تبدیل میشود.
سرانجام در خلال این تغییر و تحول روحی که ناشی از تغییر محیط و شرایط ناخواسته است، شش زن قهرمان فیلم، با جانوران زیرزمینی زشت و هولناکی که شکل موشهای بزرگ انسان نما هستند ، روبرو میشوند و یکی یکی در تلاش برای گریز یا در مقابله با این هیولاهای ترسناک درون سیاهی غار، جان خود را از دست میدهند.
نیل مارشال، کارگردان بریتانیائی فیلم Descent با فیلم سربازهای سگی ، توانائی خود را در به وجود آوردن فیلمهای دلهرهآور تثبیت کرد.
وی در مصاحبهای برای تبلیغ فیلم نزول میگوید که از نظر او، فضای سیاه و تاریک، بهترین فضا برای ساختن فیلمهای ترسناک است و فضائی از غار تاریکتر و ترسناکتر نیست.
جک متیوز، منتقد دیلینیوز نیویورک در باره شباهت این فیلم ترسناک به فیلم بیگانه، یادآور میشود که در آن فیلم هم قهرمان اصلی، یک زن شیردل بود.
هنر نیل مارشال در پرهیز از حاشیه روی، امساکآمیز بودن صحنهها و پردازش شفاف فیلم است. اما جنبههای روانی داستان اسارت در غار را نیز پرورش میدهد، مثلا جانواران هولناک غارنشین، در سیاهی کمین میکنند و تا یکی از رهروان خسته و زخمی نشود یا ترس او را از پای در نیاورد ، به او حمله نمیکنند.
از تخصصهای نیل مارشال، کارگردان فیلم Descent وامگیری از فیلمهای موفق تاریخ سینماست و در این کار مثل کوئنتین تارانتینو، قادر است آن صحنهها و الهام را طوری در هم بپیچاند که مال خودش بشوند.
کریس کلانتباخ، منتقد بالتیمور سان که فیلم Descent را یکی از نفسگیرترین فیلمهای ترسناک سالهای اخیر میداند، مینویسد تصمیم مارشال که به جای مردها، قهرمانان فیلم خود را شش زن انتخاب کرده است ، انواع بهرهها را به او میدهد ، از جمله سرمایهگذاری روانی تماشاگر در شخصیتها را بیشتر میکند و مردها که تماشاگران اصلی فیلمهای ترسناک هستند ، نسبت به این زنهای آسیبپذیر ، حس حمایت پیدا میکنند ، در حالیکه زنان تماشاگر ، از یک طرف خود را با آنها همسان میبینند و یکی میانگارند واز طرف دیگر ، از تماشای قهرمانی و دل نترس آنها، قدرت میگیرند.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):