جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
شنبه 04 خرداد 1398 / 20 رمضان 1440 / a 25 May 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 12 بهمن 1391 - ساعت 10:13
شماره خبر: 100771332238
جايزه کتاب سال براي 4 نفر
جام جم آنلاين: سی‌امین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران روز شنبه به کار خود پایان می‌دهد و امسال تنها چهار اثر به‌عنوان برگزیده انتخاب شده‌اند و قرار است 22 اثر هم شایسته تجلیل اعلام شود، این در حالی است که سال گذشته این جایزه 19 نفر را به عنوان برگزیده معرفی کرد و 54 شایسته تجلیل هم داشت.

این کم شدن تعداد برگزیدگان که هر کدام 50 سکه بهار آزادی باید دریافت کنند در حالی رخ داده است که دبیر علمی جایزه کتاب سال تاکید کرد پایین بودن تعداد آثار برگزیده هیچ ارتباطی با گرانی سکه ندارد و آثار تنها بر اساس کیفیتشان بررسی شده است.

به گزارش جام‌جم، نشست خبری سی‌امین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و جایزه جهانی، روز گذشته با حضور علی اسماعیلی، سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجید حمیدزاده، دبیر علمی جایزه کتاب سال و محمدرضا وصفی، دبیر بیستمین دوره جایزه جهانی کتاب سال در سرای اهل قلم برگزار شد.

سرپرست معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در این نشست هدف از برگزاری این جایزه را «تشویق همه خادمان نشر مکتوب، اعتلای دانش و فرهنگ دینی و اسلامی و نیز شناسایی و معرفی چهره‌های شاخص فرهنگ مکتوب در حوزه‌های مختلف و ترغیب نویسندگان و کسانی که در خلق آثار قدم برمی‌دارند» عنوان کرد.

اسماعیلی ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اولین بار سال 1361 بحث جایزه کتاب سال به جریان افتاد و آیین‌نامه آن در سال 1362 تدوین شد که تا امروز مرتبا در حال به ‌روزرسانی است. اسماعیلی افزود: از همان سال مقرر شد جایزه کتاب سال در دهه فجر برگزار شود. از سوی دیگر به دلیل این‌که آثاری هم که در حوزه تمدنی ایران و اسلام تدوین شده بررسی شود، جایزه جهانی کتاب سال راه‌اندازی شد که شامل دو حوزه اسلام‌شناسی و ایران‌شناسی است.

در ادامه این نشست محمدرضا وصفی دبیر بخش جهانی کتاب سال هم توضیحاتی ارائه کرد و گفت: در کنار جایزه کتاب سال و جایزه جهانی حدود دو سالی است که حرکتی قرآنی آغاز شده است. از دو سال گذشته ترجمه‌های قرآن منتشر شده پس از انقلاب اسلامی بررسی و در سه حوزه تصحیح متون، تالیف و ترجمه آثار تجلیل شدند که نتایج این دوره هم در آیین پایانی اعلام می‌شود.

دبیر جایزه جهانی درباره این‌که کتاب‌های امسال مربوط به سال 2011 است، گفت: حدود 2000 اثر در زمینه مطالعات ایران و اسلام وجود داشت که همه مورد بررسی و داوری قرار گرفت. در این میان 19 اثر به عنوان اثر برگزیده و پرفسور حامد الگار به عنوان پژوهشگر برتر انتخاب شد.

البته برخی برگزیدگان که به دلیل کهولت سن قادر به مسافرت نیستند جوایزشان با هماهنگی سفارتخانه‌ها در یکی از مراکز پژوهشی آن کشور به آنها اهدا می‌شود.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: