جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 25 تير 1398 / 13 ذی القعدة 1440 / a 16 Jul 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 12 بهمن 1390 - ساعت 20:52
شماره خبر: 100803079277
‌نگاهي به29دوره‌ جشنواره فيلم فجر
جام جم آنلاين: جشنواره فیلم فجر مهمترین رویداد سینمایی کشور است که به تعبیری از آن به عنوان سال تحویل سینمای ایران یاد می‌شود.

در آستانه برپایی سی‌امین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر، نگاهی کوتاه  به 29 دوره گذشته آن می اندازیم.

جشنواره بین‌المللی فیلم فجر نخستین دوره‌اش از 12 تا 22 بهمن سال 1361 به دبیری حسین وخشوری برگزار شد.

نخستین دوره مهمترین رویداد سینمایی کشور که اولین دوره آن به عنوان فستیوال بین‌المللی فجر برگزار شد، در بخش مسابقه، فیلم‌هایی چون«اشباح» ( رضا میرلوحی)، « سفیر» (فریبرز صالح)،‌ «خط قرمز» ( مسعود کیمیایی)، «حاجی واشنگتن» (علی حاتمی) و « مرگ یزدگرد» ( بهرام بیضایی) از جمله بیست و یک فیلم این بخش بوده است که 15 اثر به خارج از کشور تعلق داشت و در بخش فیلمهای کوتاه نیز 17 اثر داخلی و خارجی با هم به رقابت پرداختند.

در بخش جنبی نخستین فستیوال بین‌المللی فیلم فجر «چشم‌انداز سینمای کوبا» با 11 اثر، «سینمای ایتالیا از نئورئالیسم تا امروز» با 19 فیلم، «سرخ‌پوستان و سیاه‌پوستان در سینما» با 11 فیلم و «سینمای کودک و نوجوان» با 10 اثر به نمایش درآمدند.

در بخشی هم با عنوان « سینمای ایران پس از انقلاب اسلامی» 22 فیلم از جمله «آفتاب‌نشین‌ها» ( مهدی صباغ‌زاده)، « توجیه» (منوچهر حقانی‌پرست)، « جنگ اطهر» (محمدعلی نجفی)، « طلوع انفجار» ( پرویز نوری)، «جاده» ( محمدعلی سجادی)، « خونبارش» ( امیر قویدل)، « دادا» ( ایرج قادری) و « مرز» ( جمشید حیدری) نمایش داده شدند.

این جشنواره نمایش‌های ویژه‌ای هم داشت که با آثار خارجی چون «پنجمین حمله» ( استیپ دیلیک)، « پسران آفتاب» (هربرت راس)، « حق دوست داشتن» (اریک لوهانگ) و « سراینده سرود شیلی » ( دین رید) همراه بود و هشت فیلم کوتاه هم در این بخش به نمایش درآمد.

در اولین دوره جشنواره محمد اعتصامی، رضا انصاریان، سیف‌الله داد، حمید دهقان‌پور، محمد نظرعلیان و ناصر عبدالهی داوری آثار آماتور را بر عهده داشتند که دیپلم افتخار؛جایزه‌ بهترین فیلم مستند بلند جنگی را به «بر بال ملائکه» (بهادری)، مستند داستانی به « من مش‌کاظم» (تهرانی)، مستند گردآوری شده به « آمریکا نابود است» (کریمی)، کوتاه جنگی به « خرمشهر شهر خون‌، شهر عشق» (منوچهر عسگرنسب)، مستند اجتماعی« شاگرد»، کارگردانی مستند به جواد شمقدری برای « یازهرا»، موسیقی متن اسماعیل تهرانی برای « یا زهرا»، سوژه عروسکی رضا خزائلی برای «با هم برای عیسی»، بازیگر به مجید افشاریان برای «علمدار»، کارگردانی به سعید حاجی میری برای « بچه‌های دیار صفا»، نورپردازی فیلم هشت میلی‌متری به یوسف اکرمی برای «زیر گنبد کبود»، بهترین فیلم بلند داستانی به « چهل شاهد» و بهترین فیلم مستند بلند از جنگ تحمیلی به «درس امروز» به کارگردانی غلامرضا کریمی اهدا کردند.

نخستین جشنواره فیلم فجر برگزیده‌ای در بخش حرفه‌ای نداشت.

دومین جشنواره‌ فیلم فجر 12 تا 22 بهمن‌ماه سال 1362 با حذف بخش بین‌الملل اما به صورت رقابتی برگزار شد.

در این دوره جشنواره در بخش اصلی 24 فیلم بلند ایرانی با هم به رقابت پرداختند که از میان آنها می‌توان به «آوای غریب» (سعید حاجی‌میری)، «دیار عاشقان» (حسن کاربخش)، «خانه عنکبوت» (علیرضا داوود‌نژاد)، «پرونده» (مهدی صباغ‌زاده)، «رهایی» (رسول صدرعاملی)، «بازجویی» (محمدعلی سجادی)، «دادشاه» (حبیب کاوش)، «نقطه ضعف» (محمدرضا اعلامی)، «جایزه» (علیرضا داوود‌نژاد)، «پیک جنگل» (حسن هدایت) و «هیولای درون» (خسرو سینایی) اشاره کرد.

در بخش فیلم‌های کوتاه هم 17 اثر حضور داشتند که در میانشان نام‌هایی چون منوچهر حقانی‌پرست (مرثیه، سرود مقاومت)، بزرگمهر رفیعا (ما زنده برآنیم)، نورالدین زرین‌کلک (چشم تنگ دنیادار)، مسعود جعفری‌جوزانی

(تصویر شکسته، گریز)، عباس کیارستمی (همسرایان)، کیومرث پور‌احمد (باران)، مهدی مسعود‌شاهی (نماز جمعه) و جواد شمقدری (وارث) به چشم می‌خورد.

در دومین دوره هم در بخشی با عنوان «سینمای ایران بعد از انقلاب اسلامی» 37 فیلم بلند و 23 فیلم کوتاه به نمایش درآمد و در بخش آماتوری نیز 29 اثر با هم به رقابت پرداختند.

داوران بخش حرفه‌ای شامل مهدی کلهر، مهدی حجت، محمد بهشتی، سینا واحد، اکبر عالمی، محمدعلی نجفی و منوچهر عسگری‌نسب جوایز جشنواره را که شامل لوح زرین بود به شرح ذیل اهدا کردند:

بهترین فیلم کوتاه: «همسرایان» (عباس کیارستمی)، جایزه‌ی ویژه‌ی هیات داوران: «دیار عاشقان» (حسن کاربخش)، کارگردانی: خسرو سینایی (هیولای درون)، نقش اول: «حسین پرورش» (نقطه ضعف)،
فیلمنامه: «علیرضا داوود‌نژاد» و «ابراهیم مکی» (جایزه)، فیلمبرداری: اسماعیل امامی (هیولای درون)، موسیقی متن: عباس دبیر‌دانش (چشم تنگ دنیادار)، تدوین: حسین زندباف (مرگ سفید).

هم‌چنین یک دیپلم افتخارهم به پرویز پرستویی بازیگر نقش دوم فیلم «دیار عاشقان» که اولین تجربه سینمایی او محسوب می شد، اهدا شد.

در بخش آماتوری هم داوران شامل مرتضی پوراظهری، حمید دهقان‌پور و حجت‌الله سیفی جوایزشان را در 11 بخش اهدا کردند.

در این میان «شهاب رضویان» برای فیلم «یکی‌دیگر» جایزه بهترین فیلم کوتاه را دریافت کرد.

در این دوره نام دبیری در راس دیده نمی‌شود و کارها به صورت گروهی انجام شده است.

سومین جشنواره فیلم فجر هم مانند دوره‌ی دومش تنها با شرکت فیلمهای داخلی، 12 تا 22 بهمن سال 1363 با دبیری سید محمد بهشتی مدیرعامل وقت بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

در این دوره جشنواره بیست فیلم بلند در بخش اصلی با هم به رقابت پرداختند که از میان این آثار می‌توان به «پایگاه جهنمی» (اکبر صادقی)، «پرچمدار»(شهریار بحرانی)، «تاتوره»(کیومرث پوراحمد)، «ریشه در خون» ( سیروس الوند)، «سردار جنگل»(امیرقویدل)،«سناتور»(مهدی صباغ‌زاده)،«فرار» (جمشید حیدری)، «کمال‌الملک»(علی حاتمی)، «گلهای داوودی» (رسول صدرعاملی)، «مردی که زیاد می‌دانست» (یدالله صمدی)،«میرزاکوچک خان»(امیرقویدل) و «میلاد»(ابوالفضل جلیلی) اشاره کرد.

در بخش فیلمهای کوتاه هم نوزده فیلم حضور داشتند که در این میان نام کارگردان‌هایی چون ابراهیم حاتمی‌کیا با فیلم «تربت» و «صراط»، حمید تمجیدی «درخت»، ایرج کریمی «زنگ درس،زنگ تفریح»، ابراهیم فروزش«نگاه»، نادر طالب‌زده «والعصر»، عباس کیارستمی «همشهری» و امرالله‌ احمدجو «عمو ابراهیم» به چشم می‌خورد.

در سومین دوره جشنواره فیلم فجر برای اولین‌بار در بخشی با عنوان «نخستین آثار فیلمسازان» 20 کارگردان اول فیلمهایشان با هم به رقابت پرداخت که اکثر این کارگردانها افرادی بودند که با این فیلم‌ها در دو دوره قبلی جشنواره نیز حضور داشتند، همچنین در این بخش بیست فیلم کوتاه هم حضور داشت.

در این دوره جشنواره در بخشی با عنوان «سینمای ایران و جشنواره‌های جهانی» 10 اثر سینمایی و 18 اثر کوتاه از کارگردان‌هایی چون مهدی صباغ‌زاده (آفتاب‌نشین‌ها)، محمدرضا اصلانی (کودک واستثمار)، امیر نادری (جستجو)، محمدعلی نجفی (جنگ اطهر) و خسروسینایی (هیولای درون) به نمایش درآمد.

هیات داوران بخش مسابقه حرفه‌ای شامل مهدی حجت، محمد خزاعی، سیف‌الله داد، اکبر عالمی و محمدعلی نجفی لوح زرین بهترین فیلم را به «مترسک»ساخته حسن محمدزاده اهدا کردند.

لوح‌های زرین دیگر نیز شامل بهترین تدوین به عباس گنجوی برای «تاتوره» و «گلهای داوودی»، فیلمبرداری به پرویز ملک‌زاده برای «گلهای داوودی»، موسیقی به کامبیز روشن‌روان برای «گلهای داوودی»، بازیگر نقش دوم زن به جیران شریف برای فیلم «مترسک»، نقش اول زن به پروانه معصومی برای «گلهای داوودی»، نقش اول مرد به جمشید مشایخی برای «گلهای داوودی» و «کمال الملک» و کارگردانی به یدالله صمدی برای فیلم «مردی که زیاد می‌دانست» اهدا شد.

در بخش مسابقه سینمایی حرفه‌ای فیلم کوتاه هم که برای اولین‌بار به صورت مستقل جوایزش اهداء می‌شد ابراهیم حاتمی‌کیا برای فیلم «صراط» و مسعود جعفری جوزانی برای فیلم «با من حرف بزن» دیپلم افتخار دریافت کردند و چهار لوح زرین هم به ترتیب به «آداب بهاری» (علی‌اصغرآگه‌بنایی) به عنوان بهترین فیلم کوتاه، «هوردورق»(حمیدتمجیدی) به عنوان بهترین فیلم کوتاه مستند، «نگاه» (ابراهیم فروزش) به عنوان بهترین فیلم کوتاه آموزشی و «عمو ابراهیم» (امرالله احمدجو) به عنوان بهترین فیلم کوتاه داستانی برگزیده شدند.

در بخش آماتور سومین دوره جشنواره فیلم فجر هم هشت جایزه اهداء شد.

چهارمین جشنواره‌ فیلم فجر 12 تا 22 بهمن‌ماه 1364 در بخش‌های «مسابقه سینمای ایران»، «سینمای ایران و جشنواره‌های حرفه‌ای بعد از انقلاب اسلامی»، «سینمای کودک و نوجوان»، «چشم‌انداز سینما در آسیا» و «نمایش‌های ویژه» به دبیری سید محمد بهشتی برگزار شد.

در بخش سینمای ایران این دوره از جشنواره 22 اثر سینمایی حضور داشتند که از میان آنها می‌توان به «آتش در زمستان» (حسن هدایت)، «آن سوی مه» (منوچهر عسگری‌نسب)، «آوار» (سیروس الوند)، «اتوبوس» (یداله صمدی)، «اولی‌ها» (عباس کیارستمی)«بایکوت»، «بلمی به سوی ساحل» (رسول ملاقلی‌پور)، «بهار» (ابوالفضل جلیلی)، «تشریفات»(مهدی فخیم‌زاده)، «تنوره دیو» (کیانوش عیاری)، «جاده‌های سرد» (مسعود جعفری‌جوزانی)، «خط پایان» (محمدعلی طالبی)، «زنگ‌ها» (محمدرضا هنرمند)، «زیرباران» (سیف‌الله داد)، «کفش‌های میرزانوروز» (محمد متوسلانی)، «مادیان» (علی ژکان) و «مدرک جرم» (منوچهر حقانی‌پرست) اشاره کرد.

هم‌چنین 24 فیلم کوتاه در این بخش حضور داشت که نام افرادی چون کیومرث پوراحمد با دو فیلم «تاروپود» و«پلکان»،ابراهیم حاتمی‌کیا با فیلم «طوق سرخ»، ابراهیم فروزش با فیلم «خودم من خودم» و محمد آفریده با فیلم «قهرمان کیه» به چشم می‌خورد.

هیات داوران بخش مسابقه‌ سینمای ایران شامل مجید بهمن‌پور، کمال حاج‌سید جوادی، فرید حاج کریم‌خان، محمد خزاعی، جلال رفیع، مهدی فرید‌زاده و منوچهر محمدی دیپلم افتخار بهترین فیلم را به «توهم» به کارگردانی «سید حاجی‌میری» اهدا کردند.

بازیگری نقش دوم مرد و زن به ترتیب به اسماعیل محمدی برای فیلم «تنوره دیو» و مهری مهرنیا برای همین فیلم رسید و جایزه بخش اول نیز هادی اسلامی برای «اتوبوس» دریافت کرد و مهدی اسدی بازیگر فیلم «بهار» هم به عنوان بهترین بازیگرخردسال انتخاب شد.

سایر لوح های زرین نیز برای تدوین به حسین زندباف برای فیلم «اتوبوس»، فیلمبرداری تورج منصوری برای «جاده‌های سرد»، موسیقی شریف لطفی برای «مادیان»، فیلمنامه مجید قاری‌زاده برای «پدربزرگ» و کارگردانی به کیانوش عیاری برای «تنوره دیو» اهدا شد.

لوح زرین بهترین فیلم هم به «اولی‌ها» عباس کیارستمی (تربیتی)، «بهار» ابوالفضل جلیلی (جنگی)، «جاده‌های سرد» مسعود جعفری‌جوزانی (پیوند انسان و طبیعت)، «پدربزرگ» مجید قاری‌زاده (خانوادگی)، «خط پایان» محمدعلی طالبی (اخلاق در ورزش) و «اتوبوس» یدالله صمدی (طرح طنز با مسائل سیاسی) تعلق پیدا کرد.

در بخش فیلم‌های کوتاه هم کیومرث پوراحمد با «تاروپود» برگزیده شد.

پنجمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر با افزودن بخش مسابقه پوستر‌های سینمایی 12 تا 22 بهمن‌ 1365 برگزار شد.

در این دوره که برای دومین سال پیاپی به دبیری سید محمد بهشتی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و قائم مقامی جمال امید برگزار شد، 20 فیلم سینمایی در بخش اصلی با هم به رقابت پرداختند که در میان آنها فیلم‌هایی چون «دزد و نویسنده» (کاظم معصومی)، «بی‌بی‌ چلچله» (کیومرث پوراحمد)، «طلسم» (داریوش فرهنگ)، «میهمانی خصوصی» (حسن هدایت)، «ترنج» (محمدرضا اعلامی)، «کلید» (ابراهیم فروزش)، «رابطه» (پوران درخشنده)، «پرواز در شب» (رسول ملاقلی‌پور)، «شبح کژدم» (کیانوش عیاری)، «ناخدا خورشید»(ناصر تقوایی)، «هویت»(ابراهیم حاتمی‌کیا)، «خانه دوست کجاست»(عباس کیارستمی)، «شیر سنگی»(مسعود جعفری‌جوزانی)، «اجازه‌نشین‌ها»(داریوش مهرجویی) و «گزارش یک قتل»(محمدعلی نجفی) به چشم می‌خورد.

هم‌چنین سه فیلم «گذرگاه» (شهریار بحرانی)، «تیرباران» (علی‌اصغر شادروان) و «دست‌فروش» (محسن مخملباف) نیز به نمایش درآمدند.

19 فیلم کوتاه هم دراین جشنواره با هم به رقابت پرداختند.

در دوره‌ پنجم جشنواره فجر عبدالله اسفندیاری، محمدمهدی حیدریان، علیرضا شجاع‌نوری و محمدباقر کریمیان انتخاب و محمد خزاعی، منوچهر عسگری‌نسب، محمدباقر کریمیان، منوچهر محمدی و سید‌ عطاء‌الله مهاجرانی داوری آثار سینمایی را برعهده داشتند که جایزه بهترین فیلم به «پرواز در شب» (رسول ملاقلی‌پور) تعلق گرفت و داریوش ارجمند و سعید پورصمیمی برای فیلم «ناخدا خورشید» به ترتیب جایزه‌ی بازیگری نقش اول و دوم مرد را دریافت کردند.

صداگذاری به اسحاق خانزادی برای «شیرسنگی»، جلوه‌های ویژه رضا رستگار «پرواز در شب»، صدابرداری جهانگیر میرشکاری، اصغر شاهوردی و بهروز معاونیان برای «خانه دوست کجاست» و «اجاره‌نشین‌ها»، فیلمبرداری محمد آلادپوش برای «گزارش یک قتل»، تدوین مهرزاد مینویی برای «دست‌نوشته‌ها»، موسیقی متن فرهاد فخرالدینی برای «گزارش یک قتل»، فیلمنامه مسعود جعفری‌جوزانی برای «شیر سنگی» و کارگردانی عباس کیارستمی برای «خانه دوست کجاست» لوح زرین تعلق گرفت.

