جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
شنبه 16 آذر 1398 / 09 ربيع الآخر 1441 / a 07 Dec 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
دانش
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 12 بهمن 1391 - ساعت 10:57
شماره خبر: 100771335186
رکوردي جديد براي بازدهي سلول‌هاي خورشيدي
جام جم آنلاين: آزمایشگاه ملی انرژی‌های تجدیدپذیر(NREL) به کمک شرکت سولار جانکشن موفق به تولید سلول خورشیدی مخصوصی شده‌اند که در مقایسه با سلول‌های فتو ولتائیک معمولی از بازدهی به مراتب بیشتری برخوردار است.

این سلول‌های خورشیدی جدید موفق به ثبت رکورد جهانی 44 درصد بهره‌وری شده‌اند. در تولید این سلول‌های خورشیدی جدید از ترکیب سلول‌های فتو ولتائیک چندلایه با لنزهای ارزان‌قیمت که به منظور متمرکز کردن و چند برابر کردن شدت انرژی خورشیدی که به سلول‌های خورشیدی می‌تابد، استفاده شده است.

سلول‌های فتوولتائیک چند لایه شامل نیمه‌هادی‌های چند لایه است که هر لایه به منظور دریافت طول موج مخصوصی از نور طراحی و بهینه‌سازی شده است.

سال گذشته این دو شریک تجاری موفق به ثبت رکوردی جهانی با سلول خورشیدی ابداعی به​نام SJ3 شدند که به منظور استفاده در پروژه‌های فتو ولتائیک خورشیدی طراحی شد.

سلول‌های SJ3 نشان داد که قادر است در شدت 415 suns (یک روش اندازه‌گیری شدت انرژی خورشید زمانی که چند برابر شده است) 43.5 درصد انرژی خورشیدی را به الکتریسیته تبدیل کند.

اما در آخرین اندازه‌گیری سلول‌های جدید، نشان داده‌ شد که در 947 suns 44 درصد انرژی خورشیدی به الکتریسیته تبدیل می‌شود.

دستیابی به این موفقیت باعث شد که
NREL بتواند برای سومین بار جایزه مجله R&D را از آن خود کند و بر اساس گزارش‌ها این ابداع همراه با دیگر پیشرفت‌ها می‌تواند راه را برای تولید سلول‌های خورشیدی با بهره‌وری 50 درصد در آینده‌ای نه چندان دور هموار کند.

دانیل فریدمن، مدیر این پروژه معتقد است که پیشرفت‌هایی اینچنینی ویترین بزرگی است که نشان می‌دهد امکان مشارکت شرکت‌های دولتی و خصوصی در پروژه‌های مختلف و موفقیت چنین مشارکت‌هایی امکان‌پذیر است.

این یک مثال کلاسیک از توسعه ابزاری توسط آزمایشگاه
NREL است که پس از آن صنایع با پرو بال دادن به آن و تبدیل آن در مقیاس بزرگ به موفقیت تجاری خواهند رسید.

محققان این آزمایش را با یکسری مواد بسیار معمولی آغاز کردند و سپس آن را به نقطه‌ای رساندند که این حس برای صنایع ایجاد شد که می‌توانند با ادامه دادن این راه، سلول‌های خورشیدی جدید را در مقیاس تجاری تولید و روانه بازار کنند.

فریدمن می‌گوید: ما اندیشه تولید این سلول را در ذهن پرورانده و سپس تک‌تک قسمت‌های آن را تشریح کردیم و به جهان اجازه دادیم تا چیزهایی در این مورد بداند اما شریک تجاری ما Solar Junction تک‌تک این قطعات را کنار یکدیگر قرار داده و با مونتاژ دقیق آنها موفق به شکستن رکورد قبلی و ثبت رکورد جهانی دیگری شد.

treehugger - مترجم: آتنا حسن‌آبادی


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: