جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 23 مهر 1398 / 15 صفر 1441 / a 15 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
راديو و تلويزيون
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 26 آبان 1381 - ساعت 21:30
شماره خبر: 100004205065
فراهاني قائم مقام مي شود
نصيريان ميرزاآغاسي
جام جم آنلاين: زندگی قائم مقام فراهانی ، یکی از شخصیت های مهم تاریخ سیاسی کشور در قالب فیلمی تلویزیونی به تصویر کشیده می شود.
فیلمنامه این فیلم تلویزیونی براساس طرحی از مجید رضا بالا توسط محمدرضا ورزی نوشته شده و در مهرماه امسال توسط محمدرضا ورزی کارگردانی شده است . وی در گفتگو با خبرنگار ما، درباره منابع مورد استفاده برای نگارش فیلمنامه گفت : کتابهایی همچون : قائم مقام آینه زمان ، نوشته دکتر بهرام فلسفی ، جامعه شناسی نخبه کشی ، نوشته رضاقلی ، کتاب منشات قائم مقام ، تاریخ سیاسی اجتماعی ایران در دوره قاجاریه ، نوشته سعید نفیسی و تاریخ سلطنت قاجار، نوشته علی اصغر شمیم ، در کنار راهنمایی های استاد علی میرزایی از جمله منابع نگارش فیلمنامه بوده است . کارگردان «قائم مقام » در پاسخ به این پرسش که با توجه به ساخت سریالی 6قسمتی درباره قائم مقام ، ساخت این فیلم چه ضرورتی داشت ، گفت : 5سال قبل ، سریال «قائم مقام » را با بودجه ای ناچیز در شبکه سحر ساختم و ضعفهای عمده این سریال باعث شد تا همواره در پی فرصتی برای ساخت اثری در شان قائم مقام باشم که این فرصت امسال در سیما فیلم به دست آمد. ورزی با اشاره به پرداختن به مسائلی همچون زندگی خانوادگی قائم مقام ، چگونگی تغییرات شخصیتی حاج میرزا آغاسی و... درباره سبک و سیاق ساختاری کار گفت : از نظر فنی تلاش کردیم این فیلم به آثار تولیدی شبکه B.B.C نزدیک شود؛ به گونه ای که کار در محتوا بزرگ باشد، نه در ساختار و پیام فیلم ، طوری باشد که ذهن مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد. کار به صورت دی . وی دی ضبط می شود و برای از میان بردن شفافیت تصاویر در صحنه های مربوط به زمان گذشته از فیلتر خاصی استفاده کردیم . دیالوگ ها نیز متاثر از سبک و سیاق قائم مقام در کتاب منشات ، به صورتی نوشته شده که به دور از غلوگویی ، ضمن حفظ چارچوب زبان دوره قاجار برای مخاطب قابل فهم باشد. در این فیلم ، بهزاد فراهانی در نقش قائم مقام و علی نصیریان در نقش حاجی میرزا آغاسی حضور دارند و خسرو فرخزادی ، محمد ابهری ، محمد ساربان ، کیکاووس یاکیده ، فخرالدین صدیق شریف و ناصر خاوری نیز سایر نقشها را ایفا می کنند. این فیلم در فضاهای واقعی همچون : کاخ سعدآباد، کاخ گلستان و شهرک سینمایی تصویربرداری شده و در حال حاضر دوبله آن به مدیریت ناصر طهماسب صورت می گیرد. در تولید این فیلم ، افراد زیر حضور داشته اند: مدیر تصویربرداری : افشین احمدی ، طراح گریم : امیر اسکندری ، طراح صحنه و لباس : زیبا اسدخانی . تدوین : امیر شاهوردی ، موسیقی : سید امین مهاجرانی ، صداگذاری : رامین لنگرودی .

نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):