جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
پنجشنبه 25 مهر 1398 / 17 صفر 1441 / a 17 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
راديو و تلويزيون
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 13 ارديبهشت 1386 - ساعت 03:44
شماره خبر: 100004052936
پاسخ به سوالات بزرگمرد کوچک
جام جم آنلاين: مجموعه تلویزیونی «بزرگمرد کوچک» به کارگردانی مسعود رسام در گروه کودک و نوجوان شبکه 2 سیما در دست تولید است. این سریال به منظور توجه به دنیای کودکان ، پرسش های آنها، پرورش قدرت ، سوال کردن و کسب تجربه های علمی ساخته می شود.

حضور بازیگرانی چون رامبد جوان در نقش معلم و لاله صبوری در نقش مادر یک دانش آموز نابغه که دوست دارد همه چیز را تجربه کند، نوید یک سریال جذاب و دیدنی را به بینندگان شبکه 2 می دهد. تصویربرداری بزرگمرد کوچک در تهران ادامه دارد و علاوه بر بازیگرانی که نام آنها ذکر شد، هنرپیشگان دیگری چون بهروز بقایی و شهربانو موسوی نیز در این سریال ایفای نقش می کنند.

با صدای زنگ ساعت از خواب پریدم. سریع کیف و کتابم را جمع کردم تا بازهم مدرسه ام دیر نشه. در طی مسیر با نگرانی چشمم به ساعتم بود که آیا بموقع می رسم یا نه؛ بالاخره به میدان صنعت رسیده و پس از کمی پیاده روی به مقصد رسیدم. خوشبختانه در حیاط مدرسه باز بود و این یعنی پیش از خوردن زنگ خودم را بموقع رساندم.
با خوشحالی وارد حیاط شدم. داشتم به سمت آبخوری می رفتم که یکی از بچه ها فریاد زد: بخوابید روی زمین ، الان منفجر می شه.
بعد دو دستش را روی گوشش گذاشت و سریع روی زمین خوابید. من که هاج و واج به اطراف نگاه می کردم که اینجا چه خبر شده ، تا به خود بیایم ناگهان از سمت دستشویی صدای انفجاری آنچنان مرا به خود آورد که یک متر از جا پریدم و با صدای کات مسعود رسام به خود آمدم.
اینجا مدرسه پسرانه ای واقع در شهرک غرب است که امروز لوکیشن سریال بزرگمرد کوچک است که سعید پورفرج آن را تهیه می کند و کارگردانی آن را مسعود رسام به عهده دارد.
فریبا نادری که پیش از این در سریال مروارید سرخ به عنوان بازیگر در گروه مسعود رسام حضور داشت ، در این کار به عنوان دستیار کارگردان او را یاری می کند. وی به محض این که گروه جلوه های ویژه حمید و مجید سلیمانی صحنه انفجار را برای برداشت دوم قسمت 3 از سکانس 7 آماده کردند گروه را برای ادامه کار دعوت می کند.
در این سکانس قرار است محمد شادانی که نقش یک دانش آموز نابغه و مخترع را بازی می کند، از روی کتاب شیمی که از کتابخانه پدرش برداشته ، آزمایش هایی را با گازهای متصاعد شده از فاضلاب دستشویی انجام دهد که به انفجار دستشویی مدرسه منجر می شود.
دوربین روی ریل با حرکت نیم دایره ای کوچک این صحنه را ضبط می کند و در گوشه ای دیگر دوربین دوم انفجار ناشی از آزمایش را از زاویه ای دیگر می گیرد.
همزمان با اشاره کارگردان علیرضا، این دانش آموز نابغه سراسیمه از دستشویی مدرسه بیرون می پرد و با یک شیرجه خود را به زمین می اندازد و با فریاد دیگران را نیز به شیرجه زدن روی زمین ترغیب می کند؛ چرا که می داند تا لحظاتی دیگر با دسته گلی که به آب داده ، انفجاری رخ می دهد.
در این هنگام رامبد جوان در نقش معلم علیرضا جلو می آید و می پرسد:
چی شده ، اینجا چه خبره؛
علیرضا: هیچی آقا، هیچی نشده.
هنوز جمله علیرضا تمام نشده که صدای انفجار مهیبی فضا را پر می کند و در این برداشت هم بازی محمد شادانی و هم صدا و رنگهای پراکنده ناشی از انفجار مورد تایید کارگردان قرار می گیرد. رامبد جوان که سریال گمگشته به کارگردانی او هنوز در یادهاست ، بعد از 8 سال دوری از بازیگری در تلویزیون می گوید: بالاخره امسال با این سریال به تلویزیون برگشتم و دلیل پذیرفتن این کار اعتمادی است که به آقای رسام دارم و همین طور کل گروه. برایم خوشایند بود که پس از 8 سال با چه مجموعه ای در تلویزیون حضور یابم که این کار را کار خوبی دیدم و پس از این که با کل گروه آشنا شدم خوشحالم که در این کار شرکت کردم ، برای این که تمام اعضای گروه کارشان را خوب انجام داده و باهم همدل و صمیمی هستند که در پیشرفت کار موثر است.

مسعود رسام: احساس می کردم پس از مدتها برایم جالب است رجعتی به دوره تولید آثار برای کودکان داشته باشم

و اما ناصر ریحان صفت ، مدیر تولید این مجموعه می گوید: برای همین همدلی ای که وجود دارد، در طول مدت سابقه کاری ام یکی از راحت ترین و بی دغدغه ترین کارهایم را انجام می دهم و همه اینها به دلیل صمیمیت و همدلی گروه و تهیه کننده ای فرهیخته و آگاه به کار است که تا به حال در این طرح با مشکلی روبه رو نشدیم.
وی در ادامه گفت: گروه خوبی دور هم جمع شده اند. از برنامه ریز بهرام محمدی پور که سابقه طولانی در کار دارند گرفته تا مدیر تصویربرداری. امیر قربان خانی مدیر صدابرداری ، سعید احمدی که همگی همراه گروه هستند.
در این میان از مهرداد میرکیانی به عنوان طراح چهره پردازی دعوت کردیم و طراحی صحنه و لباس هم به عهده ایرج ملکی است که همگی همراه دیگر عوامل دست به دست هم داده اند تا مسعود رسام با فراغ بال در دکوپاژ خود تمرکز لازم را داشته باشد. علی صراف ، دستیار دیگر کارگردان آمادگی گروه فیلمبرداری را برای سکانس بعدی اعلام می کند.

سکانس 2 - قسمت 17 داخلی

از پله های ساختمان مدرسه که بالا می روم ، صدای دانش آموزان که در راهرو پیچیده است ، در فضا طنین انداز می شود. همین طور که در راهرو جلو می روم ، کلاسهای درسی را یکی پس از دیگری پشت سر می گذارم. یادش بخیر دوران تحصیل و همکلاسی ها و شیطنت های دوران کودکی و برپا گفتن مبصر کلاس که صدایش همچنان در گوشم می پیچد. همین طور که جلو می روم گروه را در حال تمرین می بینم.
ریل به صورت اریب به سمت درب کلاس چیده شده و دوربین بر روی شاریو به سمت کلاس حرکت می کند. به محض رسیدن دوربین 2 دانش آموز از کلاس اخراج می شوند که یکی از آنها علیرضای نابغه است. دوستش یقه علیرضا را می گیرد و می گوید: خب علی چاخان ، حالا دیگه می گی من بهت تقلب رسوندم و علیرضا می گوید: یقه رو ول کن بابا قصد خیر داشتم و بگو و مگو بین این دو ادامه دارد تا آقای معلم ، رامبد جوان به سر و صدای اینها از کلاس بیرون آمده و می پرسد؛
آقای زمانی: اینجا چه خبره؛
بچه ها (هم صدا با هم): هیچی ، هیچی ، هیچی.
آقای زمانی: گفتم چی؛
بچه ها: ما هم گفتیم هیچی.
آقای زمانی: واقعا که. این دفعه چندم است که دعوا راه می اندازین. می گی فردا مادرت بیاد اینجا.
علیرضا: آخ جون. آقا همین فردا مادرمون اینجاست.
آقای زمانی: با تو نبودم ، با بهمنی هستم.
بهمنی: آقا مادر ما چرا؛
علیرضا: با ناراحتی دستش را به دیوار می کوبد. ای بابا.
آقای زمانی: این پسره واقعا دیوانه شده.
به سمت کلاس برگشته و مشغول تدریس می شود.
آقای زمانی: داشتم می گفتم بچه ها، در شهرها و کشورهای قدیم...
حسن دقت و ریزبینی منشی صحنه همیشه یاری رسان گروه کارگردانی است که در اینجا مرجان تاجیک وظیفه خود را بخوبی انجام می دهد و بالاخره این پلان پس از چند برداشت مورد تایید کارگردان قرار می گیرد.
فرصتی دست می دهد تا گپی کوتاه با تهیه کننده این سریال بزنم.

بازگشت مجدد


پیش از اینها نام مسعود رسام در کنار بیژن بیرنگ نامی آشنا برای همه خانواده های ایرانی بود. بینندگانی که حتما هنوز محله برو بیا، این خانه دور است ، همسران ، نوعی دیگر و خانه سبز را فراموش نکرده اند. چند سالی از او خبری نبود تا سال 83 که با سریال مروارید سرخ به تلویزیون بازگشت و اکنون پس از 2 سال وقفه ، دوباره با مجموعه ای جدید برای گروه سنی کودک و نوجوان پا به میدان گذاشته است.
مسعود رسام درباره بزرگمرد کوچک می گوید: پس از این که تهیه کننده مجموعه کار را به من پیشنهاد دادند، با توجه به این که احساس می کردم پس از مدتها برایم جالب بود رجعتی به دوره تولید آثار برای کودکان داشته باشم.
وی افزود: مطلب دیگری که برایم خیلی جالب بود، حرفی است که این سریال می زند و درواقع موضوع آن است

او که کوله باری پر از درد و رنج را با خود حمل می کند، به همین یک جمله بسنده می نماید: در این طرح 80 درصد سختی کار از حواشی طرح به من تحمیل شد که هیچ گاه این سختی را به گروه منتقل نکردم تا کار روال عادی خود را پیش ببرد.
پورفرج در ادامه می افزاید: امیدوارم کاری در خور و توقع مخاطب ارائه کنیم ؛ چرا که وقتی خسته از کار روزمره اوقات فراغت خود را با تلویزیون سپری می کنند، حداقل کاری که می توانیم بکنیم ارائه یک برنامه خوب و شاد است. امیدوارم شرمنده مردم نشویم و این طور که کار را پای میز تدوین می بینم ، با هنر امین عابدی و فرهاد ادیب مهر که تدوین کار را به عهده دارند در کنار ذوق کارگردانی مسعود رسام کار را خوب دیدم.
ان شاالله این مجموعه با مشارکت موسسه فرهنگی صبا و شبکه 2 سیما برای پخش در ایام تابستان یا اوایل مهر آماده می شود. گروه برای تصویربرداری از سکانس 2 پلان 3 آماده می شوند که در این سکانس بهروز بقایی در نقش ناظم مدرسه ایفای نقش می کند او که در این داستان ناظمی جدی و خشن است ، در سکانس فوق علیرضا را در راهرو می بیند و به او اطلاع می دهد که در جشنواره خوارزمی باید شرکت کند، اما با سردی جواب علیرضا روبه رو می شود. با تعجب می گوید: تو باید شرکت کنی آبرو و اعتبار مدرسه ما هستی.
همین طور که این سکانس در حال تمرین بود، از گروه خداحافظی می کنم و برای تکمیل اطلاعات این سریال به سراغ برنامه ریز، بهرام محمدی پور می روم. او می گوید: پیش بینی ما برای تولید این مجموعه که بر اساس نوشته شیما بحرینی است 90 جلسه تصویربرداری حدودا 4 ماه بوده است که کار را از 5 اسفند 85 آغاز کردیم و با توجه به پیشرفت سریع کار فکر می کنم تا پایان اردیبهشت تصویربرداری این مجموعه در 20 قسمت 35 دقیقه ای به پایان برسد که همزمان با تدوین ، موسیقی آن نیز از سوی محمد محمدعلی در حال ساخت است. در این مجموعه بازیگرانی که ایفای نقش می کنند عبارتند از: رامبد جوان ، بهروز بقایی ، لاله صبوری ، احمدرضا اسعدی ، شهربانو موسوی ، ندا مقصودی ، عزیز مالکی ، ایرج ملکی ، هادی اتابکی ، بیژن صیفان و بازیگران کودک : محمد شادانی ، آرین فشنگ چی ، پارسا قاسمی ، نوید دهدشتی و ابراهیم زارعی. از دیگر عوامل این طرح می توان به مجری طرح: حسین فراست ، مدیر تدارکات: مهدی طنابچی ، حمید محمدی ، جانشین تولید: علیرضا نوبخت ، گروه دکور: رضا پورثابت ، گروه صحنه: مرتضی مفاخری ، سمیه افتخاری ، پیام عزیزخانی ، گروه تصویربرداری: مرتضی صفرری ، سعید اسکندری ، علی قربان خانی ، حمید بصائری ، گروه صدابرداری: سعید علیپور - میثم معتمدی ، مجریان گریم: راحله نعمت زاده ، امیرحسین سعیدی ، سپیده راستی فر. جلوه های ویژه کامپیوتری: رضا فخاری ، حمل و نقل: امیر رجب زاده ، امیر اصغری ، امیر قربانی ، محمدرضا عادلی ، خدمات: رضا سعادت و مسلم پوراحمد اشاره کرد.


بهناز وفایی وحدت

نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):