جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 23 مهر 1398 / 15 صفر 1441 / a 15 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
راديو و تلويزيون
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 29 ارديبهشت 1386 - ساعت 20:38
شماره خبر: 100004093679
باز هم زندگي
جام جم آنلاين: خیلی جالب و جذاب است که به گفته بیژن بیرنگ (کارگردان و مجری این برنامه) بتوانید از ریزترین حرکات ، رفتار و حتی فکر کردن و لذت بردن از زندگی ، خودتان را زیر ذره بین بگذارید
و به اصطلاح برای هر یک از آنها در زندگی تان یک مهارت لازم را کنار گذاشته باشید. مهارتی که می تواند قدرت زندگی دوباره را به شما بدهد.
این مهارت اگر در قالب برنامه ای جنگ گونه (یا هر اسم دیگری که روی آن بگذارید) باشد، می تواند حداقل در رسانه ملی ما رویکرد جدیدی به زندگی دوباره انسان ها باشد. بیرنگ را بیشتر به عنوان تهیه کننده و بعضا نویسنده می شناسیم ، کارهایی چون محله بهداشت ، محله بروبیا و خانه سبز جزو آن کارهایی است که از آن قالب آموزشی که منظور ماست خارج نیست. به همین خاطر است که این گونه برنامه ها با وجود پررنگ تر بودن بعد نمایشی شان سریال به نظر نمی آیند و از آن طرف هم تکلیف خودشان را با برنامه های alk Show روشن می کنند.
«باز هم زندگی» عنوان برنامه ای است که پنجشنبه شب ها از شبکه 4سیما (شبکه فرهیختگان) ساعت 23.30به نمایش درمی آید و یکشنبه ها بعدازظهر تکرار می شود.
برای این برنامه 3سال تحقیق صورت گرفته است و عوامل این برنامه با هدایت بیرنگ دوره های تحقیق فراوانی را چه بر روی موضوع و چه درباره سوژه تا رسیدن آن به مرحله اجرا انجام داده اند. این نقطه قوتی است برای تلویزیون که بودجه ساخت یک سریال را در راه تحقیق یک برنامه صرف کرده است و این که این رسانه خواهان نمایش برنامه هایی از نوع آموزشی است تا شیوه های تکنولوژیستی آموزشی را برای هر چه بالاتر بردن سطح کیفی زندگی انسان ها به نمایش بگذارد.
«باز هم زندگی» با این پایه و اساس و با این دوره تحقیق برای پیدا کردن موضوع ها و دعوت از سوژه هایی که مهارت زندگی کردن را می دانند هر چند که ناآشنا هستند، نمره قبولی را نصیب خود کرده است ، ولی آنچه باید در این فرمت جدید و این مدت تحقیقات از یاد نبریم این است که «باز هم زندگی» می توانست مشتریان بیشتری برای خود دست و پا کند.
هرچند که در پاسخ می توان گفت مخاطبان شبکه 4، خود قشر مشخصی هستند، اما نمی توان از نکات دیگر این برنامه تازه چشم پوشید: حضور میهمانانی با گزینش های متفاوت و نمایش قسمتهایی مستند از زندگی آنها، حضور دعوت شدگانی که خود عضوی از اعضای خانواده آنان هستند، فضای برنامه را صمیمی تر می کند. اصلا جدای از اینها اگر در یک برنامه سعی شود به مخاطب آموزش داده شود که چگونه می توان تجربه پول در آوردن را داشت ، چگونه می توان از زندگی لذت برد، داشتن اعتماد به نفس ، خودشناسی ، چگونگی کنار آمدن با زندگی سخت امروز و هزار و یک موضوع دیگر حتی مثل لذت بردن از آشامیدن یک فنجان چای ، یا مهارت مرتب کردن منزل همه و همه ، در کنار آن دوران تحقیق برای برنامه حساب شده به نظر می آید.
اگر به همه اینها اجرای بیرنگ را اضافه کنید، فضای برنامه فرق خواهد کرد! و با آن که تجربه اجرای هیچ برنامه ای را ندارد، اما براحتی توانسته بدون داشتن رفتارهای کلیشه ای یک مجری ، برنامه را پیش ببرد (هر چند که حتما او هم به دنبال یک کلمه جدید به جای مجری است) در هر حال با این کیفیت ، «باز هم زندگی» در دور جدید با فرمتهای متفاوت هم میهمان خانه های شما خواهد بود، به شکلی که دوربین این برنامه به خارج از مرزهای کشور هم می رسد. اگر سوژه مناسبی را مدنظر دارید که به مهارت زندگی دست یافته است GOباز هم زندگی از آن سوژه استقبال می کند. در پایان این که وقتی برنامه ای از زمان طولانی تحقیق برخوردار باشد، محال است جذاب به نظر نرسد، اگر هم جذاب نباشد، حداقل متفاوت و جدید است . آن زمان است که رنگ و لعاب صحنه و دکور هر چند هم که جذاب نباشد، به چشم نمی آید.


مریم درستانی

نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):