جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
يادداشت
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 04 بهمن 1391 - ساعت 11:35
شماره خبر: 100770647076
آيا غرب از خاورميانه چشم پوشيده است؟
جام جم آنلاين: کشورهای غربی با محوریت فرانسه در دو هفته اخیر زنجیره‌ای از اقدامات نظامی را در آفریقا آغاز کرده‌اند که اساس آن را مالی و سومالی تشکیل می‌دهد. غربی‌ها با ادعای مبارزه با تروریسم حملات خود را توجیه می‌کنند درحالی که هدف نهایی آنها سلطه و اشغال کشورهای آفریقایی است.


جاه‌طلبی ‌ها و استعمارگری غرب در آفریقا در حالی صورت می‌گیرد که در حاشیه آن یک سوال مطرح است و آن اینکه چرا غرب که ابتدا معطوف به خاورمیانه به ویژه سوریه بوده است به یک باره تغییر جهت داده و رویکرد به آفریقا را در پیش گرفته است؟

در پاسخ به این پرسش چند سناریو قابل توجه است نخست آنکه غربی‌ها عملا در اجرای سیاست سلطه به خاورمیانه از جمله در سوریه ناکام مانده‌اند لذا برای پنهان سازی و جبران شکست به آفریقا روی آورده‌اند آنها برآنند تا چنان وانمود کنند توانسته‌اند اهداف خود را در خاورمیانه اجرایی سازند و اکنون برای تکمیل آن راهی آفریقا شده‌اند.

سناریوی مطرح دیگر آنکه غربی‌ها به دنبال انحراف افکار عمومی از زنجیره رفتارهای خود در خاورمیانه هستند. آنها برآنند تا چنان وانمود سازند، دخالتی در خاورمیانه ندارند و امور در دستان کشورهای عربی است. آنها در نهایت برآنند تا زمینه را برای دخالت گسترده در سوریه و کل منطقه ایجاد کنند و سپس اقدام عملی صورت دهند.

نظریه دیگر آنکه غربی‌ها در ماه‌های اخیر با اعزام گروه‌های تروریستی به سوریه عملا بحران را در این کشور و کل منطقه  ایجاد کرده‌اند و دیگر نیازی به دخالت در منطقه ندارند. به عبارتی دیگر غرب شرایط کنونی منطقه را بهترین وضعیت برای خود دانسته و تلاش دارد وضع موجود را حفظ کند لذا از منطقه فاصله گرفته و به اهداف خود در آفریقا می‌پردازد.

آنها امور را به گروه‌های تروریستی و اعراب و ترکیه سپرده تا شرایط همچنان در بحران قرار داشته باشد در حالی که تحولی خاص در منطقه روی نمی‌دهد. با توجه به این شرایط غربی‌ها با خیال آسوده به اشغالگری در آفریقا ادامه می‌دهند البته این امر به منزله دوری غرب از خاورمیانه از جمله سوریه نمی‌باشد بلکه آنها برآنند،ابتدا اهداف خود را در آفریقا اجرایی سازند و سپس فعالیت‌های خود را در خاورمیانه در ابعاد گسترده‌تری اجرا کنند.

در جمع‌بندی که از آنچه ذکر شد می‌توان گفت که گرایش توجهات غرب به آفریقا به دلیل رضایت آنها از شرایط بحرانی در خاورمیانه است که تأمین کننده منافع آنها خواهد بود لذا تقلایی برای دگرگونی در روند مذکور ندارند تا زمینه برای دخالت‌های آنها فراهم گردد. لذا می‌توان گفت که پس از پایان تحرکات غرب در مالی و سومالی بار دیگر توجه آنها به خاورمیانه با محوریت سوریه معطوف خواهد شد.

قاسم غفوری-جام جم آنلاین


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: