جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 25 مهر 1396 / 26 محرم 1439 / a 17 Oct 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 29 آبان 1384 - ساعت 23:00
شماره خبر: 100004151766
اکبر رادي آهسته با گل سرخ آمد
جام جم آنلاين: همایش آهسته با گل سرخ ، بازشناخت 40 سال نمایشنامه نویسی اکبر رادی ، به همت گروه نمایش دانشکده هنر و معماری در خانه کوچک نمایش برگزار شد.

در این مراسم ، اکبر رادی بخش کوتاهی از نخستین نمایشنامه خود ، روزنه آبی را که در سال 41 نوشته است ، خواند. رادی گفت : احمد شاملو یکی از نخستین کسانی بود که نمایشنامه روزنه آبی را خواند و آن را بسیار پسندید و او بود که آن را به آل احمد معرفی کرد تا متن نمایشنامه را چاپ کند اما به دلایلی که روشن است ، آل احمد این متن را نپذیرفت و بعدها نقد تندی علیه آن نوشت . وی ادامه داد: شاملو بعدها شرایط اجرای این متن را فراهم کرد ، چرا که نمایشنامه را به شاهین سرکیسیان معرفی کرد. با این که او این نمایشنامه را سال ها تمرین کرد اما با مرگ سرکیسیان هرگز فرصت اجرای آن از سوی این کارگردان فراهم نشد. رادی سپس با اظهار تاسف از بی مهری هایی که در حق نمایشنامه نویسان می شود ، اظهار امیدواری کرد: برگزاری بزرگداشت های گوناگون ، تا حدودی این بی توجهی ها را جبران کند.به گزارش ایسنا ، در این مراسم قطب الدین صادقی درباره اکبر رادی گفت : او درام نویسی است که پلی میان روشنفکران و توده مردم می زند. در آثار او تعهدی وجود دارد که ویژه آن دسته از روشنفکرانی است که وجدان بیدار جامعه هستند. هادی مرزبان دیگر سخنران این مراسم درباره رادی گفت : او هرگز رنگ عوض نکرد و به عضویت هیچ فرقه ای درنیامد. درد او درد انسانیت است و با همه تواضع خود هرگز خوش رقصی نکرد و هیچگاه مرعوب کف زدن های تماشاگران نشد. چیستا یثربی نیز در این مراسم گفت : اکبر رادی آرمان ها و درونیات چندین نسل ما را در کشاکش روایات تاریخی بیان می کند. وی شخصیت پردازی آثار رادی را غریب توصیف کرد و گفت : آدم های او ناخرسند و در جستجوی عاملی برای اثبات حقانیت خویش هستند.

نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):