جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 22 آبان 1397 / 04 ربيع الأول 1440 / a 13 Nov 2018    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
يادداشت
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 01 بهمن 1391 - ساعت 08:44
شماره خبر: 100770377622
از فوتبال موتور گازي تا موتور بنز
جام جم آنلاين: این جمله علی پروین که بعد از قهرمانی در بازی‌های آسیایی 1990 پکن خطاب به دکتر غفوری‌فرد رئیس وقت سازمان تربیت بدنی گفته بود، مدام در گوشمان می‌پیچد که دیگر نمی‌توان با موتور گازی به گرد پای موتور جت فوتبال آسیا رسید.

هر چند 22 سال پیش کسی چندان این حرف سرمربی وقت تیم ملی را جدی نگرفت، اما حالا که پس از این همه سال فوتبال مان را پشت سر چشم بادامی‌های ژاپنی و کره‌ای، استرالیا، عربستان و... می‌بینیم، این حرف علی پروین بیشتر در اعماق وجود مان زبانه می‌کشد که چرا نخواستیم براساس واقعیت‌ها در فوتبال حرکت کرده و از بازی احساسی به بازی همراه با شعور و برنامه‌ریزی برسیم.

گرچه فاصله فوتبال ایران فقط به کیفیت بازی و فاصله موجود ما از فوتبال پیشرفته برنمی‌گردد و خیلی از مسائل مدیریتی و زیر ساختی را می‌توان در این زمینه مثال زد، اما یقینا اگر امروز از قافله روز فوتبال دنیا عقب‌مانده‌ایم، یکی از دلایل اساسی آن را باید در مدیریت سنتی و دیمی فوتبال ایران جستجو کرد.

فوتبالی که تنها نوک بینی خود را دیده و آینده‌نگری در آن جایی ندارد. برای آن‌که مثالی ملموس و دست به نقد در این مورد داشته باشیم، اشاره می‌کنیم به برکناری کاسیمیرو سرمربی پرتغالی صنعت نفت آبادان که همین چهارماه پیش جایگزین کاستا، دیگر مربی پرتغالی برکنار شده زردپوشان فوتبال آبادان شده بود.

جدا از آن‌که همین آقای کاسیمیرو سال قبل از مربیگری صنعت نفت برکنار شده بود تا کاستا جای او را بگیرد، باید پرسید این انتخاب‌ها و آمدن و رفتن‌ها بر چه مبنایی صورت می‌گیرد؟ آیا اصلا منطق و استدلالی بر آن مترتب هست یا خیر؟ گویا فقط این وسط باید چند صد هزار دلاری حیف و میل شده و به جیب خارجی‌ها برود تا صنعت نفت به مربی بومی‌ای چون علی فیروزی اعتماد کند.

کاری به این نداریم که واقعا کار کردن در فوتبال آبادان و تیمی چون صنعت نفت با تمام حاشیه‌ها و انتظارهای طرفداران متعصب‌اش، کار سخت و دشواری است، اما واقعا بد نیست کمی هم به اطراف نگاهی انداخته و ببینیم، کشورهای پیشرفته فوتبال چه راهکاری را در این زمینه مورد توجه قرار می‌دهند.

فوتبالی مثل آلمان که در بوندس لیگایش آنقدر دوراندیشی هست که وقتی می‌خواهند برای باشگاه بزرگی چون بایرن مونیخ نسخه بپیچند، بی‌سر و صدا سراغ مربی بزرگ و جوانی چون پپ گواردیولا رفته و با وی قراردادی سه ساله و بلندمدت را به امضا می‌رسانند.

در مکتب فوتبال بایرن حتی اگر یک فصل نیز با گواردیولا نتیجه نگیرند، برکناری آنی جایی ندارد و برنامه‌های خود را چند ساله تنظیم کرده‌اند. این تنها یک نمونه است که امیدواریم مورد توجه واقع شود.

حجت‌الله اکبرآبادی - دبیر گروه ورزش


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
پس از کسب نتايج ضعيف