جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 23 مهر 1398 / 15 صفر 1441 / a 15 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
اقتصادي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
جمعه 20 مرداد 1385 - ساعت 17:56
شماره خبر: 100004083318
بلاروس، دروازه ورود ايران به بازار اروپاي شرقي
جام جم آنلاين: کارخانه تولید سمند در بلاروس به عنوان دومین کارخانه خودروسازی در خارج از مرزهای ایران توسط طهماسبی - وزیر صنایع و معادن - افتتاح شد.

به گزارش ایسنا ، کارخانه تولید سمند در بلاروس که به گفته مدیران ایران خودرو راه ورود ایران به بازار اروپای شرقی و آسیای میانه است، امروز 20 مرداد به بهرهبرداری رسید.
جواد دهنادی - قائم مقام تولید ایران خودرو - در حاشیه افتتاح رسمی کارخانه تولید سمند در بلاروس، درباره این کارخانه به ایسنا گفت: تولید سمند در بلاروس به صورت SKD آغاز و به تدریج به مرحله CKD میرسد و به تدریج خط رنگ و بدنه سازی سمند در بلاروس نیز فعال میشود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا مقامات روسیه سفید خواستار افزایش داخلیسازی این خودرو در بلاروس شدهاند؛ گفت: در صورت توجیه اقتصادی، این کار انجام میشود.
وی گفت: تا پایان سال 2006 حدود هزار دستگاه سمند در این کارخانه تولید و در سال بعد نیز دو هزار دستگاه سمند در این کارخانه تولید میشود که البته فعلا ما تا مدتی سعی میکنیم بازار منطقه را آزمایش کنیم؛ ولی ظرفیت نهایی سمند دراین کشور 60 هزار دستگاه خواهد بود و ما از برخی معافیتها در این کشور بهرهمندیم که امیدواریم افزایش یابد.
گفتنی است، پیشتر، سماشکو - معاون اول نخست وزیر بلاروس - گفته بود: در صورتی که سمند به ساخت داخل بالای 51 درصد برسد، از معافیت گمرکی استفاده خواهد کرد.
کورسنسکی - وزیر صنایع بلاروس - نیز اظهار کرده است: سمند در منطقه آزاد اقتصادی مینسک قرار دارد که از امتیازات و تسهیلات ویژه برخوردار است.
وزیر صنایع ایران در مراسم افتتاحیه اظهار امیدواری کرد که راهاندازی خطوط تولید خودرو سبب جهش صادرات صنعت خودرو شود.
وی با بیان اینکه اروپای شرقی و آسیای میانه بازارهای مناسبی برای صنعت خودرو ایران است، گفت: تاکنون پنج هزار دستگاه سمند به روسیه صادر شده است.
پیش از این، علیرضا میرزایی معاون صادرات ایران خودرو نیز در خصوص کارخانه سمند در بلاروس گفته بود: برای صادرات خودرو به کشورهای منطقه C.I.S بازارهای ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان و ترکمنستان به همراه گرجستان و اوکراین از طریق خط آذربایجان و کشورهای روسیه، لیتوانی، لتونی، آستونی و شرق اروپا نیز از طریق خط بلاروس تامین میشود. از طرفی با توجه به این که تعرفه بین کشورهای این منطقه صفر است لذا تولید سمند در این منطقه اقتصادی خواهد بود.
گفتنی است، شرکت یونیسون مسئول تولید سمند در بلاروس و همکار ایران خودرو است که تولید سمند با تیراژ اولیه هزار دستگاه در سال نخست آغاز و طی سه سال 10 هزار سمند در این کشور تولید می شود . در فاز دوم نیز تولید سمند و مدلهای دیگر آن به 60 هزار دستگاه خواهد رسید.
منطقی - مدیر عامل ایران خودرو - پیشتر در این باره گفته بود: فاز یک تولید سمند در بلاروس با ظرفیت سالانه تولید شش هزار دستگاه آغاز میشود که با سرمایهگذاری چند میلیون دلاری از سوی شرکت یونیسون روسیه سفید همراه است. در گام دوم نیز در صورت صرفهی اقتصادی، تولید 60 هزار سمند در سال مد نظر است که با هزینه 40 میلیون دلار و احتمالا به صورت مشترک دنبال میشود.
وی با بیان این که سعی داریم از بلاروس به عنوان پایگاه تولید منطقهای استفاده کنیم، افزوده بود: هم اکنون صادرات سمند به روسیه را به طور مستقیم آغاز کردهایم که در صورت صرفه اقتصادی ممکن است در آینده تولیدات سمند در بلاروس به روسیه صادر شود.
همچنین طی دو تفاهم نامه بین شرکتهای ایران خودرو (ایران)، گاز (روسیه) و یونیسون (روسیه سفید) قرار شده است این سه شرکت به تولید مشترک خودروهای تجاری و دو دیفرانسیل بپردازند.
لازم به یا دآوری است که حجم مبادلات تجاری ایران و بلاروس45 میلیون دلار است که بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تا سال 2010 به 450 میلیون دلار میرسد.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):