جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
شنبه 27 مهر 1398 / 19 صفر 1441 / a 19 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 12 بهمن 1385 - ساعت 03:16
شماره خبر: 100004127324
تاريخ خداباوري
جام جم آنلاين: تاریخ خداباوری ؛ 4 هزار سال جستجوی یهودیت ، مسیحیت و اسلام تالیف کارن آرمسترانگ اثری است که از سوی بهائالدین خرمشاهی و بهزاد سالکی به فارسی ترجمه و از سوی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

در 691صفحه و شمارگان 1000 نسخه منتشر شده است. باورهای دینی و ایمان 2نکته مهمی هستند که بشر از ابتدای خلقت و نقطه آغازین آفرینش با آن در ارتباط بوده است ،مساله ای که امروز برخی آن را فطری و برخی نیز ناشی از تعلیماتی می دانند که برای آنها طی دوران حیات در نظر گرفته شده است.
تاریخ خدا باوری ؛ 4 هزار سال جستجوی یهودیت ، مسیحیت و اسلام در ابتدا به توضیحاتی کلی درباره ماهیت خدا در 3 دین توحیدی می پردازد که منشاء هر سه آنها به حضرت ابراهیم (ع) باز می گردد.
همچنین کتاب به چالشهایی که در 3 دین و متون کتاب مقدسی و عهد عتیق وجود دارد ، اشاره می کند ؛ اما بر این باور است که با وجود بحثهای چالش برانگیز همچنان هیچ شیوه جدید یعنی هنوز نظریه رضایت بخش تری ارائه نشده است تا که توضیح دهد چرا بشریت گاهی در کتاب مقدس با تناقض هایی مواجه می شود.
امروزه مطالعه در تاریخ ادیان نشان می دهد که موجودات بشری ابعاد معنوی و روحانی دارند ، در واقع دلایلی برای این استدلال وجود دارد که انسان هوشمند ، انسان دینی نیز است و افراد به مجرد این که به ویژگی های انسانی می رسند ، به پرستش خدا می پردازند. آرمسترانگ در اثر حاضر که بعضا نمودهایی از زندگی شخصی وی نیز دیده می شود ، بر آن است تا نشان دهد خداوند صرفا فرافکنی امیال و نیازهای انسانی نبوده است و تنها مربوط به بازتاب بیم و امیدها و آرزوهای جامعه در هر مرحله از تکامل آن نخواهد بود.
همچنین در این اثر ، نویسنده بر آن است تا نشان دهد کتاب ، تاریخ واقعیت بیان ناپذیر خود خدا که ورای زمان و تغییر است نخواهد بود بلکه تاریخ شیوه اندیشه ای است که مردان و زنان از زمان ابراهیم تا عصر حاضر او را به تصویر درآورده اند. تاریخ خداباوری حاوی یک مقدمه و کلیاتی درباره سیر تحول مفهوم خداست و در آن ، مباحثی همچون تثلیث (پدر ، پسر و روح القدس) ، خدا و وحدانیت آن در اسلام و خدای فیلسوفان ، عارفان ، مصلحان و عصر روشنگری است و عناوین مذکور از دید یک تفکر غیرانتزاعی مورد مداقه و بررسی قرار گرفته است.

نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):