جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 06 فروردين 1398 / 19 رجب 1440 / a 26 Mar 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 12 بهمن 1390 - ساعت 20:52
شماره خبر: 100803079277
‌نگاهي به29دوره‌ جشنواره فيلم فجر
جام جم آنلاين: جشنواره فیلم فجر مهمترین رویداد سینمایی کشور است که به تعبیری از آن به عنوان سال تحویل سینمای ایران یاد می‌شود.

در آستانه برپایی سی‌امین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر، نگاهی کوتاه  به 29 دوره گذشته آن می اندازیم.

جشنواره بین‌المللی فیلم فجر نخستین دوره‌اش از 12 تا 22 بهمن سال 1361 به دبیری حسین وخشوری برگزار شد.

نخستین دوره مهمترین رویداد سینمایی کشور که اولین دوره آن به عنوان فستیوال بین‌المللی فجر برگزار شد، در بخش مسابقه، فیلم‌هایی چون«اشباح» ( رضا میرلوحی)، « سفیر» (فریبرز صالح)،‌ «خط قرمز» ( مسعود کیمیایی)، «حاجی واشنگتن» (علی حاتمی) و « مرگ یزدگرد» ( بهرام بیضایی) از جمله بیست و یک فیلم این بخش بوده است که 15 اثر به خارج از کشور تعلق داشت و در بخش فیلمهای کوتاه نیز 17 اثر داخلی و خارجی با هم به رقابت پرداختند.

در بخش جنبی نخستین فستیوال بین‌المللی فیلم فجر «چشم‌انداز سینمای کوبا» با 11 اثر، «سینمای ایتالیا از نئورئالیسم تا امروز» با 19 فیلم، «سرخ‌پوستان و سیاه‌پوستان در سینما» با 11 فیلم و «سینمای کودک و نوجوان» با 10 اثر به نمایش درآمدند.

در بخشی هم با عنوان « سینمای ایران پس از انقلاب اسلامی» 22 فیلم از جمله «آفتاب‌نشین‌ها» ( مهدی صباغ‌زاده)، « توجیه» (منوچهر حقانی‌پرست)، « جنگ اطهر» (محمدعلی نجفی)، « طلوع انفجار» ( پرویز نوری)، «جاده» ( محمدعلی سجادی)، « خونبارش» ( امیر قویدل)، « دادا» ( ایرج قادری) و « مرز» ( جمشید حیدری) نمایش داده شدند.

این جشنواره نمایش‌های ویژه‌ای هم داشت که با آثار خارجی چون «پنجمین حمله» ( استیپ دیلیک)، « پسران آفتاب» (هربرت راس)، « حق دوست داشتن» (اریک لوهانگ) و « سراینده سرود شیلی » ( دین رید) همراه بود و هشت فیلم کوتاه هم در این بخش به نمایش درآمد.

در اولین دوره جشنواره محمد اعتصامی، رضا انصاریان، سیف‌الله داد، حمید دهقان‌پور، محمد نظرعلیان و ناصر عبدالهی داوری آثار آماتور را بر عهده داشتند که دیپلم افتخار؛جایزه‌ بهترین فیلم مستند بلند جنگی را به «بر بال ملائکه» (بهادری)، مستند داستانی به « من مش‌کاظم» (تهرانی)، مستند گردآوری شده به « آمریکا نابود است» (کریمی)، کوتاه جنگی به « خرمشهر شهر خون‌، شهر عشق» (منوچهر عسگرنسب)، مستند اجتماعی« شاگرد»، کارگردانی مستند به جواد شمقدری برای « یازهرا»، موسیقی متن اسماعیل تهرانی برای « یا زهرا»، سوژه عروسکی رضا خزائلی برای «با هم برای عیسی»، بازیگر به مجید افشاریان برای «علمدار»، کارگردانی به سعید حاجی میری برای « بچه‌های دیار صفا»، نورپردازی فیلم هشت میلی‌متری به یوسف اکرمی برای «زیر گنبد کبود»، بهترین فیلم بلند داستانی به « چهل شاهد» و بهترین فیلم مستند بلند از جنگ تحمیلی به «درس امروز» به کارگردانی غلامرضا کریمی اهدا کردند.

نخستین جشنواره فیلم فجر برگزیده‌ای در بخش حرفه‌ای نداشت.

دومین جشنواره‌ فیلم فجر 12 تا 22 بهمن‌ماه سال 1362 با حذف بخش بین‌الملل اما به صورت رقابتی برگزار شد.

در این دوره جشنواره در بخش اصلی 24 فیلم بلند ایرانی با هم به رقابت پرداختند که از میان آنها می‌توان به «آوای غریب» (سعید حاجی‌میری)، «دیار عاشقان» (حسن کاربخش)، «خانه عنکبوت» (علیرضا داوود‌نژاد)، «پرونده» (مهدی صباغ‌زاده)، «رهایی» (رسول صدرعاملی)، «بازجویی» (محمدعلی سجادی)، «دادشاه» (حبیب کاوش)، «نقطه ضعف» (محمدرضا اعلامی)، «جایزه» (علیرضا داوود‌نژاد)، «پیک جنگل» (حسن هدایت) و «هیولای درون» (خسرو سینایی) اشاره کرد.

در بخش فیلم‌های کوتاه هم 17 اثر حضور داشتند که در میانشان نام‌هایی چون منوچهر حقانی‌پرست (مرثیه، سرود مقاومت)، بزرگمهر رفیعا (ما زنده برآنیم)، نورالدین زرین‌کلک (چشم تنگ دنیادار)، مسعود جعفری‌جوزانی

(تصویر شکسته، گریز)، عباس کیارستمی (همسرایان)، کیومرث پور‌احمد (باران)، مهدی مسعود‌شاهی (نماز جمعه) و جواد شمقدری (وارث) به چشم می‌خورد.

در دومین دوره هم در بخشی با عنوان «سینمای ایران بعد از انقلاب اسلامی» 37 فیلم بلند و 23 فیلم کوتاه به نمایش درآمد و در بخش آماتوری نیز 29 اثر با هم به رقابت پرداختند.

داوران بخش حرفه‌ای شامل مهدی کلهر، مهدی حجت، محمد بهشتی، سینا واحد، اکبر عالمی، محمدعلی نجفی و منوچهر عسگری‌نسب جوایز جشنواره را که شامل لوح زرین بود به شرح ذیل اهدا کردند:

بهترین فیلم کوتاه: «همسرایان» (عباس کیارستمی)، جایزه‌ی ویژه‌ی هیات داوران: «دیار عاشقان» (حسن کاربخش)، کارگردانی: خسرو سینایی (هیولای درون)، نقش اول: «حسین پرورش» (نقطه ضعف)،
فیلمنامه: «علیرضا داوود‌نژاد» و «ابراهیم مکی» (جایزه)، فیلمبرداری: اسماعیل امامی (هیولای درون)، موسیقی متن: عباس دبیر‌دانش (چشم تنگ دنیادار)، تدوین: حسین زندباف (مرگ سفید).

هم‌چنین یک دیپلم افتخارهم به پرویز پرستویی بازیگر نقش دوم فیلم «دیار عاشقان» که اولین تجربه سینمایی او محسوب می شد، اهدا شد.

در بخش آماتوری هم داوران شامل مرتضی پوراظهری، حمید دهقان‌پور و حجت‌الله سیفی جوایزشان را در 11 بخش اهدا کردند.

در این میان «شهاب رضویان» برای فیلم «یکی‌دیگر» جایزه بهترین فیلم کوتاه را دریافت کرد.

در این دوره نام دبیری در راس دیده نمی‌شود و کارها به صورت گروهی انجام شده است.

سومین جشنواره فیلم فجر هم مانند دوره‌ی دومش تنها با شرکت فیلمهای داخلی، 12 تا 22 بهمن سال 1363 با دبیری سید محمد بهشتی مدیرعامل وقت بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

در این دوره جشنواره بیست فیلم بلند در بخش اصلی با هم به رقابت پرداختند که از میان این آثار می‌توان به «پایگاه جهنمی» (اکبر صادقی)، «پرچمدار»(شهریار بحرانی)، «تاتوره»(کیومرث پوراحمد)، «ریشه در خون» ( سیروس الوند)، «سردار جنگل»(امیرقویدل)،«سناتور»(مهدی صباغ‌زاده)،«فرار» (جمشید حیدری)، «کمال‌الملک»(علی حاتمی)، «گلهای داوودی» (رسول صدرعاملی)، «مردی که زیاد می‌دانست» (یدالله صمدی)،«میرزاکوچک خان»(امیرقویدل) و «میلاد»(ابوالفضل جلیلی) اشاره کرد.

در بخش فیلمهای کوتاه هم نوزده فیلم حضور داشتند که در این میان نام کارگردان‌هایی چون ابراهیم حاتمی‌کیا با فیلم «تربت» و «صراط»، حمید تمجیدی «درخت»، ایرج کریمی «زنگ درس،زنگ تفریح»، ابراهیم فروزش«نگاه»، نادر طالب‌زده «والعصر»، عباس کیارستمی «همشهری» و امرالله‌ احمدجو «عمو ابراهیم» به چشم می‌خورد.

در سومین دوره جشنواره فیلم فجر برای اولین‌بار در بخشی با عنوان «نخستین آثار فیلمسازان» 20 کارگردان اول فیلمهایشان با هم به رقابت پرداخت که اکثر این کارگردانها افرادی بودند که با این فیلم‌ها در دو دوره قبلی جشنواره نیز حضور داشتند، همچنین در این بخش بیست فیلم کوتاه هم حضور داشت.

در این دوره جشنواره در بخشی با عنوان «سینمای ایران و جشنواره‌های جهانی» 10 اثر سینمایی و 18 اثر کوتاه از کارگردان‌هایی چون مهدی صباغ‌زاده (آفتاب‌نشین‌ها)، محمدرضا اصلانی (کودک واستثمار)، امیر نادری (جستجو)، محمدعلی نجفی (جنگ اطهر) و خسروسینایی (هیولای درون) به نمایش درآمد.

هیات داوران بخش مسابقه حرفه‌ای شامل مهدی حجت، محمد خزاعی، سیف‌الله داد، اکبر عالمی و محمدعلی نجفی لوح زرین بهترین فیلم را به «مترسک»ساخته حسن محمدزاده اهدا کردند.

لوح‌های زرین دیگر نیز شامل بهترین تدوین به عباس گنجوی برای «تاتوره» و «گلهای داوودی»، فیلمبرداری به پرویز ملک‌زاده برای «گلهای داوودی»، موسیقی به کامبیز روشن‌روان برای «گلهای داوودی»، بازیگر نقش دوم زن به جیران شریف برای فیلم «مترسک»، نقش اول زن به پروانه معصومی برای «گلهای داوودی»، نقش اول مرد به جمشید مشایخی برای «گلهای داوودی» و «کمال الملک» و کارگردانی به یدالله صمدی برای فیلم «مردی که زیاد می‌دانست» اهدا شد.

در بخش مسابقه سینمایی حرفه‌ای فیلم کوتاه هم که برای اولین‌بار به صورت مستقل جوایزش اهداء می‌شد ابراهیم حاتمی‌کیا برای فیلم «صراط» و مسعود جعفری جوزانی برای فیلم «با من حرف بزن» دیپلم افتخار دریافت کردند و چهار لوح زرین هم به ترتیب به «آداب بهاری» (علی‌اصغرآگه‌بنایی) به عنوان بهترین فیلم کوتاه، «هوردورق»(حمیدتمجیدی) به عنوان بهترین فیلم کوتاه مستند، «نگاه» (ابراهیم فروزش) به عنوان بهترین فیلم کوتاه آموزشی و «عمو ابراهیم» (امرالله احمدجو) به عنوان بهترین فیلم کوتاه داستانی برگزیده شدند.

در بخش آماتور سومین دوره جشنواره فیلم فجر هم هشت جایزه اهداء شد.

چهارمین جشنواره‌ فیلم فجر 12 تا 22 بهمن‌ماه 1364 در بخش‌های «مسابقه سینمای ایران»، «سینمای ایران و جشنواره‌های حرفه‌ای بعد از انقلاب اسلامی»، «سینمای کودک و نوجوان»، «چشم‌انداز سینما در آسیا» و «نمایش‌های ویژه» به دبیری سید محمد بهشتی برگزار شد.

در بخش سینمای ایران این دوره از جشنواره 22 اثر سینمایی حضور داشتند که از میان آنها می‌توان به «آتش در زمستان» (حسن هدایت)، «آن سوی مه» (منوچهر عسگری‌نسب)، «آوار» (سیروس الوند)، «اتوبوس» (یداله صمدی)، «اولی‌ها» (عباس کیارستمی)«بایکوت»، «بلمی به سوی ساحل» (رسول ملاقلی‌پور)، «بهار» (ابوالفضل جلیلی)، «تشریفات»(مهدی فخیم‌زاده)، «تنوره دیو» (کیانوش عیاری)، «جاده‌های سرد» (مسعود جعفری‌جوزانی)، «خط پایان» (محمدعلی طالبی)، «زنگ‌ها» (محمدرضا هنرمند)، «زیرباران» (سیف‌الله داد)، «کفش‌های میرزانوروز» (محمد متوسلانی)، «مادیان» (علی ژکان) و «مدرک جرم» (منوچهر حقانی‌پرست) اشاره کرد.

هم‌چنین 24 فیلم کوتاه در این بخش حضور داشت که نام افرادی چون کیومرث پوراحمد با دو فیلم «تاروپود» و«پلکان»،ابراهیم حاتمی‌کیا با فیلم «طوق سرخ»، ابراهیم فروزش با فیلم «خودم من خودم» و محمد آفریده با فیلم «قهرمان کیه» به چشم می‌خورد.

هیات داوران بخش مسابقه‌ سینمای ایران شامل مجید بهمن‌پور، کمال حاج‌سید جوادی، فرید حاج کریم‌خان، محمد خزاعی، جلال رفیع، مهدی فرید‌زاده و منوچهر محمدی دیپلم افتخار بهترین فیلم را به «توهم» به کارگردانی «سید حاجی‌میری» اهدا کردند.

بازیگری نقش دوم مرد و زن به ترتیب به اسماعیل محمدی برای فیلم «تنوره دیو» و مهری مهرنیا برای همین فیلم رسید و جایزه بخش اول نیز هادی اسلامی برای «اتوبو