جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 12 بهمن 1391 - ساعت 14:21
شماره خبر: 100771348095
رئيس‌جمهور در اختتاميه جشنواره تئاتر فجر:
به جامعه تئاتري کشور اعتماد کنيم
جام جم آنلاين: رئیس‌جمهور با اشاره به این‌که شنیده می‌شود که بعضاً در مورد متون نمایشی سخت‌گیری می‌شود، گفت: بهترین هنرمندان کشورمان در عرصه تئاتر با عشق و فداکاری و کمترین دریافتی مشغول به فعالیت هستند و مطمئن هستیم اگر به جامعه هنری به خصوص به جامعه تئاتر کشور اعتماد کنیم هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.

به گزارش روز پنجشنبه جام‌جم آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، محمود احمدی‌نژاد در اختتامیه سی و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اظهار کرد: در این جلسه کسانی حضور دارند که عمر و موجودیت خود را برای اعتلای فرهنگ این سرزمین هزینه کردند و جوانان پرنشاطی هستند که با شوق و عشقی وصف ناپذیر مصمم به پیگیری این راه نورانی تا رسیدن به قله‌های عظمت می‌باشند.

رئیس‌جمهور گفت: در این مراسم اشاره شد که اولین خدمتگزاری هستم که در مراسم تئاتر حضور یافته‌ام، پس بالاترین افتخار به نام بنده ثبت شد و از این بابت خوشحال هستم.

احمدی‌نژاد با اشاره به تجلیل از هنرمندان پیشکسوت و برجسته کشور گفت: این تجلیل چند معنا دارد اول این‌که قدرشناسی ملت ایران از خادمان خود است و رئیس‌جمهور به نمایندگی از ملت بزرگ نشان را تقدیم هنرمندان می‌کند معنایش این است که ملت ایران ملتی قدرشناس است و قدر همه کسانی که برای اعتلا و پیشرفت مادی و معنوی او فداکاری کرده اند را به خوبی می‌شناسد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: معنای دوم تجلیل و اعطای نشان این است که هنر رمز و راز زندگی و زندگی غیرهنرمندانه زندگی نیست از این رو هنرمندان زندگی‌آفرین هستند.

احمدی‌نژاد در ادامه با اشاره به فلسفه خلقت آفرینش اظهار کرد: همه عالم برای انسان خلق شده و اگر انسان از هستی حذف شود سایر مخلوقات بی معنا می‌شوند و خداوند مطلق زیبایی است و عالم را زیبا خلق کرده است. همه هستی زیباست و زیباترین‌های هستی در انسان تجلی یافته است.

وی با بیان این‌که افزود: خدا به انسان فرصت داده تا از دل خاک بالا آمده و زیبایی‌ها را در خود متجلی کند، اظهار کرد: در نهاد همه انسانها حقیقتی بنام زیبایی نهفته است. و انسان همه زیبایی‌های آفرینش را با این حقیقت مقایسه کرده و میزان زیبایی آن را می‌سنجد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: عالم سرشار از زیبایی است و هر جا که انسانها زیبایی را زیر پا گذاشته و از آن غافل می‌شوند زشتی‌ها بروز می‌کند. بدترین زشتی‌ها، زشتی‌هایی است که از انسانها سر می‌زند که از آن جمله می‌توان به بداخلاقی، ظلم، منیت، غرور، کینه، اشاره کرده و اینها زمانی بروز می‌کند که پاکی، عدالت و صداقت زیر پا گذاشته شود.

ماموریت هنرمند بیدار کردن انسانها است

احمدی‌نژاد با بیان این‌که نقش هنرمند بازآفرینی ارزشهای انسانی نهفته در نهاد انسانهاست اظهار کرد: کار هنرمند کاری انسانی است چرا که مخاطب آنها انسانها هستند. مخاطب هنرمند اندیشه، قلب، حقیقت و فطرت انسان است و اگر هنرمندی فقط بخواهد چشم‌ها و گوش‌ها را تسخیر کند، هنرمند نیست.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ماموریت هنرمند بیدار کردن انسانها و یادآوری حقیقت و زیبایی انسانی است حتی زمانی که زشتی‌ها را به تصویر می‌کشد.

وی با بیان این‌که کار هنرمند یادآوری انسانها به حقیقت خودشان است، خاطرنشان کرد: کار هنرمند مقدس است چون با خمیرمایه انسانی سر و کار دارد و هنرمند بودن به معنای دارا بودن آرمان انسانی و اصلاح‌گری است.

احمدی‌نژاد گفت: اول هنرمند هستی خداوند متعال است و پیامبران و انسانهای بزرگ هستند زیرا تابلویی ترسیم کردند و زیباییها را مقابل چشم انسانها نمایان ساخته و بیداری ایجاد کردند.

احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: هنرمندان عزیز ما در ایران سربلند از گذشته‌های دور تا امروز دارای اندیشه انسانی و متعالی بوده و برای کمال و تعالی انسانها تلاش کرده و از اهداف مقدس و آرمانهای بلند انسانی برخوردار می‌باشند و به همین خاطر ماندگار هستند.

رئیس‌جمهور گفت: جامعه هنری ایران مثل مردم، تاریخ و فرهنگ این سرزمین، انسانی اندیشیده و برای صداقت، پاکی و زیباییهای انسانی تلاش کرده است.

تئاتر از زیباترین هنرمندی‌هایی است که روابط بین انسان‌ها را جلوه می‌کند

احمدی‌نژاد با بیان این‌که در هنرهای نمایشی، تئاتر پایه و اساس است، گفت: زیباترین‌های هستی در روابط بین انسانها جلوه می‌کند و تئاتر از زیباترین هنرمندی‌هایی است که این روابط را به نمایش می‌گذارد و پیام خود را بدون واسطه به مخاطب انتقال می‌دهد و به همین خاطر آثارش ماندگارتر است.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: امروز هنر تئاتر در کشور ما پررونق است و پیشکسوتان و جوانان پرشور و هنرمند برای ایران و تعالی انسان آماده تلاش هستند.

احمدی‌نژاد با اشاره به درخواست داود رشیدی مبنی بر حمایت بیشتر از تئاتر کشور، گفت: حتما به این درخواست‌ عمل خواهیم کرد.

به جامعه تئاتری کشور اعتماد کنیم

رئیس‌جمهور با اشاره به این‌که شنیده می‌شود که بعضاً در مورد متون نمایشی سخت‌گیری می‌شود، گفت: از مجموعه همکاران خود در وزارت ارشاد متواضعانه خواهش می‌کنم به هنرمندان اعتماد کنند و بهترین هنرمندان کشورمان در عرصه تئاتر با عشق و فداکاری و کمترین دریافتی مشغول به فعالیت هستند و مطمئن هستیم اگر به جامعه هنری به خصوص به جامعه تئاتر کشور اعتماد کنیم هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.

رئیس‌جمهور گفت: باید به پیشکسوتان و جوانان هنرمند کشور اعتماد کنیم و همه در این زمینه مسئولیت دارند.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: فرهنگ با حضور و نقش آفرینی‌ همه مردم حفظ شده و نباید گروهی خیال کنند که فقط آنها دلسوز فرهنگ کشور بوده و باید آن را کنترل کنند، چنین تصوری به معنای نادیده گرفتن 75 میلیون انسان عاشق فرهنگ و تعالی کشور است.

رئیس‌جمهور افزود: همانطور که در عرصه اقتصاد نمی‌توان با چند هزار نفر اقتصاد کشور را مدیریت کرد و زمانی اقتصاد شکوفا می‌شود که همه ملت در آن فعال باشند فرهنگ نیز از چنین شرایطی برخوردار است.

احمدی‌نژاد با اشاره به سابقه چند هزار ساله تاریخ ایران گفت: شاید تنها ملتی هستیم که تاریخ کشورمان سرشار از حوادث سنگین و شکننده است که هر کدام از این حوادث می‌توانست باعث نابودی یک ملت شود اما به رغم همه این حوادث و تحولات، ملت ایران فرهنگ خود را حفظ کرده است چرا که پایه ملت ایران بر فرهنگ، توحید، عدالت، محبت و صداقت گذاشته شده است.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: قبل از این‌که ملت ایران آگاهانه و آزادانه مکتب پیامبر اسلام(ص) را انتخاب کند نیز ملتی ممتاز، موحد و عاشق عدالت و کمال‌جو بوده است.

احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: انقلاب عظیم اسلامی را هم ملت ایران برپا کردند و امام بزرگ که شخصیت کم نظیر تاریخی بعد از پیامبران و ائمه اطهار(ع) هستند نیز همواره تاکید داشتند که این انقلاب مرهون ملت است.

غیبت ژالو علو، مشایخی و انتظامی به دلیل کسالت

احمدی‌نژاد در ادامه برای خانم ژاله علو، جمشید مشایخی و عزت‌الله انتظامی که به خاطر کسالت نتوانسته بودند در این مراسم شرکت کنند سلامتی و شفای عاجل مسالت کرده و اظهار امیدواری نمود چنین مراسمی تداوم داشته و گام به گام از هنرمندان کشور به ویژه در عرصه تئاتر تجلیل شود و قطار تجلیل از هنر، هنرمندی و زیبایی‌آفرینی ملت ایران با سرعت پرشتاب به سمت قله‌ها حرکت کند.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):