جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
يادداشت
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 01 بهمن 1391 - ساعت 10:26
شماره خبر: 100770383740
مرکل در آزمون انتخابات
جام جم آنلاين: آلمان امروز شاهد برگزاری انتخابات محلی در منطقه لاورساکسونی است.این انتخابات در حالی برگزار می شود که بسیاری آن را انتخاباتی سرنوشت ساز برای مرکل صدر اعظم این کشور می‌دانند که تأثیر بسیاری بر حیات سیاسی وی خواهد داشت.

در حوزه داخلی مرکل تاکنون از حل بحران اقتصادی آلمان ناتوان بوده است.در عرصه خارجی نیز آلمان همچنان بر مشارکت در جنگ طلبی‌های ناتو و آمریکا اصرار دارد. مجموع این تحولات موجب نارضایتی مردم از دولت و شخص مرکل صدر اعظم شده است. با توجه به این شرایط انتخابات محلی آزمونی برای میزان اقبال مردم به مرکل می‌باشد که تا حدود زیادی تکلیف احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی را مشخص خواهد کرد.

مرکل در صورت پیروز در انتخابات محلی می تواند امیدوار به پیروزی در انتخابات پارلمانی باشد و در صورت شکست دورانی سخت را در برابر سوسیال دموکرات‌ها خواهد داشت که به عنوان بزرگترین رقیب احزاب حاکم فعال است.

در عرصه منطقه‌ای و جهانی مرکل تلاش کرده تا چهره ای موفق از خود برجای گذارد و با این ادعا به دنبال تحمیل خواسته‌های خود به سایر کشورها بویژه در قالب اتحادیه اروپا است.
 
آلمان در سالهای اخیر با ادعای باثبات‌ترین و موفقترین عضو اتحادیه اروپا تحمیل طرح‌های ریاضتی به سایر کشورها را اجرا کرده است.

مرکل در صورت پیروزی در انتخابات می‌تواند همچنان ادعاهای گذشته را تکرار کرده و با این ادعا دخالت‌ها در امور سایر کشورها را اجرایی سازد. در صورت شکست در انتخابات مرکل عملاً با چالشی به نام تضعیف موقعیت جهانی مواجه می‌شود که بر اهداف وی در عرصه جهانی بویژه در قالب اتحادیه اروپا تأثیر منفی خواهد داشت.

به عبارتی دیگر می‌توان گفت که نگاه مرکل به انتخابات امروز صرفاً در سطح آلمان نیست بلکه در عرصه جهانی نیز برای وی دارای اهمیت است. آشکارتر شدن عدم محبوبیت مردمی در عرصه داخلی آلمان با کاهش اعتماد دولتها و ملت‌های اروپایی به سیاست‌های آلمان است که قدرت چانه زنی مرکل در اتحادیه اروپا را کاهش خواهد داد.

در جمع بندی کلی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت که مرکل روز سختی را سپری می‌کند که شکست و موفقیت در این روز برای آینده سیاسی وی دارای اهمیت است.

در این میان بسیاری از ناظران سیاسی با اشاره به بحران‌های اقتصادی و نارضایتی مردمی از سیاست‌های خارجی دولتمردانشان، احتمال شکست مرکل در انتخابات را دور از ذهن نمی‌دانند چنانکه در انتخابات محلی گذشته نیز مرکل با شکست‌های متعددی همراه شده است. 

قاسم غفوری-جام جم آنلاین


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 

بسياري از کارشناسان ديدار اردوغان از آلمان را براي جلب نظر اين کشور به منظور پيوستن ترکيه به اتحاديه اروپا مي‌دانند

مرکل در اين سفر هيچ وعده‌اي به نخست وزير يونان براي کمک بيشتر نداد