جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
شهرستانها
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
جمعه 13 بهمن 1391 - ساعت 17:46
شماره خبر: 100771446858
معاون محيط زيست دريايي خبر داد
پرورش فک خزر و لاکپشت پوزه عقابي
جام جم آنلاين: معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور از امکان پرورش دو گونه در معرض خطر دریایی در آینده نزدیک خبر داد.

عبدالرضا کرباسی در گفتگو با مهر افزود: تدوین استاندارها، راهنماها و دستورالعمل‌های زیست محیطی که تاکنون مغفول مانده و اجرایی نشده در برنامه‌های کاری محیط زیست دریایی از اولویت‌های اول و مهم است.

وی در ادامه گفت: خوشبختانه در سال جاری استانداردهای تخلیه فاضلاب‌های صنعتی، خانگی و کشاورزی برای خلیج‌فارس و دریای خزر تدوین شده که بزودی مراحل قانونی را برای ابلاغ رسمی طی خواهد کرد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست تصریح کرد:  ساماندهی موتورهای دو زمانه شناورها که سوخت زیادی مصرف می‌کردند و آلودگی نیز ایجاد می‌کردند، در دستور کار قرار دارد که طبق دستور دولت قرار است ورود این موتورها به کشور ممنوع شود.

کرباسی ادامه داد: پس از توقف ورود این موتورها به کشور از موتورهای چهارزمانه استفاده خواهد شد و از طرفی نیز دستورالعمل خارج سازی شناورهای مغروق و اوراق آنها، تخلیه آب توازن و بسیاری از راهنماها و دستورات در دست تهیه است که امسال عملی خواهند شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه تدوین این نوع دستورالعمل ها برای سالهای آینده نیز ادامه خواهد یافت، اظهار داشت: از سال آینده برنامه‌های حفاظتی در حوزه گونه ها دریایی را تشدید خواهیم کرد.

وی با اشاره به حفاظت از لاک پشتها افزود: قاچاق بی‌رویه تخم لاک‌پشت‌ها به کشورهای همسایه، فروش به صورت محلی، شکار طبیعی و عوامل دیگر موجب شده لاک‌پشت‌های گونه‌ عقابی در قشم، هنگام و سایر جزایر در خطر انقراض قرار بگیرند.

کرباسی با اظهار اینکه به همین دلیل برنامه‌های حفاظتی باید به دو دسته تقسیم شوند اضافه کرد: در این راستا حفاظت مستقیم جهت حفظ این نوع گونه‌ها از انقراض و امکان‌سنجی پرورش این نوع لاک‌پشت در یک محیط بسته که بتواند مورد استفاده‌ اقتصادی افراد بومی قرار بگیرد.

کرباسی با بیان اینکه برنامه‌ای مشابه برنامه پرورش لاک پشت پوزه عقابی و فک خزری داریم، افزود: مردم و جوامع محلی باید در این موضوعات به ما کمک کنند تا بتوان زودتر و بهتر به اهداف دست یافت.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
عکاس : مجيد حقدوست