جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 23 مهر 1398 / 15 صفر 1441 / a 15 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 24 ارديبهشت 1384 - ساعت 13:55
شماره خبر: 100004162124
کشف رازهاي پنهان
جام جم آنلاين: درباره شاهنامه پژوهی و تحقیق در مورد این اثر سترگ ، با وجود آن که تلاش های فراوانی صورت گرفته و استادان بسیاری در این زمینه کمر همت بسته اند، اما از آنجایی که شاهنامه یکی از 4 رکن اصلی ادب فارسی است
، به نظر می رسد دامنه این تحقیقات باید همچنان گسترش بیشتری یابد و تلاش گسترده تری برای شناخت کامل تر این اثر حماسی انجام شود.
میرجلال الدین کزازی یکی از آن استادانی است که ارادت خاصی به استاد توس دارد و بیشترین تلاش و فرصت تحقیقاتی اش را در شاهنامه شناسی و پژوهش درباره این شاهنامه کم نظیر صرف کرده است.
یکی از این آثار پژوهشی که در نوع خود اثری قابل تامل محسوب می شود، مجموعه کتابی در 10 جلد است با نام «نامه باستان» که تاکنون 4 جلد از آن چاپ و منتشر شده است.
دکتر کزازی درباره این کتاب می گوید: «نامه باستان ویرایش و گزارش شاهنامه از آغاز تا انجام است. من در این کتاب کوشیده ام به شیوه ای دانشورانه و سخن سنجانه متن را ویرایش کنم و سپس به گزارش بیت ها بپردازم.»
از ویژگیهای برجسته این کتاب تعدد گزارش هایی است که نویسنده برای ابیات به کار برده است ، چنانچه خود در این باره می گوید: «پس از آن که بیت ویرایش شد و از میان پچین (نسخه بدل)ها، بهترین و درست ترین گزینه انتخاب شد، آن بیت از دیدگاه های گوناگون گزارش شده است مانند واژه شناسی ، سبک شناسی ، زیباشناسی ، باورشناسی ، نمادشناسی و دیگر دانش های ادب تا آنجا که می سزیده است.
در واقع من نشان داده ام که اگر ریختی پذیرفته شده ، بر چه پایه ای بوده است». در عین حال با توجه به شیوه کار دکتر کزازی در این اثر و گزارش های گوناگون او درباره هر بیت ، کاملا مشخص است که این مجموعه حاصل پژوهشی طولانی و تحقیقی عمیق و جامع در باب شاهنامه است.
هرچند به گفته استاد از اول قرار نبوده است مجموعه ای با این گستردگی و در 10 جلد تولید شود: «نخست بار که من به نوشتن این رشته از کتاب پرداختم ، انگیزه ام نگارش کتابی آموختاری و درسی بود، سازمان انتشارات سمت خواسته بود که کتابی نوشته شود تا دانشجویان در رده های برین آموزش زبان و ادب پارسی ، آن را بخوانند و بیاموزند.
هنگامی که نخستین جلد نامه باستان نوشته شده دکتر احمدی ، سرپرست سازمان سمت ، پافشارانه از من خواست که بخشهای دیگر شاهنامه هم به همین شیوه ویراسته و گزارش شود. در آغاز من با همه دلبستگی و باورمندی که به شاهنامه دارم ، نمی پذیرفتم.
زیرا می دانستم که چندین سال درگیر کار خواهم بود. اما سرپرستان سازمان در ایستادند و گفتند این کار فراتر از آن است که تنها کاری باشد در زمینه ادب و فرهنگ ایران ، در واقع گونه ای بایستگی میهنی و ملی است و بر شماست که این را به انجام برسانید. به هر روی من هم ناچار پذیرفتم».
اولین جلد این کتاب در سال 1377و در کشور اسپانیا نوشته شد، یعنی زمانی که کزازی برای تدریس زبان پارسی و ایران شناسی به آن کشور سفر کرده بود.
چند سال هم بعد از انتشار کتاب اول براساس توافق دکتر کزازی و انتشارات سمت قرار بر این شد که هر سال یک جلد از این کتاب نوشته و چاپ شود.
چنانچه خود استاد هم درباره این توافق می گوید: «این رشته از کتاب ، نه جلد خواهد بود و جلد دهم هم نمایه ها و فهرست ها را در بر خواهد گرفت. تاکنون نیز چهار جلد از این مجموعه از چاپ درآمده است و در بازار موجود است ، جلد 5 و 6هم به زیر چاپ رفته است و هم اکنون گرم نوشتن جلد هفتم و هشتم هستم.
قرار است هر سال جلدی از پس جلدی سپسین نوشته شود؛ این قراری است که با ناشر گذاشته ایم».نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):