جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
يادداشت
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 30 دي 1391 - ساعت 11:59
شماره خبر: 100770302884
آمريکا به دنبال چيست
جام جم آنلاين: باراک اوباما در حالی در روزهای آینده دور دوم ریاست جمهوری خود را آغاز می‌کند که مجموعه ای از سیاست‌ها را در حوزه جهانی اجرا می‌کند. از نکات قابل توجه در این روند تشدید تحرکات آمریکا در سومالی است.

این رویکرد چنان بوده است که آمریکا پس از 20 سال دولت حاکم بر این کشور را به رسمیت شناخته است. با توجه به اینکه در گذشته آمریکا نگاهی منفی به سومالی داشته بگونه‌ای که حتی دستور عدم ارسال کمک‌های غذایی بین المللی برای مردم فقیر این کشور را صادر کرده بود این سوال مطرح است که هدف آمریکا از این رویکرد چیست؟

در پاسخ به این پرسش چند نکته قابل توجه است. نخست آنکه آمریکا و اروپا به دنبال اجرای سیاست‌های استعماری در آفریقا هستند که نمود جنگ‌های اخیر در مالی، کنگو و... می‌باشد. بر این اساس رویکرد آمریکا به سومالی را می‌توان از یک سو برای گسترش حضور در این کشور و از سوی دیگر بهره‌گیری از این کشور برای گسترش فعالیت آمریکا در سایر کشورهای آفریقایی ارزیابی کرد.

 سومالی دارای منابع نفتی و استراتژیک بسیاری است که چشم طمع بسیاری را به خود معطوف ساخته است. نقش و جایگاه آفریقا در معادلات آفریقا چنان است که حتی فرانسه با ادعای آزادسازی تبعه فرانسوی گروگان گرفته شده توسط گروه الشباب اقدام به عملیات نظامی در این کشور کرده است.

دوم آنکه موقعیت جغرافیایی سومالی امری قابل توجه است. این کشور به موازات یمن همسایگان اصلی تنگه باب المندب را که حلقه اتصال دریای سرخ و خلیج عدن است تشکیل می‌دهند. تسلط بر این منطقه برابر با تسلط بر 30 درصد ترانزیت جهان می‌باشد. با توجه به سیاست‌های یک جانبه گرایانه آمریکا این سناریو مطرح است که آمریکا با رویکرد به سومالی در اصل به دنبال سلطه بر این منطقه است.این سناریو زمانی تقویت می‌شود که آمریکا در ماه‌های اخیر مجموعه‌ای از عملیات‌ نظامی را در یمن اجرا کرده است.

برخی منابع خبری از احداث پایگاه نظامی آمریکا در یمن خبر داده‌‌اند. تأکید بر حفظ مهره‌های برجای مانده از دوران علی عبدالله صالح رئیس جمهور مخلوع یمن، نظیر منصور هادی رئیس جمهور کنونی این کشور ، از نمودهای این رفتار آمریکا است.

با توجه به این شرایط می‌توان گفت آمریکا از رویکرد به سومالی و یمن به دنبال سلطه بر تنگه باب المندب است.آمریکا برای توجیه این رفتار به برجسته سازی حضور القاعده در این کشورها می‌پردازد و داعیه دار مبارزه با آنها است.

به هر تقدیر می‌توان گفت نگاه آمریکا به سومالی نگاهی استعماری است که از راه دیپلماتیک صورت می‌گیرد. آمریکا می‌داند در سومالی کسی از حضور آمریکا استقبال نمی‌کند لذا از طریق دیپلماتیک و توجه به دولت حاکم بر این کشور به دنبال اجرای سناریوهای خود است.

قاسم غفوری-جام جم آنلاین