جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
چهارشنبه 30 آبان 1397 / 12 ربيع الأول 1440 / a 21 Nov 2018    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
گردشگري
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 07 بهمن 1391 - ساعت 09:57
شماره خبر: 100770900147
چاپارخانه تاريخي ميبد نيازمند مرمت
جام جم آنلاين: چاپارخانه تاریخی میبد در کنار راه باستانی ری‌ ـ‌ کرمان و در سمت غرب یک کاروانسرای قدیمی در این شهر واقع است. قدمت این بنا به دوره قاجاریه می‌رسد که در نوزدهم مرداد ۱۳۷۹ به شماره ثبتی 2767 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

چاپارخانه میبد پس از دایرشدن اداره پست امروزی کاربری خود را از دست داد و به ساختمان ویرانه‌ای تبدیل شده بود که در سال‌های اخیر به همت انجمن یادگارهای فرهنگی میبد و با همکاری میراث فرهنگی در یک روند 10 ساله مرمت و طرح تبدیل به موزه پست برای آن در نظر گرفته و اجرا شد.

پیشینه چاپارخانه در ایران به دوره هخامنشیان می‌رسد. از این مراکز به عنوان ایستگاه‌های مبادلات نامه‌ای استفاده می‌شده است.

وظیفه چاپارخانه‌ها نگهداری و تیمار تعدادی اسب تیزرو و پیک تازه نفس جهت ارسال و مبادله سریع نامه‌ها و امانت‌های مهم بوده است.

از این رو چاپارخانه‌ها به صورت قلعه ساخته شده که دفاع و حفاظت از آن میسر باشد و این اهمیت از برج‌ها و دیوارهای بلند و روزنه‌های دیده‌بانی و تیراندازی و موقعیت خوب دفاعی آن پیداست. 

چاپارخانه میبد نیز به تبعیت از سایر ابنیه فلات مرکزی ایران، دارای یک حیاط مرکزی بوده‌ و آخورها در دور تا دور این حیاط قرار دارد.

در سه طرف پشت آخورها، اصطبل‌ها قرار داشته که در زمستان و شب هنگام چهارپایان در آنجا نگهداری می‌شدند. در سمت چهارم که بین حیاط و جبهه ورودی ساختمان واقع شده، اتاق‌هایی برای اقامت چاپارها و احیانا مسافران قرار داشته ‌است.

مصالح اصلی ساخت این بنا را خشت و گل تشکیل می‌دهد و در قسمت‌هایی از سردر ورودی، پشت‌بام و پای دیوارهای داخل حیاط آجر به‌کار رفته است و ساختمان آن شامل یک محوطه روباز، دو محوطه سر پوشیده و اتاق‌هایی جهت اقامت پیک‌ها، نگهبانان و نگهداری اسب‌هاست.

از تزئینات مشهود در این بنا می‌توان به نمای آجری سردر ورودی آن و کنگره‌های بالای حصار چاپارخانه اشاره کرد، اما گچکاری این کنگره‌ها جنبه الحاقی دارد.

متاسفانه طی ماه‌های اخیربه دلیل بارندگی شدید دراین شهر تاریخی، آسیب‌های جدی به ساختمان این بنا وارد آمد، به طوری‌که قسمت‌هایی از سقف و بدنه آن در حال تخریب است اما کارشناسان حوزه میراث فرهنگی نیز بر این باورند یکی از دلایل آسیب به این بنای تاریخی آبیاری بی‌رویه و غیر‌اصولی فضای سبز مقابل چاپارخانه است.

همچنین شواهد عینی نشان می‌دهد رطوبت‌زدگی قسمت جنوب چاپارخانه که باعث نشست برج و پی ضلع جنوب شرق شده و نشست و تخریب تعدادی از پله‌های پشت‌بام، صدماتی را به این بنا وارد آورده است.

فرماندار میبد در این مورد می‌گوید: برخی اماکن تاریخی میبد از جمله چاپارخانه به‌رغم این که در تملک اداره پست قرار دارد، بر اثر بی‌توجهی در معرض تخریب قرار گرفته است.

محمدرضا رجایی با اشاره به ظرفیت و پتانسیل چاپارخانه تاریخی میبد می‌افزاید: امکانات و آثار تاریخی موجود در این بنا از ارزش بالایی برخوردار است.

وی تاکید می‌کند برای احیا و مقاوم‌سازی این بنای تاریخی باید برنامه جدی از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد صورت گیرد تا در ایام عید نوروز، گردشگران با مشکل خاصی مواجه نشوند.

امیر ترقی‌نژاد -‌ جام‌جم


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: