جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
چهارشنبه 01 خرداد 1398 / 17 رمضان 1440 / a 22 May 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
اجتماعي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 12 بهمن 1391 - ساعت 10:05
شماره خبر: 100771330597
به افتخار هواي پاک
جام جم آنلاين: داشت رنگ آبی آسمان و طعم اکسیژن خالص یادمان می‌رفت که ابرهای باران‌زا از راه رسید و به کمک باد، تهران را خانه‌تکانی کرد.

بارانی که در دو روز گذشته بر سر پایتخت بارید البته باران اسیدی بود، بارانی پر از مونواکسید کربن، ازن و ذرات معلق، اما نتیجه‌اش خوب بود، خوب به اندازه زیبایی آسمان آبی، درخشندگی نور خورشید، هوایی بدون بوی دود و شهری که خاکستری رنگ نبود.

ما که چشم‌مان به جمال این زیبایی‌ها روشن شد، مدیر شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم اعلام کرد، هوای پایتخت پاک است و غلظت تمام آلاینده‌ها در حد مجاز، ولی می‌دانید برای چندمین بار در سال 91؟ برای بار دوم، آن‌هم در 310 روز سپری شده از امسال، یعنی قطره در مقابل دریا.

توزیع پاکی و ناپاکی هوا در این شهر واقعا ناعادلانه است، سهم ما تهرانی‌ها از هوا بیشتر اوقات فقط ترکیبات سمی است، حاصلش هم هزار و یک بیماری جسمی و روانی که گشتی در شهر تائیدش می‌کند و مقصر اصلی‌اش هم مسئولانی که طرح‌ها را نیمه‌کاره رها می‌کنند و هر وقت از آلودگی هوا برایشان می‌گویی، طومار گزارش عملکرد ارائه می‌دهند.

اما آبپاشی خدا از اوج آسمان که شباهتی به آبپاشی خنده‌آور دو سال گذشته تهران با هلیکوپتر نداشت و مثل این طرح، خرجی هم روی دست مردم نگذاشت، همه این نقص‌ها و ناکارآمدی‌ها را جبران کرد تا نشان دهد که تهران بیش از هر چیز به تهویه هوا نیاز دارد.

آسمان آبی دیروز تهران که با ابرهای تور مانند خوش‌نقش تزئین شده بود این را نیز نشان داد که یک روز پاک، با هوایی ملایم که دم و بازدم، به جای دود، اکسیژن به ریه‌ها می‌فرستد و خورشید به جای آن‌که از پس‌لایه‌های غلیظ دود بتابد بی‌پرده و نرم نورافشانی کند، تا چه اندازه در روحیه مردم موثراست؛ مردم پایتخت دیروز خوشحال‌تر به‌نظر می‌رسیدند.

تهران اما تنگی نفس مزمن دارد و اگر هوا چند روز راکد بماند، خیلی سریع از شرایط پاک بیرون می‌آید و به مرز هشدار می‌رسد.

برای همین است که کنترل آلودگی هوای تهران برنامه‌های ویژه می‌خواهد، نه شعار، نه وعده ‌های پوشالی، نه چشم بستن بر ناکارآمدی‌ها و نه انکار حقیقت.

مریم خباز - گروه جامعه


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: