جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
ورزشي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 12 بهمن 1391 - ساعت 10:06
شماره خبر: 100771331904
کرش در گذشته زندگي مي‌کند
جام جم آنلاين: طرفداران فوتبال هنوز فراموش نکرده‌اند زمانی که علی کفاشیان، کرش را پای میز مذاکره نشاند تا مسوولیت هدایت تیم ملی را در راه صعود به جام جهانی به عهده بگیرد تا چه حد امیدوار بود و این امید را به جامعه فوتبال هم منتقل کرد.

روزهایی که سرمربی پرتغالی با توجه به همه ضعف‌ها و کمبودهایی که فوتبال ما داشت و از آن زیاد شنیده بود پای قراردادی را امضا کرد که می‌دانست هر گونه اهمال و سستی در انجام وظایفش، تاوانی به سنگینی نارضایتی مردمی دارد که بخش اعظمی از آنها فوتبال، دلخوشی و اولویت زندگی‌شان است.

وقتی کارلوس کرش آمد تا روی نیمکت تیم ملی ایران با این همه طرفدار بنشیند قرار نبود ایران به تیم‌های درجه سه آسیا ببازد، قرار نبود ضعف‌های لیگ هر چه بود دلیلی شود برای شکست‌هایی که تاریخ این فوتبال به خود ندیده بود، حتی کسی تصور نمی‌کرد روزی این مربی حرفه‌ای با آن سابقه درخشانی که داشت تصمیم‌های آماتور بگیرد و مثلا اصرارش برای لغو جام حذفی دلیلی شود برای به جان هم افتادن اعضای خانواده فوتبال.

از این نمونه‌ها که کم هم نیستند بگذریم می‌رسیم به لج و لجبازی‌هایی که فقط به فوتبال ما ضربه زد، آن موقع قرار کرش با طرفداران فوتبال ایران این نبود که اینجا را به محلی برای تسویه‌حساب شخصی با هموطن‌اش تبدیل کند.

کرش و ژوزه مسوولیت دیگری در ایران داشتند که براحتی فراموش کردند و حالا هم بی‌آن‌که بدانند خود چه سهمی در رقم خوردن نتایج تاریخی برای پرسپولیس و تیم ملی داشتند به این روال ادامه می‌دهند، کارلوس کرش در حالی در تازه‌ترین اظهارنظر خود افت پرسپولیس در زمان حضور ژوزه را مهم‌ترین دلیل ضعف تیم ملی در ماه‌های اخیر دانسته که کارشناسان سهم پررنگ‌تری برای او در شکل‌گیری سیر نزولی تیم ملی قائل هستند.

تیمی که باید به آینده‌ای فکر کند که اندک شانس باقیمانده برای صعود به جام جهانی در گرو آن است، هنوز در گذشته‌ای زندگی می‌کند که سرمربی پرتغالی همچنان درگیر آن است. آیا این شیوه راهکار مناسبی برای تیمی است که برای صعود به جام‌جهانی دچار اما و اگر شده است؟

تازه‌ترین اظهار نظر کرش

کارلوس کرش در آخرین مصاحبه خود گفته است: وضعیت پرسپولیس شرایط تیم ملی را تحت تاثیر قرار داد. وقتی به ایران آمدم تعداد بازیکنانی که از پرسپولیس به تیم ملی دعوت می‌شدند چهار پنج نفر بود، اما بعد از یک سال پرسپولیس در نقل و انتقالات پنج شش بازیکن جدید خرید و الان وقتی جمع بزنید 10 بازیکن از این تیم به اردو می‌آیند و وقتی در تیمشان شرایط خوبی ندارند آن را با خودشان می‌آورند! کرش پیش از این هم گفته بود مهاجمان تیمش در پرسپولیس ضعیف شده‌اند و حالا در مصاحبه‌های تازه‌اش باز هم تاکید دارد پرسپولیس، تیم ملی را ضعیف کرده بود.

کرش به حرف‌های تازه‌اش می‌افزاید: من عصای جادویی ندارم. به این بازیکنان نیاز دارم و ایران از لحاظ بازیکن آنقدر غنی نیست که بتوانیم این افراد را کنار بگذاریم و نفرات جدیدی در همان سطح را جایگزین کنیم.

کرش منتقد تصمیم خودش شده است

این موضوع مورد تائید پرویز مظلومی نیست. سرمربی سابق استقلال به صحبت‌های گذشته‌اش بعد از بازی‌های تیم ملی اشاره می‌کند و می‌افزاید: من قبلا هم به این موضوع انتقاد داشتم. به نظر من این مربی است که باید بازیکن را انتخاب کند و اگر تیمی افت کرده یا بازیکنی آماده نیست به اردو فراخوانده نشود؛ در حالی که کرش فقط از روی نام‌ها بازیکن انتخاب می‌کند و حالا خودش به نوعی منتقد این تصمیم‌گیری‌ها شده است. اگر بازیکنان پرسپولیس آماده نبودند چرا به تیم ملی دعوت می‌شدند؟ برای بعضی بازی‌ها بازیکنانی که حتی نیمکت‌نشین هم بودند دعوت می‌شدند؟ پس طرح این بهانه‌ها عذر بدتر از گناه است و به نظر من فوتبال و لیگ ما آن طور که کرش می‌گوید از نظر بازیکن فقیر نیست.

واکنش عجیب رویانیان با هدف شفاف‌سازی

اما محمد رویانیان، مدیرعامل پرسپولیس هم واکنش عجیبی نسبت به مصاحبه کارلوس کرش دارد؛ واکنشی که به بهانه شفاف‌سازی مطرح شده اما بر ابهامات فوتبال ما می‌افزاید و به درستی مشخص نیست چه زمانی قرار است این رفع ابهام صورت بگیرد. چیزی که البته رویانیان برای چندمین بار وعده‌اش را می‌دهد. رویانیان می‌گوید: کرش می‌گوید ژوزه با مربیگری‌اش در پرسپولیس به تیم ملی ضربه زده است، اما باید بگویم که پرتغالی‌ها تیم ملی و پرسپولیس را به این روز انداختند. نمی‌خواهم موضوع را بشکافم اما مدارکی دارم که این را ثابت می‌کند. مدارکی که مدیرعامل سرخ‌ها از آن سخن می‌گوید از دید او غیرفنی است و می‌خواهد بزودی آن را فاش کند.

کل فوتبال ما افت کرده، نه فقط پرسپولیس

حمید درخشان تا حدی به کرش حق می‌دهد و درباره ادعای تازه سرمربی تیم ملی به «جام‌جم» می‌گوید: این‌که بخواهیم تقصیرها را گردن کسی بیندازیم درست نیست، چون به هر حال کرش همیشه تحت حمایت بوده و اختیارتام داشته است، اما با آن قسمت از صحبت‌های کرش که می‌گوید بازیکنان ما ضعیف شده‌اند موافق هستم. کل فوتبال ما ضعیف شده و ربطی هم به پرسپولیس ندارد، چون در کل هیچ کار رو به جلویی انجام ندادیم و در جا زدیم، در حالی که اتفاقا طی این سال‌ها بیشترین هزینه را برای استخدام مربی خارجی صرف کردیم و میلیاردها تومان را از دست دادیم. بازیکنان تیم ملی چه آنها که از پرسپولیس دعوت شدند و چه آنها که از تیم‌های دیگر هستند، همگی افت محسوسی داشتند.

گل‌محمدی خلاف این تئوری را نشان داد

حمید استیلی اما به مورد دیگری اشاره می‌کند و درباره این موضوع به «جام‌جم» می‌گوید: اگر کارشناسانه به بازی‌های تیم ملی نگاه کنیم اتفاقا متوجه می‌شویم ما در ساختار دفاعی بیشتر مشکل داشتیم، در حالی که کرش روی ضعف مهاجمان و ارتباط آن با پرسپولیس تمرکز کرده است. حتی اگر این هم درست باشد یحیی گل‌محمدی در سه بازی اخیر نشان داده این مربی است که باید از بازیکن بازی بگیرد و اگر نتواند این کار را انجام دهد نباید بازیکن ضعیف را به اردو دعوت کند. الان انصاری فرد با بازیکنی که زمان ژوزه می‌دیدیم فرق کرده، پس اگر این استدلال درست باشد، هر مربی که جای ژوزه می‌آمد باید می‌گفت با این تیم ضعیف و بازیکنان افت کرده، نمی‌توانم کاری انجام دهم.

سارا احمدیان‌ - جام‌جم