عزیز‌الله حمید‌نژاد هم با فیلم «زندگی در ارتفاعات» لوح زرین بهترین فیلم مستند را به خود اختصاص داد.

در این جشنواره هیات انتخاب و داوری مستقلی 20 پوستر سینمایی را مورد ارزیابی قرار دادند.

«مرور یک سال سینمای ایران»، «سینمای کودک و نوجوان»، «منظر سینمای سه قاره» و «نمایش‌های ویژه» از دیگر بخش‌های این دوره‌ از جشنواره بودند.

ششمین جشنواره فیلم فجر با رقابت 27 فیلم سینمایی و 22 فیلم کوتاه از 12 تا 22 بهمن‌ماه 1366 برگزار شد.

فیلم‌های «گاویار» (کیومرث پوراحمد)، «جهیزیه برای رباب»(سیامک شایقی)، «ایستگاه»(یدالله صمدی)، «کانی‌مانگا»(سیف‌الله داد)، «خارج از محدوده»(رخشان بنی‌اعتماد)، «شیرک»(داریوش مهرجویی)، «آن سوی آتش»(کیانوش عیاری)، «پرنده کوچک خوشبختی»(پوران درخشنده)، «ترن»(امیر قویدل)، «هراس»(شهریار بحرامی)، «یار در خانه و ...»(خسرو سینایی)، «رد پایی بر شن»(محمدرضا هنرمند)، «صعود»(فریدون جیرانی)، «پرستار شب»(محمدعلی نجفی)، «شاید وقتی دیگر»(بهرام بیضایی) و «تحفه‌ها»(ابراهیم وحید‌زاده) از جمله فیلم‌های بلند سینمایی بودند که توسط هیات انتخاب جشنواره شامل عبدالله اسفندیاری، علیرضا شجاع‌نوری و محمدحسین حقیقی انتخاب شدند.

در میان فیلم‌های کوتاه هم افرادی چون جواد شمقدری با «کربلای 5»، ابراهیم مختاری «یک سفر صیادی» و جمال شورجه با «بکوبید دهل‌ها» حضور داشتند.

هیات داوران سینمای ایران شامل سیدمحمد بهشتی، محمد خزاعی، کریم زرگر، محمدباقر کریمیان و محمدعلی نجفی لوح زرین بهترین فیلم را به فیلم‌های «پرنده کوچک خوشبختی» (پوران درخشنده) و «کانی‌مانگا»(سیف‌الله داد) اهدا کردند.

جایزه کارگردانی به کیانوش عیاری برای «آن سوی آتش»، فیلمبرداری اصغر رفیعی‌جم برای «شاید وقتی دیگر»، موسیقی فرهاد فخرالدینی برای «پرستار شب»، تدوین روح‌الله امامی «کانی‌مانگا»، صدابرداری پرویز آبنار و مسعود بهنام برای «آن‌سوی آتش»، جلوه‌های ویژه محمدرضا شرف‌الدین «کانی‌مانگا»، طراحی صحنه محسن ابراهیمی و سعید جلالی «پرستار شب»، بازیگر نقش دوم زن آنیک شفرازیان برای «سرزمین آرزوها»، نقش دوم مرد سعید پورصمیمی برای «تحفه‌ها»، نقش اول زن پروانه معصومی برای «شکوه زندگی» و «جهیزه‌ای برای رباب» نقش اول مرد و فریبرز قریبیان برای فیلم «ترن»، تعلق گرفت.

جواد شمقدری برای فیلم «کربلای 5»، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای «از طهران تا تهران» و عطیه معصومی بازیگر فیلم «پرنده کوچک خوشبختی» از هیات داوران جایزه‌ی ویژه دریافت کردند.

در ششمین دوره از جشنواره‌ فجر برای اولین‌بار «آنونس» هم مورد ارزیابی قرار گرفت و 23 اثر در این بخش با هم به رقابت پرداختند.

«مرور یکسال سینمای ایران»، «نمایشگاه پوستر‌های سینمایی»، «سینمای کودک و نوجوان»، «نمایش‌هایی ویژه»، «سینمای غیرمتعهد‌ها» و «امید،ایثار، دنیای آندری تارکوفسکی» از دیگر بخش‌های این دوره از جشنواره بودند.

هفتمین جشنواره‌ی‌ بین‌المللی فیلم فجر با اضافه شدن سیمرغ به‌عنوان نماد جشنواره، 12 تا 22 بهمن‌ماه 1367 برگزار شد.

21 فیلم از فیلمسازانی مانند کمال تبریزی «عبور»، حسن هدایت «گراند سینما»، رسول ملاقلی‌پور «افق»، مسعود کیمیایی «سرب»، محمدعلی طالبی «برهوت»، بهروز افخمی «تفنگ‌های سحرگاه»، مسعود جعفری‌جوزانی «در مسیر تندباد»، ابراهیم حاتمی‌کیا «دیده‌بان»، محمدرضا بزرگ‌نیا «کشتی آنجلیکا»، سعید ابراهیمی‌فر «نار و نی»، رخشان بنی‌اعتماد «زرد قناری»، منوچهر عسگری‌نسب «هی‌جو»، جمال شورجه‌ «روزنه»، کیانوش عیاری «روز باشکوه، شهر کوچک»، مجتبی راعی «انسان و اسلحه» و امرالله احمد‌جو «شاخه‌های بید» در این جشنواره حضور داشتند.

همچنین هفت فیلم میان‌مدت و 15 فیلم کوتاه نیز با هم به رقابت پرداختند که در میان آن‌ها، کارگردانانی مانند امیر سمواتی با «ماجرای جاده»، خسرو سینایی با «سفر به تاریخ» و تورج منصوری با «صبح پرماجرا» بودند.

هیأت داوران هفتمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم فجر شامل محمدرضا بهزادیان، سیف‌الله داد، فرهاد فخرالدینی، ابراهیم فروزش و محمدباقر کریمیان سیمرغ بلورین بهترین فیلم را به «در مسیر تندباد» اهدا کردند.

جایزه‌ فیلم‌نامه برای «بایسیکل‌ران» اهدا شد و سیمرغ بلورین فیلمبرداری به محمود کلاری برای «سرب»، موسیقی مجید انتظامی برای «بایسیکل‌ران»، کارگردانی هم «بایسیکل‌ران»، نقش دوم زن فاطمه معتمدآریا برای «برهوت»، نقش دوم مرد محمود جعفری برای «زرد قناری» و «شاخه‌های بید»، نقش اول زن رؤیا نونهالی برای «عروسی خوبان» و نقش اول مرد عزت‌الله انتظامی برای «گراند سینما» تعلق گرفت. فریماه فرجامی نیز برای بازی در «سرب» و امرالله احمد‌جو برای فیلمنامه‌ی «شاخه‌های بید» دیپلم افتخار گرفتند.

«مرور یک‌سال سینمای ایران»، «نمایشگاه و مسابقه‌ی اعلان دیواری، عکس، عناوین و نمونه‌ی فیلم»، «سیمای کودک و نوجوان»، «سینمای ایران و جشنواره‌های جهانی»، «نمایش‌های ویژه»، «چشم حقیقت»، «سرگئی پاراجانف»، «آندره وایدا» و «دوران خنده» از دیگر بخش‌های هفتمین دوره‌ی جشنواره‌ی فجر بودند.

در این جشنواره در بخش مواد تبلیغی و مسابقه‌ بین‌المللی کودکان و نوجوانان جوایزی اهدا شد. در این بخش، ابوالفضل جلیلی برای فیلم «گال» به‌عنوان بهترین کارگردان شناخته شد و فیلم «ماهی» کامبوزیا پرتویی پروانه‌ زرین بهترین فیلم بلند را گرفت.

با حضور فیلم‌هایی از داریوش مهرجویی، عباس کیارستمی، احمدرضا درویش، ابراهیم حاتمی‌کیا، ناصر تقوایی، مسعود کیمیایی و علی حاتمی هشتمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم فجر 12 تا 22 بهمن ماه 1368 برگزار شد.

در بخش مسابقه‌ این جشنواره 19 فیلم حضور داشتند که در میان آن‌ها اسامی مطرحی چون داریوش مهرجویی با «هامون»، پوران درخشنده با «عبور از غبار»، عباس کیارستمی با «کلوزآپ، نمای نزدیک»، احمدرضا درویش با «آخرین پرواز» ، ابراهیم حاتمی‌کیا با «مهاجر»، یدالله صمدی با «ساوالان»، امیر قویدل با «دل‌نمک»، محمد متوسلانی با «جستجوگر»، مسعود کیمیایی با «دندان مار»، علیرضا رئیسیان با «ریحانه»، رخشان بنی‌اعتماد با «پول خارجی»، حمید سمندریان با «تمام وسوسه‌های زمین»، ناصر تقوایی با «ای ایران»، علی حاتمی با «مادر» و تهمینه میلانی با «بچه‌های طلاق» حضور داشتند.

ضمن این‌که عباس کیارستمی فیلم «مشق شب» را نیز در بخش خارج از مسابقه جشنواره داشت.

