جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
شنبه 16 آذر 1398 / 09 ربيع الآخر 1441 / a 07 Dec 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
راديو و تلويزيون
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 12 بهمن 1391 - ساعت 13:14
شماره خبر: 100771332574
نگاهي به برنامه راديويي سبقت آزاد
صداهاي انرژي بخش در راديو
جام جم آنلاين: کافی است پیچ رادیو را بچرخانید و هر روز عصر بین ساعت 17 تا 18 و 30 دقیقه شنونده برنامه «سبقت آزاد» رادیو جوان باشید. آن وقت است که متوجه می‌شوید این برنامه عصرگاهی متنوع تا چه میزان می‌تواند در روحیه موثر باشد. یک برنامه سرگرم‌کننده و شاد برای همه مخاطبان بویژه نسل جوان است. سردبیر و تهیه‌کنندگی برنامه را عباس پیری بر عهده دارد و الهه پرسون و بهنام قربانی گویندگان اصلی این برنامه هستند.

می‌توان گفت این برنامه آنقدر ویژگی دارد که بتواند شنوندگان را به مدت یک ساعت و نیم سرگرم کند، چرا که شامل بخش‌های کوتاه با ریتم تند است.

صدای آزاد یکی از بخش‌های این برنامه است که مورد توجه جوانان زیادی قرار گرفته است. در این بخش کسانی که علاقه‌مند به آواز هستند، می‌توانند با حضور در برنامه در این بخش شرکت کنند. البته بخش آواز شامل حال آقایان می‌شود و خانم‌ها می‌توانند در بخش ترانه‌سرایی و شعر شرکت کنند.

تهیه‌کننده و سردبیر سبقت آزاد، مرتب در برنامه تغییراتی به وجود می‌آورد تا این برنامه به روزمرگی نیفتد و شنوندگان شاهد بخش‌های جذاب باشند. به همین دلیل به سراغ تهیه‌کننده و سردبیر و گویندگان این برنامه رفتیم تا نظر آنها را درباره این برنامه جویا شویم.

کوتاه و شنیدنی

عباس پیری، تهیه‌کننده و سردبیر برنامه سبقت آزاد درباره شکل‌گیری طرح این برنامه گفت: این طرح را اواخر تیر امسال به گروه جوان و جامعه ارائه دادم. بعد از برگزاری جلسات متعدد به یک طرح مشخص رسیدیم و این برنامه از هشتم مهر روی آنتن رادیو جوان رفت.

وی در ادامه افزود: با توجه به این‌که برنامه سبقت آزاد عصرها پخش می‌شود و مردم در این ساعت از سر کار برمی‌گردند در حالی که یک روز پرمشغله را پشت سر گذاشته‌اند، به همین دلیل تلاش کرده‌ایم یک برنامه متنوع و سرگرم‌کننده برای آنها پخش کنیم تا خستگی‌شان برطرف شود بنابراین برنامه سبقت آزاد شامل بخش‌‌های کوتاه با ریتم تند است. از گفت‌وگوهای طولانی پرهیز کرده‌ایم تا باعث خستگی شنوندگان نشود.

این سردبیر با اشاره به بخش صدای آزاد گفت: این مسابقه را برای اولین بار در این برنامه راه انداختیم و تمام کسانی که استعداد خوانندگی و ترانه‌سرایی دارند، می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند. در حال حاضر، بخش نهایی را در این برنامه پخش می‌کنیم. آقایان در بخش خوانندگی و خانم‌ها در بخش ترانه‌سرایی حضور دارند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سری جدید این مسابقه هم برگزار می‌شود، گفت: بله، سری جدید همراه با تغییرات خواهد بود. ما در سری جدید بخش‌های آواز، تصنیف‌خوانی، ترانه‌سرایی و غزلسرایی را تفکیک کرده‌ایم و تک‌نوازی آزاد هم قرار داده‌ایم. این مسابقه برای شرکت‌کنندگان آزاد است. کیوان ساکت، پیروز ارجمند، سالار عقیلی، رضا صادقی و امیر الهامی پنج داور بخش صدای آزاد هستند.

این تهیه‌کننده اشاره کرد: داوران در سری اول این مسابقه سختگیری زیادی نداشتند. در واقع نمی‌خواستیم سری اول این مسابقه برای شرکت‌کننده خیلی سخت باشد.

عباس پیری، جزو تهیه‌کنندگان منتخب چند دوره جشنواره رادیو است. وی درباره این‌که چرا «نو»‌بودن برنامه برایش اهمیت دارد، در حالی که برخی برنامه‌سازان فقط به عنوان حرفه و نه هنر به کارشان نگاه می‌کنند؟ توضیح داد: دوست ندارم امروزم مثل دیروز باشد. همیشه دنبال تغییر و نو بودن در فضای برنامه‌هایم هستم. از سوی دیگر، هرگز به شغلم به چشم کار نگاه نمی‌کنم.

وی ادامه داد: من حدود 17 سال است تهیه‌کننده برنامه‌های مختلف رادیو هستم. هرگز از کاری که انجام می‌دهم، خسته نشدم و سعی کردم به تکرار نیفتم. به همین دلیل، مرتب طرح‌های مختلف به برنامه‌ام تزریق می‌کنم تا برای شنونده هم جذابیت لازم را داشته باشد. وقتی برنامه برای تهیه‌کننده جذابیت لازم را نداشته باشد، مسلما برای شنونده هم جذاب نخواهد بود و حس خوبی به او منتقل نمی‌شود.

این تهیه‌‌کننده اشاره کرد: با وجود این‌که پنج سال تهیه‌کنندگی برنامه‌ سال تحویل را بر عهده داشته‌ام، اما هر سال تلاش می‌کنم بخش‌های مختلف برنامه‌ام مثل سال قبل نباشد. در واقع هر سال هنگام سال تحویل کاملا ذهنم را پاک می‌کنم تا با یک ذهن آزاد برنامه را تهیه کنم.

پیری عنوان کرد: برای برنامه سبقت آزاد یک سایت طراحی کرده‌ایم و در حال حاضر 200 نفر عضو این سایت هستند. مخاطبان در بخش عکاسی آزاد برای ما عکس‌های متنوع و خوبی ارسال می‌کنند.

پیری: برنامه سبقت آزاد، عصرها پخش می‌شود و مردم در این ساعت از سر کار برمی‌گردند در حالی که یک روز پرمشغله را پشت سر گذاشته‌اند، به همین دلیل تلاش کردیم یک برنامه متنوع و سرگرم‌کننده برای آنها پخش کنیم تا خستگی‌شان برطرف شود

وی با اشاره به این‌که بخش‌های برنامه سبقت آزاد 180 ثانیه و گفت‌وگوها کوتاه است، گفت: تاکنون استقبال مردم از این برنامه خوب بوده است و ما پیام‌های آنها را در برنامه می‌خوانیم. هر روز به یک موضوع می‌پردازیم و موضوعات خروجی اتاق فکر برنامه است تا مورد استفاده شنوندگان قرار بگیرد. تلاش می‌کنیم به موضوعات اجتماعی و دغدغه جوانان بپردازیم.

این تهیه‌کننده درباره متغیر بودن مجریان بخش صدای آزاد گفت: الهه پرسون و بهنام قربانی گویندگان اصلی برنامه هستند. دلیل متغیر بودن مجریان، برای تنوع بخشی به برنامه است.

برنامه‌ای با انرژی مثبت

الهه پرسون که یکی از گویندگان اصلی این برنامه است، درباره پذیرش گویندگی این برنامه گفت: مسلما هر برنامه برای گوینده باید جذابیت‌ داشته باشد تا گویندگی آن را بپذیرد. دلیل علاقه‌مندی من به برنامه سبقت آزاد به این خاطر است که این برنامه انرژی مثبت می‌دهد.

وی افزود: این برنامه شامل بخش‌های متنوع و سرگرم‌کننده است و همین مساله منجر به استقبال شنوندگان شده است. از سوی دیگر، من در اجرا سعی می‌کنم به مردم انرژی بدهم و از آنها هم انرژی مثبت بگیرم. در این برنامه من حامی دخترها هستم و بهنام قربانی هم از پسرها حمایت می‌کند تا توازن بین شنوندگان آقا و خانم برقرار شود.

پرسون عنوان کرد: من همیشه در اجراهایم تلاش می‌کنم با صدا و سبک اجرایم حس و حال خوبی به شنوندگان بدهم. یعنی زمانی که آنها برنامه من را گوش می‌دهند، کاملا لذت ببرند و انرژی مثبت بگیرند. بنابراین همیشه از کلمه‌های انرژی‌بخش استفاده می‌کنم. مخاطب همیشه حرف اول را می‌زند. به همین دلیل برای نظر و سلیقه او احترام قائل هستیم.

این گوینده در پاسخ به این سوال که یک تهیه‌کننده حرفه‌ای تا چه میزان می‌تواند به گوینده کمک کند تا اجرای بهتری داشته باشد، توضیح داد: مسلما خیلی تاثیرگذار است. وقتی یک تهیه‌کننده با‌سواد، بالای کار باشد به دیگر عوامل روحیه می‌دهد. عباس پیری، سردبیر و تهیه‌کننده برنامه از موسیقی‌های شاد و متنوع در برنامه استفاده می‌کند تا کار به تکرار نیفتد. وقتی ریتم برنامه تند باشد، گوینده هم تلاش می‌کند حس و حال خاصی به سبک اجرایش بدهد تا برنامه از ریتم نیفتد.

بهنام قربانی، دیگر گوینده اصلی برنامه سبقت آزاد است. وی در پاسخ به این سوال که یک برنامه رادیویی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا شما را برای اجرا ترغیب کند؟ توضیح داد: با توجه به این‌که حرفه اصلی من بازیگری است، بنابراین ترجیح می‌دهم اجرای یک برنامه رادیویی را قبول کنم که بتوانم به نوعی در آن بازی کنم. در واقع مجری ـ بازیگر بودن برایم جذابیت بیشتری دارد تا این‌که مجری صرف باشم.

قربانی ادامه می‌دهد: برنامه سبقت آزاد چنین ویژگی برایم داشت. یعنی می‌توانستم در این برنامه مجری ـ بازیگر بوده و مرتب با شنوندگان در ارتباط باشم. همین امتیازات باعث شد گویندگی این برنامه را بپذیرم. از سوی دیگر این برنامه شامل بخش‌های کوتاه و متنوع است. در مجموع، برنامه سبقت آزاد یک برنامه سرگرمی و شاد است که مورد توجه شنوندگان هم قرار گرفته است.

این گوینده می‌افزاید: برنامه سبقت آزاد در زمانی پخش می‌شود که مردم در مسیر برگشت از سرکار به منزل هستند، بنابراین عوامل تلاش خودشان را می‌کنند در این ساعت، یک فضای تفریحی مناسب را برای شنوندگان شکل بدهند تا از این برنامه نهایت استفاده را ببرند.

بهنام قربانی در این برنامه، طرفدار و حامی پسرها است. او در این باره می‌گوید: من تلاش خودم را می‌کنم تا حامی خوبی برای پسران باشم. در ابتدا متن برنامه در حمایت از دخترها بود. تا این‌که تغییراتی ایجاد شد و قرار بر این شد پسرها هم نقش پررنگی داشته باشم.

وی درباره این‌که در این برنامه تا چه میزان دست‌تان برای بداهه‌گویی باز است، گفت: معتقدم یک برنامه روزانه باید یک متن خوب، محکم و منسجم داشته باشد. اگر قرار باشد گویندگان در یک برنامه روزانه بداهه داشته باشند، مسلما به تکرار می‌افتند.

قربانی در ادامه می‌افزاید: در این برنامه هم ما متن داریم و بر اساس متن صحبت می‌کنیم. البته بعد از این‌که متن به ما داده می‌شود، سعی می‌کنیم. به قول معروف متن را مال خودمان می‌کنیم. این‌طور نیست صرفا متن را بخوانیم و شنوندگان هم احساس کنند ما یک کاغذ جلوی خودمان گذاشتیم و بر اساس آن برنامه را اجرا می‌کنیم.

این بازیگر در ادامه می‌افزاید: در مجموع من از تکنیک بازیگری‌ام استفاده می‌کنم و بر آن اساس متن نوشته‌شده را بازی می‌کنم تا مورد توجه شنوندگان قرار بگیرد. تاکنون بازتاب شنوندگان از برنامه سبقت آزاد خوب بوده است. امیدوارم این روند ادامه پیدا کند.

قربانی در پاسخ به این سوال که آیا تا به حال شده برای بهبود برنامه به تهیه‌کننده پیشنهاد هم بدهید، توضیح می‌هد: بله، هر وقت موردی به ذهنم برسد حتما این کار را انجام می‌دهم، حتی اوایل که بحث دخترها در برنامه داغ بود من پیشنهاد دادم به پسرها هم باید توجه شود و نقش آنها در برنامه پررنگ باشد.

فاطمه عودباشی‌ -‌ گروه رادیو و تلویزیون


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):