جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
شنبه 04 خرداد 1398 / 20 رمضان 1440 / a 25 May 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
يادداشت
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 02 بهمن 1391 - ساعت 08:25
شماره خبر: 100770462880
تهران 14 ميليوني
جام جم آنلاين: «جمعیت تهران روزها به 14 میلیون نفر می‌رسد.» این تیتر خبری است که خبرگزاری‌ها دیروز منتشر کردند.

به زبان آمار 14 میلیون نفر، یعنی جمعیتی که حدودا دوبرابر جمعیت کشور سوئیس، هفت برابر جمعیت سنگاپور، نصف جمعیت عراق و یک پنجم کل جمعیت ایران است، که اگر بخواهیم این مقایسه را ادامه بدهیم به آمار و ارقام طولانی و تامل‌برانگیزتری نیز خواهیم رسید.

مهاجرت بی‌رویه و فربه شدن شهرها بویژه شهرهای بزرگ از نظر جمعیتی در دو محور قابل بررسی است؛ یکی جاذبه‌های نقاط مهاجرپذیر و دیگری دافعه‌های مراکز مهاجر فرست است.

زمانی که تهران حدودا هشت میلیون نفر جمعیت داشت دولت سیاست‌های مهاجرتی را اعمال کرد که براساس آن هیچ‌کس حق آمدن به شهرهای بزرگ بویژه تهران را نداشت. این سیاست تا حدودی موفق بود، چرا که به عنوان یک سیاست کلی از سوی همه بخش‌ها حمایت شد.

اما بعد از چند سال این سیاست به فراموشی سپرده شد و دوباره جمعیت به شهرهای بزرگ بویژه تهران سرازیر شد تا این که حدود چهار سال پیش دولت سیاست مهاجرت معکوس و مشوق‌هایی برای این نوع مهاجران ابلاغ کرد و برای کسانی که از تهران به شهرهای کوچک یا روستاها می‌رفتند، وام، زمین و... در نظر گرفت که چون استمرار نداشت توفیقی حاصل نشد.

نکته‌ای که کمتر به آن توجه شده، ترکیب جمعیتی مهاجران است و آنچه در جمعیت 14 میلیونی تهران (یک پنجم جمعیت کل کشور) مهم است، ترکیب سنی و جنسی این جمعیت است که از آن غفلت شده است.

از آنجا که اکثر مهاجران را مردان و جوانان تشکیل می‌دهند با یک تحلیل کوتاه پیامدهای این مهاجرت برای شهرهای بزرگ بویژه تهران و شهرهای کوچک و روستاها، متفاوت و بسیار منفی خواهد بود.

اما می‌گویند آب تهران آدم را زمینگیر می‌کند و تجربه نشان داده است که هر کس آب تهران را خورد بسختی می‌تواند از تهران برود. از این‌رو در این مقال توجه به دو نکته بیش از هر چیز ضروری است:

1 ـ‌ باید بار دیگر تمامی سیاست‌های جمعیتی بازنگری شود و با توجه به شرایط جدید اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و عوامل دافعه و جاذبه‌زا تدوین و اجرایی شود.

2 ـ‌ حالا که تهران 14 میلیون نفر جمعیت دارد، با توجه به هرم و ترکیب سنی و جنسی جمعیتی، آیا در بخش‌های مختلف اعم از بهداشتی (این جمعیت در آینده‌ای نه‌چندان دور سالمند می‌شود)، حمل و نقل، مسکن، اشتغال و... برنامه‌ریزی دقیقی صورت گرفته است؟

محمود اکرامی‌فر - معاون سردبیر


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
در گفت‌وگو با جام‌جم آنلاين تشريح شد: