جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 03 اسفند 1395 / 24 جمادي الأول 1438 / a 21 Feb 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
ورزشي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 18 آذر 1385 - ساعت 18:23
شماره خبر: 100004129555
جايگاه داوران کشتي
جام جم آنلاين: : بدون شک یکی از عوامل و ارکان مهم در برگزاری مسابقه های ورزشی ، داوران هستند و هیچ مسابقه ورزشی بدون داور و اجرای قوانین نه قابل اجراست و نه قانونی.

تردیدی نیست که داوران نقش تعیین کننده ای در ثبت نتایج و برد و باختها ایفا می کنند و کوچکترین اشتباه عمدی یا سهوی داوران ورزشی تاثیرگذار و سرنوشت ساز خواهد بود.
گرچه تاثیرگذاری و اهمیت قضاوت داوران در همه رشته های ورزشی یکسان و انکارناپذیر است ، اما در کشورمان برحسب توجه و اقبال عمومی که نسبت به رشته هایی چون فوتبال ، کشتی و... وجود دارد، به همان میزان نیز قضاوت مسابقه های ورزشی این 2 رشته از حساسیت و جذابیت خاصی برخوردار است.
مسابقه داوری و حضور داوران کشورمان در میادین بین المللی کشتی قدمت طولانی دارد. شاید اغراق نباشد عنوان کنیم داوران اولین قشری از خانواده کشتی به شمار می آیند که خیلی زود صاحب تشکل و انسجام مستقلی در بدنه فدراسیون کشتی شدند؛ تشکلی که قشر پرشمار و زحمتکش مربیان پس از گذشت 50 سال هنوز به آن نرسیده است.
کشتی طی سالیان دور تا کنون مردان بزرگ و نام آشنایی چون کیومرث ابوالملوکی ، مهدی نیکخو، یعقوب لطیفی ، امیر حمیدی ، ماندگاری ، سیدمحمد خادم ، ناصر گیوه چی ، منصور رئیسی ، محمود ملاقاسمی ، رحمت الله غفوریان ، احمد اسفندیاری ، مرتضی عزیزی ، رحیم عظیمی ، عباس نمازیان ، علیرضا رزقی ، قاسم رایگان ، ابراهیم نیک سرشت ، حسین رزاقی ، مهدی خالدی و... را به عنوان قاضیان سپیدپوش یا گاهی در مسوولیت ریاست کمیته داوری به یاد دارد و به لطف این مردان ، کشتی ایران همواره در صحنه های بین المللی ، جهانی و المپیک داورانی مجرب ، کارآزموده معتبر و مقبول را به فدراسیون جهانی فیلا معرفی کرده است که هر کدام به نوع خود و در زمان خود از جایگاه و اعتبار ویژه ای برخوردار بوده اند.
اما طی سالهای گذشته داوری کشتی ما سیری نزولی طی کرده است. از جمله بر اثر سیاسهای غلطی که مسوولان پرسابقه گذشته کمیته داوران اعمال کرده اند ، فرصت و میدان به داوران شایسته و جوان برای ابراز شایستگی و توانایی داده نشد تا جایی که اکنون و پس از بازنشستگی آخرین بازماندگان نسل گذشته ، داوران ما جایگاهی در کمیته داوران کشتی آسیا و جهان ندارند.
در حالی که با توجه به حمایت مسوولان فدراسیون کشتی هنوز هم داوران جوان اما کاردانی در کشتی ما وجود دارند که به دور از باندبازیها و تصمیم گیری های سلیقه ای و شخصی می توانند همچون گذشتگان به کمیته داوری «فیلا» راه پیدا کنند.

نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):