عبدالله اسفندیاری، محمدعلی حسین‌نژاد، محمدحسین حقیقی و علیرضا شجاع‌نوری کار هیات انتخاب آثار سینمایی را برعهده داشتند و هیات داوران این جشنواره نیز متشکل از سیف‌الله داد، فرهاد صبا، منوچهر عسگری‌نسب، هوشنگ کامکار و محمدباقر کریمیان بودند که سیمرغ بلورین بهترین فیلم را به فیلم «مهاجر» اهدا کردند.

داریوش مهرجویی برای کارگردانی و فیلمنامه دو سیمرغ گرفت، فیلمبرداری به تورج منصوری برای «هامون» و چهره‌پردازی به عبدالله اسکندری برای «مادر» تعلق گرفت. رقیه چهره‌آزاد برای «مادر» و خسرو شکیبایی برای «هامون» بهترین بازیگر نقش اول شدند و نقش دوم نیز به افسر اسدی برای «عبور از غبار» و اکبر عبدی برای «مادر» تعلق گرفت.

در این دوره از جشنواره برای فیلمنامه دیپلم افتخار هم به ابراهیم حاتمی‌کیا برای «مهاجر» و محمد متوسلانی، اسماعیل خلج و مهین بهرامی برای «جستجوگر» اهدا شد.

عزت‌الله انتظامی، ناصر تقوایی، ابراهیم حاتمی‌کیا، محمدحسین حقیقی و تورج منصوری هم که داوری آثار اول و دوم را برعهده داشتند سیمرغ این بخش را به «آخرین پرواز» و «بچه‌های طلاق» اهدا کردند.

نهمین دوره جشنواره‌ی فیلم فجر با مستقل‌شدن بخش بین‌المللی آن 12 تا 22 بهمن 1369 برگزار شد.

نهمین دوره جشنواره با موفقیت فیلم‌هایی چون «پرده آخر» و «عروس» همراه بود.

در این دوره 12 فیلم بلند در بخش سینمایی با هم به رقابت پرداختند که در میان آنها افرادی چون یدالله صمدی با «آپارتمان شماره 13»، احمدرضا درویش با «ابلیس»، واروژ کریم‌مسیحی با «پرده آخر»، کمال تبریزی با «در مسلخ عشق»، داریوش فرهنگ با «دو فیلم با یک بلیت» و «نوبت عاشقی»، بهروز افخمی با «عروس» و محمدرضا اعلامی با «عشق و مرگ» حضور داشتند و 10 فیلم هم در بخش خارج از مسابقه به نمایش درآمدند.

«گروهبان» مسعود کیمیایی، «مجنون» رسول ملاقلی‌پور، «گالان» امیر قویدل و «رنو تهران 29» سیامک شایقی از جمله این آثار هستند.

ابراهیم حاتمی‌کیا، علیرضا شجاع‌نوری، فرهاد صبا، منوچهر عسگری‌نسب و محمدعلی نجفی داوران مسابقه سینما ایران «آپارتمان شماره 13» را به عنوان بهترین فیلم و فیلمنامه انتخاب کردند و سیمرغ کارگردانی را به واروژ کریم‌مسیحی اهدا کردند.

نیکو خردمند و سعید پورصمیمی برای «پرده آخر» بهترین بازیگر نقش دوم شدند و جایزه نقش اول هم به فریما فرجامی برای «پرده آخر» و مهدی هاشمی برای «دو فیلم با یک بلیت» اهدا شد.

در بخش مسابقه فیلم‌های اول و دوم هم که فیلم‌هایی چون «افسانه آه» تهمینه میلانی، «سفر جادویی» ابوالحسن داوودی و «علی و غول جنگل» رسول رسام و بیژن بیرنگ حضور داشتند، هیات داورانش شامل رخشان بنی‌اعتماد، علیرضا رئیسیان، کیانوش عیاری، پروانه معصومی و رسول ملاقلی‌پور سیمرغ بلورین را به فیلم «سایه خیال» به کارگردانی حسین دری اهدا کردند و سه دیپلم افتخار نیز به فیلم‌های «پرده آخر»، «به خاطر همه‌چیز» و «تویی که نمی‌شناختمت» تعلق گرفت.

«مرور یکسال سینمای ایران»، «مسابقه مواد تبلیغی فیلم‌ها»، «مسابقه بین‌المللی فیلم‌های اول و دوم»،«جشنواره‌ی جشنواره‌ها»، «نمایش‌های ویژه»، «سینمای فیلمسازان زن»، «ادبیات و سینمای فرانسه» و «گنجینه‌های فیلم‌خانه‌ای» از دیگر بخش‌های جشنواره نهم فجر بودند.

با حضور فیلم‌هایی چون «نیاز»، «مسافران»، «نرگس»، «هور در آتش»، «دلشدگان» و «وصل نیکان» دهمین دوره جشنواره فیلم فجر 12 تا 22 بهمن 1370 برگزار شد.

24 فیلم در بخش مسابقه این دوره جشنواره حضور داشتند که در میان آنها فیلم‌هایی چون «آقای بخشدار» خسرو معصومی، «اوینار» شهرام اسدی، «بانو» داریوش مهرجویی، «برخورد» سیروس الوند، «خانه خلوت» مهدی صباغ‌زاده، «دادستان» بزرگمهر رفیعا، «دلشدگان» علی حاتمی، «دونفر و نصفی» یدالله صمدی، «دو نیمه سیب» کیانوش عیاری، «دیگه چه خبر» تهمینه میلانی، «رقص خاک» ابوالفضل جلیلی، «زندگی و دیگر هیچ» عباس کیارستمی، «قربانی» رسول صدر‌عاملی، «مسافران» بهرام بیضایی، «نرگس» رخشان بنی‌اعتماد، «نیاز» علیرضا داوود‌نژاد، «وصل نیکان» ابراهیم حاتمی‌کیا و «هور در آتش» عزیزالله حمید‌نژاد به چشم می‌خورند.

هیات داوران جشنواره شامل بهروز افخمی، خسرو سینایی، فرهاد صبا، رسول ملاقلی‌پور و پرویز مقدم جایزه ویژه‌اش را به «مسافران» داد، «نیاز» را به عنوان بهترین فیلم برگزیدند، کارگردانی را به رخشان بنی‌اعتماد دادند و سیمرغ نقش اول را به جمیله شیخی و فرامرز صدیقی به ترتیب برای «مسافران» و «دادستان» اهدا کردند.

فاطمه معتمدآریا و مجید مظفری هم برای «مسافران» بهترین نقش دوم شدند.

در بخش فیلم‌های اول و دوم هم که «بدوک» مجید مجیدی، «پوتین» عبدالله باکیده، «خمره» ابراهیم فروزش و «مرغابی وحشی» مسعود کرامتی در میان 17 فیلم این بخش حضور داشتند، محمود ارجمند، جهانگیر الماسی، ابراهیم حاتمی‌کیا، عطاالله حیاتی و یدالله صمدی داوران، «بدوک» و «خمره» را برگزیدند.

«سینمای ایران در یک سکانس» شامل یک سکانس از فیلم‌های 9 دوره از جشنواره، «مسابقه مواد تبلیغی»، «جشنواره جشنواره‌ها»، «نمایش‌های ویژه» و ... از دیگر بخش‌های دهمین دوره‌ی جشنواره‌ بین‌المللی فیلم فجر بودند.

یازدهمین دوره جشنواره‌ بین‌المللی فیلم فجر با رقابت 31 فیلم سینمایی 12 تا 22 بهمن1371 برگزار شد.

فیلم‌هایی چون «آبادانی‌ها» کیانوش عیاری، «آذرخش» احمدرضا درویش، «از کرخه تا راین» ابراهیم حاتمی‌کیا، «افعی» محمدرضا اعلامی، «بازی بزرگان» کامبوزیا پرتویی، «بندر مه‌آلود» امیر قویدل، «خسوف» رسول ملاقلی‌پور، «رد پای گرگ» مسعود کیمیایی، «سارا» داریوش مهرجویی، «شرم» و «صبح روز بعد» کیومرث پوراحمد، «لبه تیغ» جمال شورجه،«مردی در آینه» ساموئل خاچیکیان ،«یکبار برای همیشه» سیروس الوند و «یک مرد، یک خرس» مسعود جعفری‌جوزانی از جمله آثار بخش رقابتی این دوره بودند و دو فیلم «چکمه» محمدعلی طالبی و «گریز» ناصر مهدی‌پور در بخش خارج از مسابقه حضور داشتند.

داوران جشنواره «از کرخه تا راین» را به عنوان بهترین فیلم معرفی کردند و سیمرغ کارگردانی را به سیروس الوند برای «یکبار برای همیشه» دادند.

داریوش مهرجویی برای فیلمنامه‌ «سارا»، فاطمه معتمدآریا نقش اول «یکبار برای همیشه»، فرامرز قریبیان برای «بندر مه‌آلود»، یاسمین ملک‌نصر نقش دوم «سارا»، جهانبخش سلطانی نقش دوم «شرم» سیمرغ‌های اصلی جشنواره یازدهمین را دریافت کردند.

در بخش فیلم‌های اول و دوم جشنواره هم که در میان 25 فیلم افرادی چون جواد شمقدری با «بربال فرشتگان»، احمد امینی «سایه‌های هجوم»، محمدحسین حقیقی «سمفونی صحرا»، فرامرز صدیقی «طعمه»، ابراهیم وحید‌زاده «مجسمه» و فتحعلی اویسی «مریم و گیتی» حضور داشتند جایزه‌ اصلی به «سایه‌های هجوم» و «بربال فرشتگان» رسید و ناصر غلامرضایی هم برای «خون‌بس» سیمرغ بهترین فیلم دوم را گرفت.

هیات داوران این بخش شامل سید مرتضی آوینی، عزت‌الله انتظامی، عزیز‌الله حمیدنژاد، سید مهدی شجاعی و اسفندیار شهیدی بودند که داوری آثار بخش اصلی را نیز برعهده داشتند.

«مسابقه مواد تبلیغی»، «جشنواره جشنواره‌ها»، «گنجینه‌های فیلم‌خانه‌ای»، «نمایش‌های ویژه» و «سینمای کودک و نوجوان» از دیگر بخش‌های این دوره از جشنواره بودند.

دوازدهمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم فجر 12 تا 22 بهمن‌ماه 1372 برگزار شد.

در این دوره از جشنواره فیلم‌هایی چون «آخرین شناسایی» علی شاه‌حاتمی، «بلوف» ساموئل خاچیکیان، «پایان کودکی» کمال تبریزی، «پناهنده» رسول ملاقلی‌پور، «تاواریش» مهدی فخیم‌زاده، «ترانزیت» علی سجادی‌حسینی، «تیک‌تاک» محمدعلی طالبی، «جای امن» مجتبی راعی، «حماسه مجنون» جمال شورجه،

«خاکستر سبز» ابراهیم حاتمی‌کیا، «دمرل» یدالله صمدی، «نان و شعر» کیومرث پوراحمد و «همسر» مهدی فخیم‌زاده در میان 19 فیلم بخش مسابقه حضور داشتند.

هیات داوران جشنواره شامل سید مهدی شجاعی، جواد شمقدری، عباس کیارستمی، مجید مجیدی و فریدون ناصری سیمرغ بلورین ویژه خود را به «حماسه مجنون» و «تیک‌تاک» اهدا کردند.

محمد بزرگ‌نیا برای «جنگ نفت‌کش‌ها» بهترین کارگردان شد، فیلمنامه به هوشنگ مرادی‌کرمانی برای «تیک‌تاک» رسید، فاطمه معتمدآریا و عزت‌الله انتظامی برای فیلم‌های «همسر» و «روز فرشته» بهترین بازیگر نقش اول شدند و جایزه‌ی نقش دوم هم به نیکو خردمند برای «بازیچه» و جعفر دهقان برای «حماسه مجنون» اهدا شد.

در بخش فیلم‌های اول و دوم این دوره از جشنواره که 20 فیلم حضور داشتند، کارگردانانی چون فرج‌الله سلحشور با «ایوب پیامبر»، تورج منصوری با «بازیچه»، محمدرضا بزرگ‌نیا با «جنگ نفت‌کش‌ها»، ابراهیم مختاری با «زینت» و احمدرضا معتمدی با «هبوط» حاضر بودند.

«سجاده آتش» احمد مراد‌پور بهترین فیلم این بخش شد و «جنگ نفت‌کش‌ها» هم سیمرغ بهترین فیلم را دریافت کرد.

«مسابقه مواد تبلیغی»، «کنگره فیلمسازان مسلمان»، «جشنواره‌ی جشنواره‌ها»، «نمایش‌های ویژه» و «رهاورد اصفهان» دیگر بخش‌های این دوره‌ جشنواره بودند.

هم‌چنین در این دوره از جشنواره بزرگداشت آلکساندر داوژنکو و هرتسکوگ برگزار شد.

سیزدهمین جشنواره فیلم فجر با تغییر دبیر آن پس از ده دوره از سید محمد بهشتی به مهدی فریدزاده معاون وقت سینمایی 12 تا 22 سال 1373 برگزار شد.

این دوره که با حضور 33 فیلم بلند سینمایی برگزار شد و با برگزیده‌شدن فیلم «روز واقعه» همراه بود، «افسانه دوخواهر» کامبوزیا پرتویی، «بازمانده» سیف‌الله داد، «به خاطر هانیه» کیومرث پوراحمد، «پری» داریوش مهرجویی، «تجارت» مسعود کیمیایی، «حمله به اچ 3» شهریار بحرانی، «خلع سلاح» علیرضا داوود‌نژاد، «دل و دشنه» مسعود جعفری‌جوزانی، «دیدار» محمدرضا هنرمند، «روز شیطان» بهروز افخمی، «روسری آبی» رخشان بنی‌اعتماد ، «کیمیا» احمدرضا درویش و «می‌خواهم زنده بمانم» ایرج قادری از فیلم‌های مطرح بودند.

محمد رجبی، ابراهیم حاتمی‌کیا، خسرو سینایی، جواد شمقدری و ابراهیم فروزش که داوری آثار را برعهده داشتند، سیمرغ کارگردانی را به داریوش مهرجویی، فیلمنامه به رخشان بنی‌اعتماد، بازیگری نقش دوم و اول به مینا لاکانی برای «دیدار»، خسرو شکیبایی برای «کیمیا» و بازیگری نقش دوم را به گلاب آدینه برای «روسری آبی»، علی مصفا برای «پری» اهدا کردند و جایزه‌ی ویژه‌شان را نیز به فیلم «کیمیا» اختصاص دادند.

در بخش مسابقه‌ فیلم‌های اول و دوم هم 21 اثر با هم به رقابت پرداختند که در میان آنها «آدم‌برفی» داوود میرباقری، « بادکنک سفید» جعفر پناهی، «روز واقعه» شهرام اسدی و «سفر» علیرضا رئیسیان حضور داشتند که «بادکنک سفید» و «روز واقعه» برگزیده شدند.

چهاردهمین دوره‌ جشنواره‌ بین‌المللی فیلم فجر با حضور 41 فیلم در بخش مسابقه‌ و به دبیری عزت‌الله‌ ضرغامی معاونت وقت سینمایی برگزار شد.

این دوره که 2 تا 11 اسفند 1374 برگزار شد، «برج مینو» و «بوی پیراهن یوسف» ابراهیم حاتمی‌کیا، «بازمانده» سیف‌الله داد، «چهره» سیروس الوند، «لیلی با من است» کمال تبریزی، «پدر» مجید مجیدی، «سفر به چزابه» و «نجات‌یافتگان» رسول ملاقلی‌پور، «شاخ گاو» کیانوش عیاری، «ضیافت» مسعود کیمیایی، «عاشقانه» علیرضا داوود‌نژاد، «یک داستان واقعی» ابوالفضل جلیلی، «خواهران غریب» کیومرث پوراحمد و «غزال» مجتبی راعی از جمله‌ فیلم‌های بخش مسابقه بودند که در نهایت هیات داوران شامل مسعود جعفری‌جوزانی، محمد رجبی، خسرو سینایی، جواد شمقدری و نادر طالب‌زاده جایزه‌ی بهترین فیلم را به فیلم «پدر» اهدا کردند و جایزه‌ ویژه‌شان را نیز به «بازمانده» دادند.

کیومرث پوراحمد بهترین کارگردان، رضا مقصودی و کمال تبریزی برای «لیلی با من است» بهترین فیلمنامه، حسین یاری برای «آخرین مرحله»، پریوش نظریه برای «پدر» بهترین بازیگر نقش دوم و محمد کاسبی برای «پدر» و فاطمه گودرزی برای «غزال» بهترین بازیگر نقش اول این دوره از جشنواره معرفی شد.

در بخش مسابقه فیلم‌های اول و دوم هم 22 فیلم با هم به رقابت پرداختند که در میان آنها «قانون» فرامرز قریبیان، «مرد آفتابی» همایون اسعدیان، «ویرانگر» ابوالقاسم طالبی، «پدر» مجید مجیدی و «دکل» عبدالحسن برزیده حضور داشتند که فیلم «دکل» عنوان بهترین فیلم اول و «پدر» به عنوان فیلم دوم انتخاب شدند.

در این دوره از جشنواره بزرگداشت فریتس لانگ برگزار شد.

پانزدهمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم فجر 22 بهمن تا 2 اسفند ماه سال 1375 با درخشش فیلم «بچه‌های آسمان» برگزار شد.

در این جشنواره 29 فیلم بلند سینمایی در بخش اصلی با هم به رقابت پرداختند که در میان آن‌ها فیلم‌هایی چون «سایه‌به‌سایه» علی ژکان، «سرزمین خورشید» احمدرضا درویش، «سلطان» مسعود کیمیایی، «شب روباه» همایون اسعدیان، «طوفان» محمدرضا بزرگ‌نیا، «عقرب» بهروز افخمی، «کیسه برنج» محمدعلی طالبی، «لیلا» داریوش مهرجویی، «ماه و خورشید» محمدحسین حقیقی، «معجزه خنده» یدالله صمدی، «ننه لالا و فرزندانش» کامبوزیا پرتویی و «هتل کارتون» سیروس الوند حضور داشتند.

هیات داوران جشنواره شامل جهانگیر الماسی، محمد رجبی، نادر طالب‌زاده، ابراهیم فروزش و رسول ملاقلی‌پور جایزه‌ بهترین فیلم، فیلمنامه و کارگردانی را به مجید مجیدی برای فیلم «بچه‌های آسمان» اهدا کردند.

«سرزمین خورشید» جایزه‌ ویژه هیات داوران دریافت کرد. جمیله شیخی برای «لیلا»، امین تارخ برای «ماه و خورشید» بهترین بازیگر نقش دوم شدند و جایزه‌ی نقش اول به گلچهره سجادیه برای «سرزمین خورشید» و ابوالفضل پورعرب برای «مردی شبیه باران» رسید.

در بخش مسابقه‌ فیلم‌های اول و دوم هم 24 فیلم به نمایش درآمد که در میان آنها «آینه» جعفر پناهی، «ابر و آفتاب» محمود کلاری، «سرعت» محمدحسین لطیفی، «سینما سینماست» ضیاء‌الدین دری، «طوفان شن» جواد شمقدری، «مسافر جنوب» پرویز شهبازی و «فصل پنجم» رفیع پیتز حضور داشتند که جایزه اول این بخش به «مسافر جنوب» و جایزه‌ فیلم دوم به «براده‌های خورشید» رسید.

دبیری دوره‌ شانزدهم جشنواره فیلم فجر به زنده‌یاد سیف‌الله‌داد معاونت وقت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید و فیلم «آژانس شیشه‌ای» منتخب این دوره شد.

در این دوره جشنواره 12 تا 22 بهمن 1376 برگزار شد، برای اولین بار بزرگداشت شخصیت‌های ایرانی به بخشهای جشنواره اضافه و در این دوره از عزت‌الله انتظامی به عنوان «برای تمام فصول» و ابراهیم حاتمی‌کیا «روایت سبز» تقدیر شد.

19 فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره شانزدهم حاضر بود که از میان آنها می‌توان به «آژانس شیشه‌ای» ابراهیم حاتمی‌کیا، «اسکاد‌ران عشق» سعید حاجی میری، «بانوی اردیبهشت» رخشان بنی‌اعتماد، «تولد یک برنامه» مجتبی راعی، «جهان‌پهلوان تختی» بهروز افخمی، «دان» ابوالفضل جلیلی، «درخت گلابی» داریوش مهرجویی، «روانی» داریوش فرهنگ،‌«ساحره» داود میرباقری، «سارای» یدالله صمدی، «ساغر» سیروس الوند، «مردی کوچک» ابراهیم فروزش، «مهر مادری» کمال تبریزی اشاره کرد.

عزت الله انتظامی، کیومرث پوراحمد، احمدرضا درویش، فرشته طائرپور و مجید مجیدی که داوری آثار را بر عهده داشتند جایزه‌ بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه، موسیقی و بازیگر نقش اول مرد و نقش دوم زن و مرد را به «آژانس شیشه‌ای» اختصاص دادند.

پرویز پرستویی، بیتا بادران و رضا کیانیان برای این فیلم و انیس شکوری برای فیلم «درخت جان» سیمرغ بلورین بازیگری دریافت کردند و جایزه ویژه هیات داوران نیز به رخشان بنی‌اعتماد تعلق گرفت.

در این دوره از جشنواره با افزوده شدن بخش میهمان 22 فیلم در این بخش به نمایش درآمد و از بخش فیلمهای اول و دوم خبری نبود.

هفدهمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر با انتخاب فیلم «هیوا» به عنوان بهترین اثر و اهدا جایزه‌ی بازیگری به‌ محمدرضا فروتن و هدیه تهرانی برای فیلم «قرمز» سپری شد.

در این دوره جشنواره که 12 تا 21 بهمن‌ماه 1371 برگزار شد، 20 فیلم در بخش مسابقه با هم به رقابت پرداختند که از میان آنها می‌توان به «دختری با کفش‌های کتانی» رسول صدر‌عاملی، «دوزن» تهمینه میلانی، «روبان قرمز» ابراهیم حاتمی‌کیا،«رنگ خدا» مجیدی مجیدی، «زشت و زیبا» احمدرضا معتمدی، «شیدا» کمال تبریزی، «فریاد» مسعود کیمیایی، «قرمز» فریدون جیرانی، «طوطیا» ایرج قادری، «مردی از جنس بلور» سعید سهیلی، «مصائب شرین» علیرضا داوود نژاد و «هیوا» رسول ملاقلی‌پور اشاره کرد.

در بخش خارج از مسابقه هم دو فیلم «کمیته‌ مجازات» علی حاتمی و «ایران‌سرای من است» پرویز کیمیاوی به نمایش در آمد.

هیات داوران جشنواره شامل احمدرضا درویش، یداله صمدی، کیانوش عیاری، فرهاد مهرانفر و داوود میرباقری سیمرغ بلورین کارگردانی را به رسول ملاقلی‌پور و جایزه‌ی ویژه‌شان را به علیرضا داوود‌نژاد اهدا کردند.

تهمینه میلانی هم برای فیلمنامه‌ «دو زن» و حسین محجوب برای «به رنگ خدا» و احترام‌السادات حبیبیان بازیگر «مصائب شیرین» نیز در این دوره جایزه‌ گرفتند.

در بخش بین‌الملل هم سیمرغ به «رنگ خدا» رسید و ابراهیم حاتمی‌کیا بهترین کارگردان شد.

دراین جشنواره بزرگداشت رسول ملاقلی‌پور، مجید مجیدی، هارون یشایایی و مرتضی شایسته برگزار شد.

هجدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر با برپایی بزرگداشت عباس کیارستمی و محمود کلاری 12 تا 21 بهمن 1377 برگزار شد.

در این دوره 19 فیلم در بخش اصلی به نمایش درآمد که از میان آنان می‌توان به «اعتراض» مسعود کیمیایی، «مرد بارانی» ابوالحسن داودی، «بلوغ» مسعود جعفری جوزانی، «بوی کافور، عطر یاس» بهمن فرمان‌آرا، «دستهای آلوده» سیروس الوند، «صنم» رفیع پیتز، «عروس آتش» خسرو سینایی، «کودک و سرباز» رضا میرکریمی، «متولد ماه مهر» احمدرضا درویش، «مومیایی3» محمدرضا هنرمند، «میکس» داریوش مهرجویی، «نجوا» پرویز شهبازی و «نیمه گمشده» محمدعلی باشه آهنگر اشاره کرد و در خارج از مسابقه هم دو فیلم «اصحاف کهف» فرج الله سلحشور و « تهران روزگار نو» علی حاتمی به نمایش درآمد.

شهرام اسدی، محمد بزرگ‌نیا، امین تارخ، کمال تبریزی و نعمت حقیقی که داوری این آثار را بر عهده داشتند سیمرغ بهترین فیلم را به «بوی کافور، عطریاس» و کارگردانی را به بهمن فرمان‌آرا دادند.

خسرو سینایی برای فیلمنامه «عروس آتش» که آن را به همراه حمید فرخ‌نژاد نوشته بود برگزیده شد. جایزه نقش دوم هم به رویا نونهالی برای «بوی کافور، عطر یاس» و حمید فرخ‌نژاد برای «عروس آتش» رسید و میترا حجار برای «متولد ماه مهر» و فرامرز قریبیان برای «مرد بارانی» بهترین بازیگر شد.

در این دوره جشنواره خبری از فیلمهای اول و دوم و همچنین بخش مهمان نبود.

با رقابت 23 فیلم و برپایی بزرگداشت رخشان بنی‌اعتماد، داریوش ارجمند و حسن حسن‌دوست و هم‌چنین حضور بهرام بیضایی پس از سال‌ها در جشنواره، دوره نوزدهم جشنواره‌ بین‌المللی فیلم فجر برگزار شد.

در این دوره که از 12 تا 22 سال 1379 برگزار شد، فیلم‌هایی چون «آب و آتش» فریدون جیرانی، «آخرین بازی» همایون اسعدیان، «از کنار هم می‌گذریم» ایرج کریمی، «باران» مجید مجیدی، «بچه‌های نفت» ابراهیم فروزش، «بهشت از آن تو» علیرضا داوود‌نژاد، «پارتی» سامان مقدم، «ترکش‌های صلح» علی شاه‌حاتمی، «تو آزادی» محمدعلی طالبی، «رنگ شب» محمدعلی سجادی، «زیر نور ماه‌» سیدرضا میرکریمی، «سفره ایرانی»کیانوش عیاری، «سگ‌کشی» بهرام بیضایی، «قطعه ناتمام» مازیار میری، «مریم مقدس» شهریار بحرانی، «مسافر ری» داوود میرباقری، «موج مرده» ابراهیم حاتمی‌کیا، «نیمه پنهان» تهمینه میلانی و «هفت پرده» فرزاد موتمن با هم رقابت کردند.

هیات داوران جشنواره شامل مجتبی راعی، جواد طوسی، فرامرز قریبیان، رسول ملاقلی‌پور، تورج منصوری، سید ضیاء هاشمی و محمدرضا هنرمند جایزه‌ اول را به «باران»، کارگردانی را به مجید مجیدی، فیلمنامه را بهرام بیضایی، بازیگر نقش دوم زن ماهیا پطروسیان، برای «هفت پرده»، مرد داریوش ارجمند برای «سگ‌کشی» و نقش اول زن و مرد را به ثریا قاسمی برای «مارال» و حسین عابدینی برای «باران» اهدا کردند و هم‌چنین «زیر نور ماه» جایزه‌ ویژه‌ هیات داوران را دریافت کرد.

