جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
حوادث
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 12 بهمن 1391 - ساعت 10:56
شماره خبر: 100771335512
کلاهبرداري با جعل هويت کارمندان
جام جم آنلاين: دو مرد که با فریب مسوولان بانک‌های استان مرکزی و چند شهر دیگر، وام‌های کلان دریافت کرده و متواری شده بودند، دستگیر شدند.

متهمان با جعل عنوان کارمندان اداره‌های مختلف، وام ‌گرفته و اقساط خود را پـــرداخت نکرده بودند.

به گزارش جام‌جم، سرهنگ ملکی، فرمانده انتظامی استان مرکزی از دستگیری دو مرد به اتهام کلاهبرداری یک میلیارد و 500 میلیون تومانی از بانک‌های کشور خبر داد و به خبرنگار ما گفت: رسیدگی به این پرونده از اوایل آبان امسال هنگامی در دستور کار پلیس اطلاعات و امنیت استان مرکزی قرار گرفت که مدیر یکی از بانک‌های این استان از دو مرد به اتهام کلاهبرداری شکایت کرد.

وی افزود: در تحقیق از شاکی معلوم شد، دو مرد با مراجعه به بانک و معرفی خود به عنوان کارمند سازمان دولتی، تقاضای وام کرده‌اند که پس از استعلام و تائید از محل‌ کارشان، چند میلیون تومان به این دو کارمند وام داده شده، اما آنها وام را پرداخت نکرده‌اند.

در ادامه مشخص شد، پس از ارسال اخطاریه‌هایی از طرف بانک به محل کار دو مرد وام‌گیرنده، معلوم شد این دو کارمند وامی دریافت نکرده‌اند، بلکه دو مرد شیاد هویت آنها را جعل کرده و سر بانک کلاه گذاشته‌اند.

ردپای متهمان در کلاهبرداری از بانک‌ها

فرمانده انتظامی استان مرکزی یادآور شد: با تشکیل پرونده‌ای در این‌ رابطه و چهره‌نگاری رایانه‌ای، تحقیقات پلیس برای دستگیری دو مرد شیاد آغاز شد.

در ادامه تحقیقات، مسئولان چند بانک دیگر هم شکایت‌های مشابهی ارائه و عنوان کردند، دو متقاضی وام با جعل مدارک کارمندان سازمان‌های مختلف یا کارمندان شرکت‌های کاغذی وام دریافت کرده و بی‌آن‌که اقساط خود را بپردازند، متواری شده‌اند.

وی تصریح کرد: با توجه به این‌که تصویر رایانه‌ای به‌دست آمده از دو کلاهبردار فراری با هم مطابقت داشت، جستجوی گسترده پلیس برای دستگیری این دو شیاد فراری ادامه یافت تا این‌که ردپای آنها در شهرستان کمیجان در استان مرکزی به‌دست آمد. در مرحله بعدی ماموران با هماهنگی قضایی به محل فوق اعزام شدند و روز سه‌شنبه دهم بهمن امسال متهمان را در حالی که قصد داشتند از یکی از بانک‌های این شهر کلاهبرداری کنند، دستگیر کردند.

کشف مدارک جعلی، سکه و سلاح از متهمان

ملکی اضافه کرد: در بازرسی از خودروی متهمان انواع مدارک و مهرهای جعلی مربوط به سازمان‌ها و اداره‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی، سه قبضه سلاح گرم، تعدادی سکه‌ قدیمی و یک جلد قرآن قدیمی نیز کشف و ضبط شد.

فرمانده انتظامی استان مرکزی یادآور شد: متهمان پس از انتقال به پلیس اطلاعات و امنیت استان مرکزی، به حدود یک میلیارد و 500 میلیون تومان کلاهبرداری از بانک‌های استان و بانک‌های شهرهای دیگر اعتراف کردند.

در ادامه تحقیقات مشخص شد، دو مرد شیاد، شرکت‌های کاغذی راه‌اندازی کرده و با معرفی خود به عنوان کارکنان این شرکت‌ها برای دریافت وام به بانک‌های دیگر شهر‌ها نیز مراجعه می‌کردند؛ سپس در پاسخ به استعلام بانک‌ها، مدارک جعلی، گواهی کسر حقوق و تائیدیه شغلی صادر و با این ترفند وام‌های کلان دریافت می‌کردند.

سرهنگ ملکی با هشدار به مسوولان بانک‌ها از آنها خواست صرفا به عناوین کاری مشتریان خود اکتفا نکنند و با استعلام از مدارک هویتی و تائیدیه‌های کاری متقاضیان وام، از بروز چنین کلاهبرداری‌هایی جلوگیری کنند.

همچنین افراد یا سازمان ‌هایی که عنوان یا مدارکشان از سوی این متهمان مورد سوءاستفاده قرار گرفته و نیز مسئولان بانک‌ها که در دام این دو شیاد گرفتار شده‌اند، می‌توانند با حضور در اداره پلیس اطلاعات ـ امنیت این استان، از متهمان شکایت کنند.