جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
شنبه 16 آذر 1398 / 09 ربيع الآخر 1441 / a 07 Dec 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
سياسي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
جمعه 07 مهر 1385 - ساعت 22:43
شماره خبر: 100004133776
نامه منتشر نشده امام درباره دلايل پذيرش آتش بس
جام جم آنلاين: سرانجام 18 سال پس از پذیرش قطعنامه 598 ، سندی از فرآیند چگونگی پایان یافتن جنگ تحمیلی در لابه لای بگومگوهای برخی مسوولان نظامی و سیاسی دهه 60 از سوی دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر شد.

این سند ، نامه حضرت امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی به مسوولان لشکری و کشوری وقت است که در سال 67 نگاشته شده و متن کامل آن از این قرار است :

بسم الله الرحمن الرحیم
با یاری خداوند متعال و با سلام و صلوات به انبیای بزرگوار الهی و ائمه معصومین صلوات الله علیهم اجمعین.
حال که مسوولان نظامی ما اعم از ارتش و سپاه - که خبرگان جنگ می باشند - صریحا اعتراف می کنند که ارتش اسلام به این زودی ها هیچ پیروزی به دست نخواهند آورد و نظر به این که مسوولان دلسوز نظامی و سیاسی نظام جمهوری اسلامی از این پس جنگ را به هیچ وجه به صلاح کشور نمی دانند و با قاطعیت می گویند که یک دهم سلاحهایی را که استکبار شرق و غرب در اختیار صدام گذارده اند ، به هیچ وجه و با هیچ قیمتی نمی شود در جهان تهیه کرد و با توجه به نامه تکان دهنده فرمانده سپاه پاسداران که یکی از دهها گزارش نظامی ، سیاسی است که بعد از شکستهای اخیر به اینجانب رسیده و به اعتراف جانشینی فرمانده کل نیروهای مسلح ، فرمانده سپاه یکی از معدود فرماندهانی است که در صورت تهیه مایحتاج جنگ معتقد به ادامه جنگ می باشد و با توجه به استفاده گسترده دشمن از سلاحهای شیمیایی و نبود وسایل خنثی کننده آن ، اینجانب با آتش بس موافقت می نمایم و برای روشن شدن در مورد اتخاذ این تصمیم تلخ به نکاتی از نامه فرمانده سپاه که در تاریخ 2 تیر 1367 نگاشته است ، اشاره می شود.

پیش از این هاشمی از نگارش نامه ای با موضوع درخواست امکانات برای ادامه جنگ توسط محسن رضایی به امام خبر داده بود اما رضایی بلافاصله اعلام کرد مخاطب نامه فوق هاشمی بوده و نه امام (ره)

فرمانده مزبور نوشته است تا 5 سال دیگر ، ما هیچ پیروزی نداریم . ممکن است در صورت داشتن وسایلی که در طول 5سال به دست می آوریم ، قدرت عملیات انهدامی و یا مقابله به مثل را داشته باشیم و بعد از پایان سال 71 اگر ما دارای 350تیپ پیاده و 2500تانک و 3000توپ و 300هواپیمای جنگی و 300هلیکوپتر... - که از ضرورت های جنگ در آن موقع است - داشته باشیم ، می توان گفت به امید خدا بتوانیم عملیات آفندی داشته باشیم . وی می گوید قابل ذکر است که باید توسعه نیروی سپاه به 7 برابر و ارتش به 2 برابر و نیم افزایش پیدا کند. او آورده است البته امریکا را هم باید از خلیج فارس بیرون کنیم و الا موفق نخواهیم بود. این فرمانده مهمترین قسمت موفقیت طرح خود را تهیه بموقع بودجه و امکانات دانسته و آورده است که بعید به نظر می رسد دولت و ستاد فرماندهی کل قوا بتوانند به تعهد عمل کنند. البته با ذکر این مطالب می گوید باید باز هم جنگید که این دیگر شعاری بیش نیست . آقای نخست وزیر از قول وزرای اقتصاد و بودجه ، وضع مالی نظام را زیر صفر اعلام کرده اند. مسوولان جنگ می گویند تنها سلاحهایی را که در شکستهای اخیر از دست داده ایم ، به اندازه تمام بودجه ای است که برای سپاه و ارتش در سال جاری در نظر گرفته شده بود. مسوولان سیاسی می گویند از آنجا که مردم فهمیده اند پیروزی سریعی به دست نمی آید ، شوق رفتن به جبهه در آنها کم شده است . شما عزیزان از هر کس بهتر می دانید که این تصمیم برای من چون زهر کشنده است ولی راضی به رضای خداوند متعال هستم و برای صیانت از دین او و حفاظت از جمهوری اسلامی اگر آبرویی داشته باشم ، خرج می کنم. خداوندا ما برای دین تو قیام کردیم و برای دین تو جنگیدیم و برای حفظ دین تو آتش بس را قبول می کنیم . خداوندا تو خود شاهدی که ما لحظه ای با امریکا و شوروی و تمام قدرتهای جهان سر سازش نداریم و سازش با ابرقدرت ها و قدرتها را پشت کردن به اصول اسلامی خود می دانیم . خداوندا در جهان شرک و کفر و نفاق ، در جهان پول و قدرت و حیله و دورویی ما غریبیم. تو خود یاریمان کن . خداوندا در همیشه تاریخ وقتی انبیا و اولیا و علما تصمیم گرفته اند مصلح جامعه گردند و علم و عمل را درهم آمیزند و جامعه ای دور از فساد و تباهی تشکیل دهند ، با مخالفت های ابوجهل ها و ابوسفیان های زمان خود مواجه شده اند. خداوندا ، ما فرزندان اسلام و انقلابمان را برای رضای تو قربانی کردیم. غیر از تو هیچ کس را نداریم. ما را برای اجرای فرامین و قوانین خود یاری فرما. خداوندا از تو می خواهم تا هرچه زودتر شهادت را نصیبم فرمایی . گفتم جلسه ای تشکیل گردد آتش بس را به مردم تفهیم نمایند. مواظب باشید ممکن است افراد داغ و تند با شعارهای انقلابی ، شما را از آنچه صلاح اسلام است دور کنند. صریحا می گویم باید تمام همتتان در توجیه این کار باشد. قدمی انحرافی حرام است و موجب عکس العمل می شود. شما می دانید که مسوولان رده بالای نظام با چشمی خونبار و قلبی مالامال از عشق به اسلام و میهن اسلامی مان چنین تصمیمی گرفته اند. خدا را در نظر بگیرید و هرچه اتفاق می افتد از دوست بدانید.

والسلام علینا و علی عبادالله الصالحین
روح الله الموسوی الخمینی
شنبه / 25 تیر / 67


پیش از این هاشمی رفسنجانی در گفتگو با یک روزنامه صبح از نگارش نامه ای با موضوع درخواست امکانات برای ادامه جنگ توسط محسن رضایی به امام خبر داده بود. بلافاصله یک سایت خبری مصاحبه ای از محسن رضایی منعکس کرد که وی مخاطب نامه فوق الاشاره را آقای هاشمی و نه امام دانسته بود.

نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):