جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
چهارشنبه 24 مهر 1398 / 16 صفر 1441 / a 16 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 21 شهريور 1385 - ساعت 14:37
شماره خبر: 100004084517
کشف آثار سه هزار ساله در بوکان
جام جم آنلاين: در نهمین فصل از کاوش تپه قالایچی بوکان آذربایجان غربی آثار معماری متعلق به سده های هفتم و هشتم قبل از میلاد از خاک بیرون آورده شد.

در نهمین فصل از کاوش تپه قالایچی بوکان آذربایجان غربی آثار معماری متعلق به سده های هفتم و هشتم قبل از میلاد از خاک بیرون آورده شد.
به گزارش واحد مرکزی خبر ، سرپرست هیئت کاوش تپه تاریخی قالایچی با اعلام این خبر گفت:این آثار شامل قسمتی از دیوارالحاقی روی یک دیوار سنگی متعلق به سده هشتم قبل از میلاد است.
رضا حیدری هدف از این کاوش را مشخص کردن قسمت حیاط جنوبی معبد که در سالهای گذشته از زیر خاک بیرون آورده شده اعلام کرد و افزود:در این فصلاز حفاری با کاوش در 60 ترانشه , معماری ساختمان , دیوارهای محیطی بویژه بخش باقیمانده حصار دوره قدیم قالایچی از خاک نمودار و تمام بافت مذهبی متعلق به دولت مانا در مرکز تپه آشکار شد . وی با بیان اینکهاشیای مکشوفهدراین فصلاز پژوهش مهرههای تزئینی و آجرهای منقوش لعابدار است گفت:تپه قالایچی بوکان شامل یک دوره متعلق به فرهنگ پادشاهی مانا است که قدیمی ترین دوره آن سده هشتم قبل از میلاد و سطحیترین دوره آن مربوط به اواخر قرن هفتم قبل از میلاد است . روستای قالایچی در 12 کیلومتری شمال شرقی بوکان واقع است و نخستین بار در سال 63 در کاوش های باستان شناسی این تپه آثاری از هزاره اول قبل از میلاد نمایان شد . از جمله آثار بدست آمده از این تپه باستانی اجرهای منقوش و معبدی به شکلصلیب است که برخی از دیوارههای آن را با گل رنگ آمیزی کردهاند . از دیگر آثار به دست آمده از این تپه در سال های 79 و 80 علاوه بر معبد مرکزی , برجها و دیوارهای مربوط به آن , حیاط سنگ فرش و پله هایی که به حیاط متصل می شود , اتاق های گل اندود شده با نقش هایی با رنگ سیاه و آبی و اجرهای منقوش دارای موضوعات انسانی , هندسی و گیاهی است .

نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):