جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
پنجشنبه 23 آبان 1398 / 16 ربيع الأول 1441 / a 14 Nov 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
دانش
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 12 بهمن 1391 - ساعت 10:06
شماره خبر: 100771331772
سلول‌هاي خورشيدي منعطف
جام جم آنلاين: صفحات مورد استفاده برای تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی الکتریکی معمولا سنگین و انعطاف‌ناپذیر بوده و هزینه نصب بالایی دارد. در این میان دانشمندان بتازگی به راهی نوین برای تولید نوعی سلول خورشیدی دست یافته اند که علاوه بر قیمت پایین‌تر، انعطاف‌پذیر است.

در این فناوری نوین، از لایه‌ای نازک از سلول‌های خورشیدی بهره گرفته شده است. بخش اصلی یک سلول الکتریکی معمولی، یعنی همان بخشی که وظیفه دریافت امواج الکترومغناطیسی طیف مرئی یا به زبان ساده نور و تبدیل آن به الکتریسیته را به عهده دارد معمولا نازک و انعطاف‌پذیر است، اما این لایه‌ها معمولا روی مواد سخت‌تری همچون شیشه قرار می‌گیرد تا به این وسیله بیشترین کیفیت حاصل شود.

این پژوهشگران از دانشگاه استنفورد توانستند به نوعی فناوری نوین دست یابند و به جای قرار دادن لایه نازک سلول خورشیدی روی شیشه، آن را روی سطوح منعطفی همانند کاغذ یا پلاستیک یا سطوح دیگری همچون بدنه خودرو یا پشت یک گوشی همراه هوشمند بچسبانند.

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های سلول‌های خورشیدی انعطاف‌پذیر این است که می‌توان آن را روی سطوح خمیده نیز نصب کرد. همچنین از آنجا که این سلول‌ها سبک‌تر است، نصب آنها نیز کم‌دردسرتر از نصب سلول‌های معمولی خواهد بود.

یکی از نکات جالب در مورد این فناوری نوین این است که پیش از این نیز چند نوع سلول خورشیدی انعطاف‌پذیر ساخته شده، اما همه آنها به نوعی دچار نقص‌هایی بود.

به عنوان نمونه در فناوری‌های پیشین منعطف‌سازی سلول خورشیدی، تغییراتی در فرآیند ساخت به وجود می‌آورد که سبب کاهش مقاومت سلول تولید شده در برابر دمای زیاد و حتی برخی مواد شیمیایی خاص می‌شد.

این موضوع سبب کاهش بازدهی کلی سلول می‌گردید. همچنین در فناوری‌های قبلی از مواد گران قیمتی همچون ورق‌های فلزی نازک و یکدست بهره‌گیری می‌شد که در نهایت سبب افزایش چشمگیر قیمت تمام شده سلول می‌گشت.

دانشمندان امیدوارند این فناوری جدید بتواند با کاهش هزینه تولید و نصب سلول‌های خورشیدی، راه را برای استفاده از این انرژی پاک هموارتر کند.

technologyreview - مترجم: صالح سپهری‌فر


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
با قابليت چاپ شدن

توسط محققان ايراني صورت گرفت