جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 25 مهر 1396 / 26 محرم 1439 / a 17 Oct 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
اجتماعي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 14 دي 1390 - ساعت 10:04
شماره خبر: 100800571814
«جام جم آنلاين» بررسي مي‌کند
چرايي افزايش "مرگ خاموش" در کشور
جام جم آنلاين: مطابق آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور، از فروردین تا آبان ماه سال جاری، 411 نفر بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در جای جای کشور جان باخته اند. این میزان آمار مرگ و میر در حالی ثبت شده است که در هشت ماهه نخست سال قبل، 211 تن از شهروندان ایرانی بر اثر مسمومیت با این گاز مرگ آفرین فوت کرده اند. از سال 88 تا به امروز، آمارهای "مرگ خاموش" مدام در حال افزایش است.سوال اساسی این جاست، چرا با وجود ارتقای تکنولوژی و ظهور فناوری های نوین در وسایل گرمایشی، آمارهای مرگ و میر بر اثر مسمومیت با گاز به جای این‌که کاهش یابد، سیر صعودی گرفته است؟

افشین رفیعی، کارشناس ارشد مکانیک تاسیسات و بازرس شرکت ملی گاز ایران در گفت‌وگو با خبرنگار «جام جم آنلاین» بر این باور است که افزایش آمار فوت شدگان مرگ خاموش با اضافه شدن حجم تقاضاهای انشعاب گاز در سراسر کشور، رابطه مستقیم دارد.

"دلایل بسیار زیادی را می توان عنوان کرد که چرا این آمارهای نگران کننده افزایش یافته اما به اعتقاد من، تعداد بالای درخواست های شهروندان برای دستیابی به انشعاب های گاز در افزایش آمار فوتی های مسمومیت، بسیار موثر بوده است. در طی دو سال اخیر شاهد افزایش 50 درصدی تقاضا برای استفاده از خط لوله گاز شهری بودیم و احتمال مسمویت نیز با افزایش آمار مشترکان گاز بی ارتباط نیست."

وی با اشاره به تاثیر کم کاری سازمان نظام مهندسی کشور در بالا رفتن آمار مسمویت شهروندان، عنوان کرد: از سال 88 به بعد، وقتی حجم تقاضاها برای انشعاب گاز افزایش یافت، مهندسان ناظر در سازمان نظام مهندسی کشور، به یکباره با حجم عظیمی از پرونده های نظارت نشده مواجه شدند. هر چه قدر تعداد تقاضاها در طی این سال ها افزایش می یافت، ‌کار مهندسان این سازمان هم سخت تر ، سریع تر و بی دقت تر از قبل می شد.

"در حقیقت، یکی از اصلی ترین دلایل بالارفتن آمارهای مسمویت با گاز مونوکسیدکربن، کاهش سطح نظارت سازمان نظام مهندسی کشور در کنترل انشعابات گاز منازل است.  فشار زیاد کار مهندسان ناظر و افزایش تقاضاها، یکی از مسببان اصلی این وضعیت است."

رفیعی نظارت های اصولی بر روندگازکشی منازل در سال های قبل از 1382 را بسیار ناگوارتر از امروز دانست و خاطر نشان کرد: تا قبل از سال 1382، شرکت ملی گاز،  همراه با شرکت های خصوصی لوله کشی گاز، مسوول انتقال انرژی به منازل بودند. در آن دوره، نظارت ها بسیار فاجعه بار بود؛ به گونه ای که در آن مقطع زمانی هر فردی به راحتی می توانست یک شرکت لوله کشی گاز تاسیس کند!

"از سال 82 به بعد که نظارت بر لوله کشی گاز منازل به سازمان نظام مهندسی کشور واگذار شد، در سال های اولیه به دلیل محکم کاری و نظارت اصولی تر این سازمان ، ابتدا شاهد کاهش مرگ و میر شهروندان بر اثر مسمومیت با گاز بودیم اما بعد از چند سال، گویا سازمان نظام مهندسی به ورطه رکود و خستگی افتاد و  به اهمال و کوتاهی گرفتار شد."

به اعتقاد این کارشناس، افزایش تقاضای انشعاب گاز و  اهمال سازمان نظام مهندسی، دو دلیل عمده در بالا رفتن آمارهای مرگ خاموش در دو سال اخیر  است.

این بازرس شرکت ملی گاز ایران پیش بینی می کند که در ماه ها و سال های آینده، به دلیل ثابت ماندن تقاضا، آمار مسمویت با گاز افزایش نیابد و در سطح فعلی ثابت بماند.

"بسیار بعید است که در سال های بعد، فوتی های این گونه مسمویت ها افزایش یابد، چون دیگر  روند تقاضا های شهروندان برای استفاده از گاز شهری کم شده است. حالا دیگر شاهد هستیم که مثلا در اکثر مناطق استان تهران، لوله کشی گاز انجام شده است و در حال حاضر، تعداد خانه های مجهز به گاز شهری با دوسال قبل، اصلا قابل مقایسه نیست."

وی در پایان، استفاده از "سیستم نشت یاب گاز" را بهترین شیوه برای ایمنی منازل در برابر گاز خطرناک مونوکسیدکربن دانست و اظهار داشت: سیستم های نشت یاب گازی که در حال حاضر در بازارهای ایران وجود دارد، این توان را دارد که چهار نوع گاز بسیار سمی را تشخیص دهد و  قیمت این دستگاه ها هم برای استفاده در منازل از 50 هزار تومان بیشتر نیست.

"به دلیل آن که مونوکسیدکربن، گازی کاملا بی بو و بی رنگ است و همچنین ساختمان های کشور نیز از نظر ایمنی به هیچ وجه در سطح استانداردهای جهانی نیستند، معتقدم که برای مصون ماندن از مرگ خاموش، هیچ راه تضمینی جز استفاده از سیستم های نشت یاب گاز وجود ندارد."

بدیهی است که با قدم نهادن هر تکنولوژی به ساحت زندگی انسان ها، ابتدا باید فرهنگ بهره گیری از آن فناوری برای همگان تشریح شود؛ زیرا در غیر این صورت، فناوری که قرار بوده در خدمت بشر باشد و امورات او را تسهیل کند، ناخودآگاه طومار حیات استفاده کننده از تکنولوژی را در هم می پیچد.
 
به بیان دیگر، افزایش این نوع مرگ و میرها نشان می دهد که سازمان های فرهنگ ساز در کشور و رسانه های ما نیز نتوانسته اند نقش اطلاع رسانی خود را در این راستا به خوبی ایفا کنند.

علاوه بر آن، چاپ و اعطای یک بروشور آموزشی ساده به هر متقاضی انشعاب گاز در کشور ، آنچنان هزینه ای ندارد که به خاطر آن حاضر شویم با جان یک انسان بازی کنیم.

بدون تردید، نظارت نظام مند و  اصولی تر مهندسانی که در این حوزه، فعالیتی خطیر را برای دفع خطرات احتمالی عهده دار شده اند، از جمله وظایف اصلی و انسانی سازمان نظام مهندسی است.

البته «جام جم آنلاین» ضمن محفوظ دانستن حقوق سازمان های نامبرده برای بیان نظرات خود، جهت دریافت پاسخ های "سازمان نظام مهندسی" ، " شرکت ملی گاز" و هر نهادی که به نوعی به موضوع مرگ خاموش شهروندان ایرانی ارتباط دارد، اعلام آمادگی می کند. 


امین جلالوند – خبرنگار جام جم آنلاین


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: