جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
شنبه 04 خرداد 1398 / 20 رمضان 1440 / a 25 May 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
شهرستانها
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
جمعه 13 بهمن 1391 - ساعت 16:09
شماره خبر: 100771440762
125 ميليون هکتار زمين تحت تاثير فرسايش آبي است
جام جم آنلاين: معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها با بیان این‌که 125 میلیون هکتار از مساحت کل کشور تحت تاثیر فرسایش آبی است افزود: این مناطق که بیشتر در حوزه‌های کوهستانی البرز و زاگرس که دارای شیب زیاد و بارش باران بالای 100 میلی متر هستند بیش از دیگر مناطق کشور تحت تاثیر فرسایش آب قرار دارند.

پرویز گرشاسبی با بیان این‌که در حال حاضر 30 حوضه آبخیزداری در کشور داریم افزود: تاکنون در این حوزه که روان‌آبهای سطحی و غیر قابل استفاده روان است تا کنون سدهایی ساخته شده اما کافی نیست.

وی با بیان این‌که مساحت حوضه آبخیزداری در ایران بین هفت تا 10 میلیون هکتار است افزود: یک میلیون هکتار از این اراضی باید آبخیزداری شوند که به همین منظور در هر استان دو یا سه طرح آبخیزداری در حال انجام است.

گرشاسبی در خصوص میزان سطح‌های آبخیزداری در کشور اظهار کرد: اگر بندهای رسوب‌گیر را به عنوان سدهای آبخیزداری در نظر بگیریم تعداد سدهای آبخیزداری در کشور نامحدود است اما اگر منظور از سد، ذخیره و کنترل سیل باشد می‌توانیم بگوییم که نزدیک به دو هزار سد آبخیزداری داریم.

125 میلیون هکتار از مساحت کشور تحت تاثیر فرسایش آبی است

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها با بیان این‌که 125 میلیون هکتار از مساحت کل کشور تحت تاثیر فرسایش آبی است افزود: این مناطق که بیشتر در حوزه‌های کوهستانی البرز و زاگرس که دارای شیب زیاد و بارش باران بالای 100 میلی متر هستند بیش از دیگر مناطق کشور تحت تاثیر فرسایش آب قرار دارند.

گرشاسبی یه ایسنا گفت: 26 میلیون هکتار از این سطوح تحت پوشش عملیات آبخیزداری قرار دارند و اگر اعتبارات معمول سازمان تخصیص پیدا کند می‌توانیم یک میلیون هکتار دیگر را تحت پوشش قرار دهیم.

وی ادامه داد: اگر اعتبارات شورای عالی آب تخصیص پیدا کند نیز می‌توانیم با افزایش دو میلیون هکتار دیگر سطح را تحت پوشش قرار داده و سطح آن را به 29 میلیون هکتار برسانیم.

گرشاسبی با بیان این‌که در بحث فرسایش آب فقط انجام عملیات آبخیزداری مطرح نیست، افزود: مدیریت کنترل مراتع، طرح‌های مشارکت مردمی، طرح‌های جنگلداری و کنترل دام مازاد نیز از دیگر طرح‌هایی است که برای کنترل فرسایش در دست اقدام است.

هیچ کدام از سد آبخیزداری تخریب نشده است

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها با بیان این‌که امسال هیچ کدام از سدهای آبخیزداری تخریب نشده است افزود: حدود یک ماه پیش در برخی خبرها گفته شد که یکی از سدهای شهرستان بهبهان بر اثر سیل خراب شده است در صورتی این سد، دپوی خاکریز زباله شهرداری بهبهان بود که به اسم سد آبخیزداری مطرح شد.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: