جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
يكشنبه 28 بهمن 1397 / 11 جمادي الثاني 1440 / a 17 Feb 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
گردشگري
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 11 بهمن 1391 - ساعت 14:04
شماره خبر: 100771259994
داستان پهلواني‌هاي کوراوغلو ثبت ملي شد
جام جم آنلاين: رییس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان شرقی از ثبت داستان حماسی و پهلوانی های کوراوغلو در فهرست میراث ناملموس آثار ملی کشور خبر داد.

«تراب محمدی» با اعلام این خبر افزود: داستان های کوراوغلو از قیام های روستائی قرن های دهم و یازدهم هجری در آذربایجان و نواحی مجاور آن مایه گرفته و همچنان توسط عاشیق ها و پدربزرگان و مادر بزرگان روایت
می شود.

وی در تشریح موقعیت و فضای داستان کوراوغلو اظهار داشت: در این داستان، روستائیان که کمرشان زیر بار ظلم خان ها و پادشاه ها خم شده ، به شورش علیه خان ها تحت رهبری کوراوغلو دست می زنند.

محمدی با بیان اینکه کوراوغلو برگرفته از حدیث عشق ، حماسه و مبارزه است، خاطرنشان کرد: ماجرای کوراوغلو شیوه نثر داشته و با شعر و نوا و آمیختگی با نغمه‌ ساز عاشیق ها، سوز حماسه می‌گیرد و مضمونی از عشق و رزم را توامان تشریح می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یادآور شد: بنا به یافته‌های محققان، داستان کوراوغلو مجموعاً 21 بخش (قول یا بوی) مجزا و در عین حال پیوسته است که از کودکی کوراوغلو شروع و با همدلی‌اش با «عاشق جنون»، عاشیقی سیاح و دوره‌گرد ادامه می یابد.

محمدی افزود: داستان با نقل ماجراهایی از مبارزات کوراوغلو و قهرمانانش جهت گرفته و در نهایت با پیری کوراوغلو در هم می‌آمیزد و زیباترین نمونه‌های نثر، نظم و موسیقی فرهنگ شفاهی آذربایجان را به نمایش می‌گذارد.

وی با تاکید بر اینکه داستان حماسی کور اوغلو از دید ادبیات شفاهی دارای اهمیت زیادی است، تصریح کرد: این داستان همچنین شامل عناصری از جمله موسیقی بومی و محلی عاشیقی است که آنرا در روایت همراهی کرده و بر غنا و اثرگذاری آن می افزایند.

محمدی ادبیات شفاهی مردم آذربایجان را در نوع خود در جهان کم نظیر خواند و گفت: شالوده ادبیات آذربایجان بر فولکلور بنا شده است.

محمدی یادآور شد: در میان انواع مختلف ادبیات فولکلوریک، قصه ها و افسانه های آذربایجان و به طور کلی داستان های عامیانه اش به این دلیل که جزء کهن ترین و زیباترین این داستان ها و از دید مضمون جزء بهترین و پر محتواترین داستان ها هستند، ارزش و جایگاه ویژه ای در جهان دارند.

وی خاطرنشان کرد: در داستان هایی نظیر کوراوغلو، تصاویر روشنی از جهان بینی، طرز تفکر و خصوصیات ملی و آداب و رسوم و معیشت مردم آذربایجان در اعصار مختلف تاریخ ارائه می شود.

گفتنی است، داستان حماسی کوراوغلو، ستیز افسانه‌ای، فردی به نام «روشن» در مکانی به نام «چئنلی بئل» با فئودالیزم بی‌دادگر است که اصالت اسبانش با نام «قیرات» و «دورات»، راز مهر و همراهی حیواناتی نجیب با انسان را یادآور می‌شود.

کوراوغلو فرزند پدری به نام «علی کیشی» است که الیخچی (اسب بانی) خانی را بر عهده دارد که توسط همان خان (حسن پاشا) کور شده و با کور شدنش، فرزندش روشن به کوراوغلو (پسر مرد کور) لقب یافته و حماسه و داستان نیز از همینجا شروع می‌شود. (میراث آریا)


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):