جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 25 مهر 1396 / 26 محرم 1439 / a 17 Oct 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
سياسي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 05 بهمن 1391 - ساعت 10:23
شماره خبر: 100770727150
از نگهداري مجاز تا 15 سال حبس
خريد و فروش اسلحه در ايران
جام جم آنلاين: شاید خیلی از شما که این مطلب را می‌خوانید، ندانید طبق مقررات جمهوری اسلامی ایران هر فرد که تابعیت ایرانی داشته باشد و مراحل احراز سلامت اخلاقی، جسمی، روحی و هویت اجتماعی را بگذراند می‌تواند همزمان مجوز حمل سه قبضه سلاح شکاری (یک قبضه گلوله‌زنی، یک قبضه ساچمه‌زنی و یک قبضه خفیف کالیبر 22) دریافت کند.

فرم پرسشنامه احراز هویت اجتماعی، فرم معرف یا ضامن خوشنام یا معتبر بنا به تشخیص نیروی انتظامی محل سکونت، شش قطعه عکس 4×3، کپی شناسنامه و اصل آن و ارائه کد ملی همه آن چیز‌هایی است که شما به آن نیاز خواهید داشت.

به گفته معاون اسلحه و مهمات ارتش جمهوری اسلامی ایران، در خصوص صدور پروانه حمل سلاح هیچ گونه تفاوتی بین آقایان وخانم‌ها نیز وجود ندارد و خانم‌ها هم می‌توانند جهت کسب پروانه حمل و نگهداری انواع مجاز سلاح ـ که ذکرش رفت ـ اقدام کنند.

ضمنا برای کسب مجوز حمل سلاح شعبات متعددی در سراسر کشور دایر شده است.

بعد از طی مراحل مقدماتی و قبل از صدور مجوز، زمانی جهت جلسات تمرین عملی تیراندازی و آزمایش تئوری وعلمی در معاونت اسلحه و مهمات ارتش در نظر گرفته شده که صلاحیت جسمی و روحی فرد هم در این مراحل بررسی و احراز می‌شود و در نهایت مجوز فرد متقاضی توسط پست ارسال می‌شود.

تقریبا همه مراحل تهیه سلاح مجاز را می‌توانید از فروشگاه‌های مجاز سلاح کشور بپرسید و مسوولان فروشگاه‌ها همه چیز را با حوصله برایتان توضیح می‌دهند.

در مجموع حدود 200 مرکز مجاز فروش سلاح در کشور هست که 19 فروشگاه آن در شهر تهران است.

به گفته این فروشندگان، برای استفاده از سلاح، سهمیه دولتی نیز در نظر گرفته شده است.

برای دریافت این سهمیه باید به یکی از فروشگاه‌های مجاز مراجعه کنید، فرم‌های مربوطه را تکمیل و وجهی را واریز کنید.

مدارکتان را به معاونت اسلحه و مهمات ارائه کنید و پس از انجام آموزش‌های لازم و تایید صلاحیت، جوازتان صادر خواهد شد و اسلحه را تحویل خواهید گرفت، البته شرط دیگر هم این است که قبلا از سهمیه خرید اسلحه دولتی استفاده نکرده باشید یا اگر اسلحه مجاز دارید، فرسوده آن را تحویل دهید.

ارگان‌های نظامی و انتظامی هم سهمیه جداگانه‌ای دارند که اگر عضو این نهادها باشید باید از سهمیه ارگان ذی‌ربط‌تان استفاده کنید.

اما همه راه‌های تهیه سلاح هم از این مسیر نه‌چندان پرپیچ‌وخم نمی‌گذرد؛ غیر از فروشگاه‌های اینترنتی متعددی که با توجیه مجاز بودن دفاع شخصی، اقدام به فروش سلاح‌های دفاعی سرد و گرم می‌کنند، پیدا کردن فروشندگان سلاح‌های گرم در خیابان ناصرخسروی تهران هم چندان دشوار نیست.

فروشندگانی که نه فقط سلاح‌های شکاری که حتی اقدام به فروش اسلحه‌های جنگی نیز می‌کنند.

کمی که چرخ بزنید و فروشندگان مطمئن شوند رهگذر عادی نیستید، خودشان از شما خواهند پرسید که چه می‌خواهید.

از گاز فلفل و وسایل دفاع شخصی که شروع کنید ممکن است به کلت کمری و سلاح‌های سنگین‌تر هم برسید.

کلتی که با قیمت کمتر از 500 هزارتومان در کمتر از نیم روز در محل تحویل می‌دهند. اگر کلاشینکف هم بخواهید کافی است نزدیک به یک میلیون تومان خرج کنید و دو روز هم تحمل داشته باشید؛ اما به گفته معاونت اسلحه و تسلیحات ارتش استفاده از سلاح حتی برای دفاع از خود نیز برای تشخیص و صدور حکم به دادگاه ارجاع داده می‌شود.

قانون، دفاع شخصی را مجاز دانسته است، اما اگر فرد برای دفاع از خود از سلاحی بی‌مجوز استفاده کند، مجرم محسوب شده و به ‌دلیل حمل غیرقانونی سلاح با او برخورد خواهد شد.

بر اساس قانونی که مجلس پاییز سال گذشته به تصویب رساند، قاچاقچیان اسلحه گرم و مهمات جنگی با دو تا 15 سال زندان مجازات می‌شوند و برای قاچاقچیان سلاح گرم شکاری، مجازات شش ماه تا دو سال زندان پیش‌بینی شده است؛ اما طبق این قانون نه تنها قاچاق سلاح از مرزها که خرید و نگهداری سلاح غیرقانونی نیز مجازات مشخصی دارد.

در ماده ششم این قانون آمده هر کس به طور غیرمجاز سلاح گرم یا سردجنگی یا سلاح شکاری یا قطعات موثر یا مهمات آنها را خریداری، نگهداری یا حمل کند یا با آنها معامله دیگری انجام دهد، به ترتیب زیر به حبس تعزیری محکوم می‌شود:

الف ـ سلاح سرد جنگی، سلاح شکاری یا مهمات آن، به حبس از 91 روز تا شش ماه یا جزای نقدی از ده تا 20 میلیون ریال

ب ـ سلاح گرم سبک غیرخودکار، قطعات مؤثر یا مهمات آن، به حبس از شش‌ماه تا دو سال یا جزای نقدی از 20 میلیون تا 80 میلیون ریال

پ ـ سلاح گرم سبک خودکار، قطعات مؤثر یا مهمات آن، به حبس از دو تا پنج سال

ت ـ سلاح گرم نیمه‌سنگین و سنگین، قطعات مؤثر یا مهمات آنها به حبس از پنج تا 10 سال

تبصره ـ هرگاه موضوع جرم این ماده بیش از یک قبضه یا قطعات موثر از چند قبضه باشد مجازات مرتکب حسب مورد یک درجه تشدید می‌شود.

به هر حال قانون راه تهیه لوازم مورد نیاز برای دفاع شخصی به طور مجاز را هم مشخص کرده است.

به گفته رئیس مرکز انتظام ناجا چهار بخش لشکری، کشوری و صنوف و اشخاص حقیقی می‌توانند درخواست‌کننده تجهیزات دفاع‌شخصی افشانه باشند و نیروی انتظامی به صنوف و سازمان‌هایی که درصد بیشتری در بحث وقوع جرم دارند از جمله جواهرفروشان، صرافان، داروخانه‌ها به خصوص شبانه‌روزی، وکلای دادگستری، جامعه‌پزشکی و پرستاری افشانه داده است.

به گفته سرهنگ سیفیان، توزیع و فروش این تجهیزات از سوی نیروی انتظامی صورت می‌گیرد و اعضای صنوف عنوان‌شده می‌توانند از طریق اتحادیه مربوط درخواست خود را برای دریافت افشانه اعلام کنند.

افراد حقیقی که تابع صنف و سازمان خاصی نیستند نیز می‌توانند ضمن درخواست افشانه، دلایل نیاز خود به تجهیزات دفاعی را عنوان و به پلیس پیشگیری استان خود مراجعه کنند.

این درخواست‌ها در کمیسیون‌هایی خاص بررسی می‌شود و در صورت تائید درخواست تجهیزات به آن فرد حقیقی تعلق خواهد گرفت.

با این حال این تجهیزات تنها باید در حوزه کاری مورد استفاده قرار گیرد و به عنوان مثال برای پزشکان استفاده از افشانه در صورت تعرض در حوزه کاری قابل استفاده است و اگر پزشکی در محلی دیگر بر سر موضوع خاصی نزاع داشت حق‌استفاده از این تجهیزات را ندارد.

قیمت اسپری اشک‌آور قانونی نیروی انتظامی حداکثر 24500 تومان و قیمت شوکر 74 هزار تومان اعلام شده است با این حال شرکت‌های متفرقه‌ای نیز اقدام به فروش تجهیزات دفاع شخصی کرده‌اند که طبق اعلام نیروی انتظامی فروش تجهیزات توسط این شرکت‌ها غیرقانونی بوده است.

تجهیزاتی که خارج از چرخه ناجا به فروش می‌رسد عوارض ناگواری بر جسم افراد می‌گذارد.

مثلا برخی از شوکرها دارای ولتاژ برق 1800، 2000، 2500 هستند در حالی که برق 220 ولت پس از چند ثانیه فرد را به حالت کما می‌برد و ممکن است موجب مرگ افراد شود.

اکثر اسپری‌های موجود در بازار نیز در بحث بازدارندگی حیوانات وحشی مورد استفاده قرار می‌گیرند و از دوز بالایی برخوردارند که باعث خفگی و سوختگی صورت و حتی موجب نابینایی فرد می‌شود.

مسعود بُربُر - جام‌جم


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
مهم‌ترين فجايع ناشي از آزادبودن حمل اسلحه در ايالات متحده طي سال‌هاي اخير


کمپاني‌هاي اسلحه‌سازي و منازعات سياسي دنيا

علي رغم حوادث مرگبار متعدد، تلاش براي ممنوعيت حمل سلاح درآمريکا هيچ‌گاه به سرانجام نرسيده است