جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
چهارشنبه 24 مهر 1398 / 16 صفر 1441 / a 16 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 11 آذر 1386 - ساعت 01:54
شماره خبر: 100004066892
ادبيات انقلاب جزئي از فرهنگ ايران است
جام جم آنلاين: مدیا کاشیگر گفت: یکی از دلایل کمبود جذابیت رمان های انقلاب ، ثبت وقایع است ؛ در صورتی که وظیفه ادبیات داستانی ، ثبت وقایع تاریخی نیست.

این داستان نویس و منتقد ادبی در گفتگو با ستاد خبری نخستین جایزه جشن بزرگ داستان انقلاب اظهار کرد: ادبیات انقلاب جزئی از فرهنگ این کشور است و توانسته ایم از ابتدا تاکنون ، آثار خوبی هم در این زمینه خلق کنیم.
وی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، وقایع مهمی اتفاق افتاد که همگی در ادبیات این کشور به گونه ای خود را ثبت کرده اند. کاشیگر تاکید کرد: خوانندگان در مواجهه با کتاب و خواندن ادبیات داستانی و رمان می دانند که قصه جعلی می خوانند، اما این قصه دروغی می تواند پایه ریز علاقه آنان به واقعیت باشد؛ مثلا ادبیات داستانی انقلاب می تواند برای مخاطب ایجاد علاقه کند تا به تاریخ انقلاب رجوع شود.
این نویسنده و منتقد ادبی درباره تحمیل شدن ادبیات دفاع مقدس بر ادبیات انقلاب اظهار کرد: وقتی اتفاق بزرگی چون انقلاب در کشوری رخ می دهد، باید زمان بگذرد تا فرآیند آن اتفاق در هنر کشور دیده شود، ولی در ایران پس از انقلاب متاسفانه خیلی زود جنگ بر مردم این کشور تحمیل شد. وی در ادامه افزود: در واقع می توان گفت این دو ادبیات به هم گره خورده اند و در واقع این دو ادبیات به نوعی همزیستی متعادل رسیدند.
وی در ادامه به ضعف ویراستاری در این بخش پرداخت و گفت: در مقابل آثاری که تولید می شدند، متاسفانه ویراستارهایمان خیلی محدود بودند و آثار تالیفی خام به دست مردم می رسید. این مترجم اظهار کرد: در تولید داستان های با مضمون انقلاب ، اغلب نویسندگان تازه کار به خلق اثر پرداختند و از تجربه های شخصی و حسی خود نوشتند؛ درست برخلاف دیگر کشورها که اگر اتفاقی چون انقلاب در آنها رخ می داد، تمامی نویسندگان حرفه ای بسیج می شدند و به خلق آثاری بی نظیر دست می زدند.

نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):