جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
يكشنبه 05 خرداد 1398 / 21 رمضان 1440 / a 26 May 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
اقتصادي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 07 خرداد 1382 - ساعت 21:21
شماره خبر: 100004195141
ايران ،پيش نويس موافقتنامه انتقال آب کارون به کويت را ارائه کرد
جام جم آنلاين: قائم مقام وزیر نیرو در پایان سفر به کویت اعلام کرد: ایران پیش نویس موافقتنامه انتقال آب کارون را به طرف کویتی تحویل داد.
رضا امراللهی در فرودگاه کویت به خبرنگاران گفت : هیات ایرانی در این سفر ، موافقتنامه مورد قبول خود را در جلسات مشترک با همتایان کویتی ، بند به بند بررسی کرد و قرار شد طرف کویتی طی 3ماه نظر قطعی خود را اعلام کند. وی افزود: برای تهیه این موافقتنامه کارشناسی لازم از سوی وزارت نیرو صورت گرفت و با توجه به اهمیت این کار، به طرف کویتی پیشنهاد شد یک کنفرانس بین المللی نیز برگزار شود. وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: ایران علاقه مند است ، شبکه های برق رسانی دو کشور به هم متصل شود تا بتوانیم در مقوله داد و ستد برق نیز فصل جدیدی را در روابط اقتصادی دو کشور بگشاییم . کارشناسان پیش بینی می کنند اجرای طرح انتقال آب از کارون به کویت 5/1 میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت . این طرح در برگیرنده خط لوله به طول حدود 540کیلومتر با قطر 7/2 متر در خشکی و قطر 4/1 متر در زیر دریاست که 330کیلومتر آن از سد کرخه تا سواحل ایران امتداد دارد و بقیه آن از زیر دریا تا منطقه موسوم به «الزور» در کویت کشیده خواهد شد. هدف از اجرای طرح که مجموعه ای از شرکتهای انگلیسی ، ایرانی و کویتی در اجرای آن مشارکت دارند ، انتقال روزانه 210میلیون گالن آب برای مصرف آشامیدنی مردم کویت اعلام شده است .