جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
چهارشنبه 04 اسفند 1395 / 25 جمادي الأول 1438 / a 22 Feb 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
شهرستانها
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 12 بهمن 1390 - ساعت 00:14
شماره خبر: 100802997897
6 راس آهو پس از 15 سال در دشت‌هاي شهرستان‌‌ کوهدشت لرستان‌ مشاهده شدند
آهوي ايراني به زادگاه خود برمي‌گردد
جام جم آنلاين: آهوی ایرانی که 15 سال بود در لرستان مشاهده نشده بود بالاخره به طبیعت این استان روی خوش‌ نشان داد و در روزهای اخیر 6 راس آن در دشت‌های شهرستان کوهدشت مشاهده شد.

به گزارش مهر، آهوی ایرانی که سال‌ها قبل در دشت‌های استان لرستان و بویژه شهرستان کوهدشت می‌خرامید، طی 10 تا 15 سال اخیر بجز مشاهداتی اندک توسط مردم محلی تقریبا در زیستگاه‌های استان منقرض شده بود.

این در حالی است که روایت‌ها و قصه‌های مردمان این منطقه حکایت از وفور جمعیت این‌گونه زیبا و تیزرو در 30 سال قبل دارد، به طوری که روزگاری دشت‌های لرستان محل تاخت و تاز آهوها بوده است.

به دلیل شکار بی‌رویه آهو در دشت‌های لرستان طی سال های گذشته جمعیت این‌گونه حیوانی رو به کاهش نهاده است، به طوری که در سال‌های اخیر مشاهده چندانی از وجود این‌گونه در دشت‌های لرستان گزارش نشد تا جایی که موضوع منقرض شدن نسل این‌گونه در استان قوت گرفت.

طی روزهای اخیر دونده دشت‌ها به‌رغم بی‌مهری‌های گذشته به لرستان و طبیعت این استان روی خوش نشان داد و دوباره رد پای آهوی ایرانی در طالع طبیعت استان به چشم خورد.

گونه در حال انقراض

معاون محیط طبیعی اداره کل محیط‌زیست استان لرستان با اشاره به این که بالاخره در پی تحقیقات صورت گرفته در طول یک سال اخیر 6 راس آهوی ایرانی در دشت‌های لرستان مشاهده شد، گفت: این‌گونه یکی از گونه‌های حمایت شده است که تاکنون فکر می‌کردیم در استان منقرض شده است.

قائد رحمتی مشاهده این تعداد آهو در لرستان را توفیقی برای این استان دانست و افزود: اگر بتوانیم محل مشاهده این‌گونه را به عنوان منطقه حفاظت شده ثبت کنیم و سطح حفاظت منطقه را ارتقا دهیم، امید به افزایش جمعیت این‌گونه وجود دارد.

وی با بیان این‌که آهو گونه ای دوقلوزاست، گفت: اگر همکاری منابع طبیعی و سازمان صنعت، معدن و تجارت را داشته باشیم هرچه سریع‌تر این منطقه حفاظت شده اعلام می‌شود.

وی وسعت منطقه مد نظر برای تبدیل به منطقه حفاظت شده را 25 هزار هکتار عنوان کرد و با بیان این‌که شرکت سایپا طی تفاهم نامه‌ای با سازمان محیط‌زیست به مدت 5 سال از سال 2010 به عنوان حامی آهوی ایرانی معرفی شده است، افزود: امیدواریم با مکاتباتی که با این شرکت صورت گرفته از طرح‌های تحقیقاتی و آموزشی و همچنین ارتقای سطح حفاظت زیستگاه این‌گونه در لرستان حمایت‌هایی صورت گیرد.

معاون محیط طبیعی اداره کل محیط زیست استان لرستان گفت: همچنین در این خصوص مکاتباتی با معاونت محیط طبیعی سازمان محیط زیست کشور به منظور به‌کارگیری نیروی محیط‌بان و استقرار پاسگاه در منطقه صورت گرفته است.

احتمال مهاجرت آهوها به لرستان

یک کارشناس ارشد تنوع زیستی و زیستگاه‌ها نیز درخصوص وضعیت آهوی ایرانی در لرستان اظهار کرد: کمتر از 40 سال پیش آهوی ایرانی در لرستان جمعیت مناسبی داشته است. بخشی از جمعیت این‌گونه در لرستان بومی و بخشی دیگر مربوط به آهوان مهاجری بوده که از استان‌های مرزی از جمله ایلام، خوزستان و کرمانشاه وارد لرستان می‌شده‌اند.

مجید دریکوند با اشاره به آب و هوای مطلوب شهرستان کوهدشت در زمستان گفت: آهوی ایرانی در سال‌های قبل زمستان‌گذرانی خود را در کوهدشت انجام می‌داد، ولی متاسفانه به خاطر وفور سلاح در استان و شکار غیرمجاز جمعیت این‌گونه در لرستان بشدت کاهش پیدا کرد، به طوری که از دهه 70 به بعد مشاهده‌های تکی از این‌گونه از سوی افراد محلی گزارش شده است.

وی در واکنش به مشاهده 6 راس آهوی ایرانی در لرستان گفت: با توجه به همجوار بودن کوهدشت با زیستگاه‌های آهوی ایرانی در خوزستان و کرمانشاه احتمال این‌که این تعداد آهو به لرستان مهاجرت کرده باشند وجود دارد.

دریکوند غذا، آب و پناه را 3 عامل زندگی گونه‌های حیات وحش دانست و بیان داشت: ممکن است به دلایل مختلفی این آهوان به استان لرستان مهاجرت کرده و این منطقه را برای زاد و ولد انتخاب کرده باشند، به همین خاطر احتمال بومی بودن این آهوها کم است.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: