جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
پنجشنبه 24 آبان 1397 / 06 ربيع الأول 1440 / a 15 Nov 2018    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
حوادث
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 05 بهمن 1391 - ساعت 21:30
شماره خبر: 100770646919
شناسايي جنايتکاران با کمک گياهان
جام جم آنلاين: اصطلاح پزشکی قانونی برای همه آشناست و تا حدودی همه با وظایف و کارهای این سازمان آشنا هستند، اما شاید واژه گیاه‌شناسی قانونی کمتر به گوش رسیده باشد و کمتر کسی به نقش و تاثیر این تخصص در پرونده‌های قضایی ـ پلیسی فکر کرده باشد.

همان طور که برای کشف اسرار جنایت‌ها و جرایم، انجام تحقیقات پیشرفته پزشکی بسیار اهمیت دارد، استفاده از علم گیاه‌شناسی نیز مفید و راهگشاست.

بخشی از علم گیاه‌شناسی در حوزه مواد مخدر اهمیت پیدا می‌کند و در زمینه شناخت گیاهانی که منشا موادی مانند تریاک، کوکائین، حشیش، ماری‌جوآنا و... هستند، کاربرد دارد.

بخش دیگری از این علم برای شناسایی سمومی که انواع جنایت‌ها با استفاده از آنها به وقوع می‌پیوندد کمک‌کننده است و می‌تواند راز فردی را که هیچ نشانه ظاهری ندارد و نه به مرگ طبیعی، بلکه در پی یک جنایت به کام مرگ فرورفته است، فاش کند.

هچنین با بهره‌گیری از این دانش می‌توان سبزیجات موجود در معده مقتولان را بررسی کرد و از این طریق زمان تقریبی وقوع جنایت را تخمین زد.

این کار اهمیت زیادی در دستگیری مجرمان دارد، زیرا پلیس می‌فهمد باید دنبال افرادی بگردد که در ساعات یا روزهایی معین رفتارهای مرموزی داشتند و هیچ شاهدی هم ندارند.

علاوه بر این، گاه در صحنه‌های جرم نوعی گیاه یافت می‌شود که شناخت آن و دانستن این‌که چنین گیاهی بومی کدام منطقه است و چگونه به صحنه جرم انتقال یافته می‌تواند اسرار زیادی را فاش کند، همچنین گاه در صحنه جرم گرده‌ها و هاگ‌های مشاهده و نمونه همان‌ها نزد مظنونان یافت می‌شود.

بررسی این هاگ‌ها و تشخیص یکسان بودن آنها می‌تواند عرصه را بر متهمانی که سعی دارند جرم خود را کتمان و انکار کنند تنگ کند و آنها را در برابر مدرکی خدشه‌ناپذیر قرار بدهد. کار گیاه‌شناسی قانونی فقط به این موارد ختم نمی‌شود و کاربردهای متعدد دیگری نیز دارد.

به عنوان مثال با کمک آن می‌توان قبرهای پنهانی را که جنایتکاران حفر کرده‌اند پیدا کرد. پوشش و زندگی گیاهی در منطقه‌ای که پلیس در آن به جستجو می‌پردازد در این ارتباط می‌تواند به عنوان راهنما محسوب شود.

یکی دیگر از کاربردهای این علم در مبارزه با جنایتکاران این است که بودن یا نبودن آغازیان که موجودات زنده میکروسکوپی هستند در اعضای داخلی بدن فردی که به نظر می‌رسد غرق شده است می‌تواند ثابت کند شخص موردنظر واقعا براثر غرق‌شدگی و یک حادثه جان باخته است یا پیش از رها شدن در آب کشته شده و قاتلان جنازه را برای از بین بردن آثار جرم در آب انداخته‌اند.

هرچه علوم پیشرفته‌تر می‌شوند بررسی جرایم و کشف راز مجرمان نیز دقیق‌تر و حرفه‌ای‌تر صورت می‌گیرد و اشخاص متعددی با تخصص‌های مختلف وارد این عرصه می‌شوند.

امروزه گام‌های بزرگی در جهت کشف یک جنایت خارج از چهاردیواری اتاق کارآگاهان و در آزمایشگاه‌ها و زیر دستگاه‌ های میکروسکوپ برداشته می‌‌شود که موارد ذکر شده فقط نمونه‌های کوچکی از آنهاست.(جام جم - ضمیمه تپش)


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):