با برپایی 10 بزرگداشت و رقابت 24 فیلم ایرانی و 21 اثر در بخش بین‌الملل، بیستمین دوره از جشنواره‌ بین‌المللی فیلم فجر برگزار شد.

این دوره از جشنواره 12 تا 22 سال 1380 به دبیری محمدمهدی عسگر‌پور مدیر عامل وقت بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد که از فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه می‌توان به «ارتفاع پست» ابراهیم حاتمی‌کیا، «ایستگاه متروک» علیرضا رییسیان، «بمانی» داریوش مهرجویی، «خانه‌ای روی آب» بهمن فرمان‌آرا، «خواب سفید» حمید جبلی، «شام آخر» فریدون جیرانی، «قارچ سمی» رسول ملاقلی‌پور، «کاغذ بی‌خط» ناصر تقوایی، «مربای شیرین» مرضیه برومند، «مزاحم» سیروس الوند، «من ترانه 15 سال دارم» رسول صدرعاملی و «نان و عشق و سینما» ابوالحسن داوودی، اشاره کرد.

در نهایت هیات داوران جشنواره شامل جمشید ارجمند، بابک بیات، پرویز پرستویی، کیومرث پوراحمد، نعمت حقیقی، مجید مجیدی و هارون یشایایی جایزه‌ی اصلی خود را به «خانه‌ای روی آب» و سیمرغ کارگردانی را به رسول صدر‌عاملی اهدا کردند.

جایزه‌ نقش دوم زن و مرد نیز به بهناز جعفری و عزت‌الله انتظامی برای «خانه‌ای روی آب» و نقش اول به ترانه علیدوستی «من ترانه 15 سال دارم» و رضا کیانیان برای «خانه‌ای روی آب» اهدا شد.

در این دوره هفت بزرگداشت به عنوان «طراحان صحنه دورتر از آب» برای امیر اثباتی، ملک‌جهان خزاعی، ایرج رامین‌فر، محسن شاه‌ابراهیمی، حسن فارسی، عبدالحمید قدیریان و مجید میرفخرایی و هم‌چنین سه بزرگداشت دیگر با عنوان «آینه‌های روبه‌رو» برای کیانوش عیاری، گلچهره سجادیه و پرویز پرستویی برگزار شد.

با رقابت 22 فیلم در بخش بین‌الملل و بخش سینمای ایران و دوباره اضافه شدن بخش میهمان و فیلم‌های اول، بیست و یکمین جشنواره فیلم فجر14 تا 24 بهمن 1381 برگزار شد.

در بخش مسابقه سینمای ایران فیلمهایی چون «اینجا چراغی روشن است» رضا میرکریمی، «دیوانه‌ای از قفس پرید» احمدرضا معتمدی، «رقص در غبار» اصغر فرهادی، «شبهای روشن» فرزاد موتمن،‌ «صنوبر» مجتبی راعی،‌«فرش باد» و «گاهی به آسمان نگاه کن»کمال تبریزی، «نفس عمیق» پرویز شهبازی و «واکنش پنجم» تهمینه میلانی به نمایش درآمدند که گلاب آدینه، محمدرضا بزرگ‌نیا، کامبوزیا پرتوی،‌ محمدرضا جعفری جلوه، رسول صدر عاملی، مهرداد فرید و مهرداد فخیمی هیات داوران جشنواره، جایزه اول را به «دیوانه‌ای از قفس پرید» دادند و رضا میرکریمی را به عنوان بهترین کارگردان برگزیدند.

فیلمنامه به پرویز شهبازی رسید و جایزه ویژه هیات داوران به «فرش‌ باد» تعلق گرفت. نیکی کریمی برای «واکنش پنجم» و حبیب رضایی برای «اینجا چراغی روشن است» بهترین بازیگران شدند. در بخش بین‌الملل هم اصغر فرهادی برای «رقص در غبار» جایزه ویژه هیات داوران را دریافت کرد.

در این دوره 12 فیلم از جمله «تهران ساعت 7صبح» امیرشهاب رضویان، «علی و دنی» وحید نیکخواه‌آزاد، در بخش فیلمهای میهمان حاضر بودند و در بخش مسابقه فیلمهای اول هم 27 فیلم با هم به رقابت پرداختند.

در دوره بیست و یکم جشنواره بزرگداشت داریوش مهرجویی،منوچهر طیاب، مهرداد فخیمی، حمیده خیرآبادی و سعید پورصمیمی برگزار شد.

با برپایی بزرگداشت افتخار‌آفرینان 25 سال سینمای انقلاب اسلامی، جشنواره‌ بیست‌ودوم فیلم فجر از 12 تا 22 بهمن‌ 1382 برگزار شد.

این دوره جشنواره به دبیری علیرضا رضا داد مدیر عامل وقت بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد و 30 فیلم در بخش مسابقه‌ سینمای ایران با هم به رقابت پرداختند که از میان آنها می‌توان به «اشک سرما» عزیز‌اله حمیدنژاد، «باج‌خور» فرزاد موتمن، «پرده عشق» جمال شورجه، «دوئل» احمدرضا درویش، «رسم عاشق‌کشی» خسرو معصومی، «روایت سه‌گانه»، «سربازهای جمعه» مسعود کیمیایی، «شمعی در باد» پوران درخشنده، «شهر زیبا» اصغر فرهادی، «قدمگاه» محمدمهدی عسگر‌پور، «گاوخونی» بهروز افخمی، «مارمولک» کمال تبریزی، «مزرعه پدری» رسول ملاقلی‌پور و «هم نفس» مهدی فخیم‌زاده اشاره کرد.

هیات داوران شامل محمد بزرگ‌نیا، ابوالحسن داوودی، محمد داودی، مجتبی راعی، سید مهدی شجاعی، مینو فرشچی و علی نصیریان سیمرغ بهترین فیلم را به «مهمان مامان» داریوش مهرجویی دادند.

«مارمولک» فیلم محبوب تماشاگران شد، «دوئل» بهترین کارگردانی، «مارمولک» بهترین فیلمنامه، مریلا زارعی برای «سربازان جمعه»، کامبیز دیرباز برای «دوئل» بازیگران نقش دوم شدند و بهرام رادان برای «شمعی در باد» و گوهر خیراندیش برای «رسم عاشق‌کشی» هم بهترین بازیگران نقش اول شدند.

مجید مجیدی، داریوش مهرجویی، بهرام بیضایی، شهرام اسدی، سیف‌اله داد، منوچهر محمدی، مرتضی شایسته و ابراهیم حاتمی‌کیا فیلمسازانی بودند که در بخش افتخار‌آفرینان 25 سال سینمای انقلاب اسلامی بزرگداشت‌شان برگزار شد.

بیست‌و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر با درخشش فیلم‌های «خیلی دور خیلی نزدیک» و «بید مجنون» برگزار شد.

این دوره از جشنواره که 12 تا 22 بهمن 1383 برگزار شد، 24 فیلم در بخش اصلی به رقابت پرداختند که در میان آنها آثاری چون «باغ‌های کندلوس» ایرج کریمی، «بشارت منجی» نادر طالب زاده، «بیدارشوآرزو» کیانوش عیاری، «بید مجنون» مجید مجیدی، «پشت پرده مه» پرویز شیخ‌طادی، «جایی برای زندگی» محمدرضا بزرگ‌نیا، «خیلی دور خیلی نزدیک» رضا میرکریمی، «دیشب باباتو دیدم آیدا» رسول صدرعاملی، «رستگاری در هشت و 20 دقیقه» سیروس الوند، «زن زیادی» تهمینه میلانی، «سالاد فصل» فریدون جیرانی، «کافه ترانزیت» کامبوزیا پرتوی، «ما همه خوبیم» بیژن میرباقری، «ماهی‌ها عاشق می‌شوند» علی رفیعی، «یک تکه نان» کمال تبریزی، اشاره کرد.

داوران جشنواره شامل حمید دهقانپور، عزیز ساعتی، فرامرز قریبیان، حسین کرمی، منوچهر محمدی، داریوش مهرجویی و محمدعلی نجفی سیمرغ بهترین فیلم را به «خیلی دور خیلی نزدیک» اهدا کردند.

فیلمنامه را کامبوزیا پرتوی گرفت و کارگردانی به مجید مجیدی رسید.

جایزه نقش دوم به لیلا زارع برای «ما همه خوبیم» و خسرو شکیبایی برای «سالاد فصل» تعلق گرفت و جایزه نقش اول نیز به فرشته صدر عرفایی برای «کافه ترانزیت» و پرویز پرستویی برای «بید مجنون» اهدا شد.

در این دوره جشنواره 15 فیلم در بخش فیلم‌های اول و دوم با هم به رقابت پرداختند و در بخش بزرگداشت نیز به به عبدالله اسکندری و فرامرز قریبیان پرداخته شد.

در جشنواره‌ بیست و چهارم فیلم فجر «به نام پدر» ابراهیم حاتمی کیا اول شد و جایزه ویژه تماشاگران و کارگردانی به اصغر فرهادی برای «چهارشنبه‌سوری» رسید.

در این دوره جشنواره 24 فیلم در بخش اصلی با هم به رقابت پرداختند که در میان آنها آثاری چون «باغ فردوس 5 بعدازظهر» سیامک شایقی، «به نام پدر» ابراهیم حاتمی‌کیا، «به‌آهستگی» مازیار میری، «پرونده هاوآنا» علیرضا رئیسیان، «تقاطع» ابوالحسن داودی، «چهارشنبه سوری» اصغرفرهادی، «زاگرس» محمدعلی نجفی، «زمستان است» رفیع پیتز، «ستاره می‌شود» فریدون جیرانی، «سفر به هیدالو» مجتبی راعی، «شهر آشوب» یدالله صمدی، «عصر جمعه» مونا زندی، «کافه ستاره» سامان مقدم، «هوو» علیرضا داوود نژاد و «وقتی همه خواب بودند» فریدون حسن‌پور حضور داشتند.

داوران این دوره شامل پرویز پورحسینی، احمدرضا درویش ، سید مهدی شجاعی ، فرهاد صبا، رسول‌صدرعاملی، مجید مجیدی و اکبر نبوی، هدیه تهرانی را برای «چهارشنبه سوری» و پرویز پرستویی را برای «به نام پدر» به عنوان بهترین بازیگر انتخاب کردند و مهتاب نصیرپور برای «به نام پدر» و حمید لولایی برای «چند می‌گیری گریه کنی» بهترین بازیگر نقش دوم شدند و حاتمی‌کیا سیمرغ کارگردانی را دریافت کرد.

در این دوره بزرگداشت خسرو سینایی، گلاب آدینه و مجید انتظامی برگزار شد.

در بخش فیلم های اول ودوم هم «عصر جمعه» و «شاهزاده ایرانی» جایزه گرفتند.

بیست‌و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر با رقابت 28 فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران و برگزیده شدن «روز سوم» محمد حسین لطیفی برگزار شد.

این جشنواره 12 تا 22 بهمن 1385 با حضور فیلم‌هایی چون «آدم» عبدالرضا کاهانی، «اتوبوس شب» کیومرث پوراحمد، «اخراجی‌ها» مسعود ده نمکی، «اقلیما» محمدمهدی عسگرپور، «بچه‌های ابدی» پوران درخشنده، «پابرهنه در بهشت» بهرام توکلی، «پاداش سکوت» مازیار میری، «پارک‌وی» فریدون جیرانی، «دست‌های خالی» ابوالقاسم طالبی، «روز سوم» محمدحسین لطیفی، «سنتوری» داریوش مهرجویی، «قاعده‌بازی» احمدرضا معتمدی، «مثل یک قصه» خسرو سینایی و «مینای شهر خاموش» امیرشهاب رضویان برگزار شد که در نهایت هیات داوران جشنواره شامل شهریار بحرانی، محمد داودی، جواد طوسی، عبدالحمید قدیریان، محمدعلی نجفی، علی نصیریان و محمدرضا هنرمند جایزه کارگردانی را به «روز سوم»، فیلمنامه به «خون بازی»، بازیگر نقش دوم به پانته آ بهرام برای «بچه‌های ابدی» و افشین هاشمی برای «پابرهنه در بهشت» و نقش اول را به باران کوثری برای «خون بازی» و بهرام رادان برای «سنتوری» اهدا کردند.

در این دوره از جشنواره فیلم فجر ایرانی فیلمی شامل 15 اپیزود که توسط کارگردان‌های سرشناس سینمایی ایران درباره فرش ایرانی ساخته شده بود به نمایش در آمد و سیمرغ طلایی سینمای ایران برای نگاه ملی را دریافت کرد و همچنین سیمرغ بلورین ویژه‌ای هم به عزت الله انتظامی برای «مینای شهر خاموش» اهدا شد.

در دوره بیست و پنجم بزرگداشت علی نصیریان و یدالله صمدی برگزار شد.

با رقابت 23 فیلم و برگزیده شدن «به همین سادگی» رضا میرکریمی، بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در تاریخ 12 و تا 22 بهمن 1386 برگزار شد.

در این دوره از جشنواره که به دبیری مجید شاه حسینی مدیرعامل وقت بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد، فیلم‌هایی چون «آتش سبز» محمدرضا اصلانی، «آن مرد آمد» حمید بهمنی، «آواز گنجشک‌ها» مجید مجیدی، «به همین سادگی» سیدرضا میرکریمی ، «جعبه موسیقی» فرزاد موتمن، «خاک آشنا» بهمن فرمان آرا، «شب» رسول صدرعاملی، «فرزند خاک» محمدعلی باشه‌آهنگر، «کنعان» مانی حقیقی و «همیشه پای یک زن درمیان است» کمال تبریزی با هم به رقابت پرداختند که درنهایت هیات داوران جشنواره شامل کیومرث پوراحمد، امین تارخ، مسعود جعفری جوزانی ، منوچهر محمدی، احمدرضا معتمدی، اکبر نبوی ومحمدرضا هنرمند جایزه کارگردانی به مجید مجیدی ، فیلمنامه به شادمهر راستین و رضا میرکریمی، بازیگر نقش دوم به مهتاب نصیرپور برای «فرزندخاک» و محسن تنابنده برای «استشهادی برای خدا» و نقش اول را به هنگامه قاضیانی برای «به همین سادگی» و امین حیایی برای شب، اهدا کردند و سیمرغ زرین جشنواره به فیلم «آتش سبز» اهدا شد و «همیشه پای یک زن در میان است» سیمرغ تماشاگران را دریافت کرد.

دراین دوره از جشنواره بزرگداشت پروانه معصومی و مسعود جعفری جوزانی برگزار شد.

«وقتی همه خوابیم»، «تردید» و «درباره‌ الی» هرکدام با دریافت 3 سیمرغ موفق‌ترین فیلم‌های بیست‌وهفتمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم فجر بودند.

در این دوره از جشنواره که 12 تا 22 بهمن 1387 برگزار شد، 25 فیلم در بخش مسابقه با هم به رقابت پرداختند که از میان آنها می‌توان به «بی‌پولی» حمید نعمت‌الله ، «بیست» عبدالرضا کاهانی ،«پای پیاده» فریدون حسن‌پور، «پستچی سه‌بار در نمی‌زند» حسن فتحی، «تردید» واروژکریم مسیحی، «دوزخ ، برزخ ، بهشت» بیژن میرباقری، «زادبوم» ابوالحسن داودی، «زمانی برای دوست داشتن» ابراهیم فروزش ،«سوپراستار» تهمینه میلانی، «صداها» فرزاد موتمن، «عیار 14» پرویز شهبازی، «ملک سلیمان» شهریار بحرانی، «وقتی همه خوابیم» بهرام بیضایی، «هفت و پنج دقیقه» محمد مهدی عسگرپور و «درباره الی» اصغر فرهادی اشاره کرد.

در این دوره «تردید» بهترین فیلم شد، کارگردانی به اصغر فرهادی رسید، «زادبوم» فیلمنامه را دریافت کرد و جوایز بازیگری هم به علیرضا خمسه و مهتاب کرامتی برای نقش مکمل در فیلم «بیست» و شهاب حسینی برای «سوپراستار» و لیلا حاتمی برای «بی پولی» رسید.

حسن بلخاری، ابراهیم حاتمی کیا، داود رشیدی، محمد سریر، منوچهر شاهسواری، رسول صدرعاملی و مجید مجیدی داوران بخش مسابقه سینمای ایران این دوره جشنواره بودند.

در جشنواره 27 بزرگداشت ابراهیم حاتمی کیا، محمد رضا شرف الدین، خسرو شکیبایی، رسول صدرعاملی و محمود کلاری برگزار شد.

«به رنگ ارغوان» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا سیمرغ بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و سیمرغ مردمی بیست‌و هشتمین دوره‌ جشنواره‌ بین‌المللی فیلم فجر را در سال 88 دریافت کرد.

در این دوره از جشنواره 26 فیلم دربخش مسابقه سینمای ایران با هم به رقابت پرداختند که از میان آنها می‌توان به «آل» بهرام بهرامیان، «آناهیتا» عزیز‌الله حمیدنژاد، «به رنگ ارغوان» ابراهیم حاتمی کیا، «بیداری رویاها» محمدعلی باشه آهنگر، «تسویه حساب» تهمینه میلانی، «چهل سالگی» علیرضا رئیسیان، «خواب‌های دنباله‌دار» پوران درخشنده، «سنگ اول» ابراهیم فروزش، «شب واقعه» شهرام اسدی ، «طلا و مس» همایون اسعدیان، «طهران تهران» داریوش مهرجویی - مهدی کرم پور، «عصر روز دهم» مجتبی راعی، «کیفر» حسن فتحی و «ملک سلیمان» شهریار بحرانی اشاره کرد.

در نهایت هیات داوران شامل ابوالقاسم طالبی، فاطمه گودرزی، مسعود جعفری جوزانی، اسفندیار شهیدی، ابراهیم فیاض، محسن علی اکبری و سید ناصر هاشم زاده «به رنگ ارغوان» را به عنوان بهترین فیلم انتخاب کردند، سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه را به همایون شهنواز و شهرام اسدی برای «شب واقعه» دادند و محسن طنابنده برای بازی در دو فیلم «سنگ اول» و «هفت دقیقه تا پاییز» و نگار جواهریان برای فیلم «طلا و مس» را به عنوان بهترین بازیگران نقش اول برگزیدند.

مهدی فقیه برای فیلم «ملک سلیمان» و شیرین یزدان‌بخش برای بازی در فیلم «لطفاً مزاحم نشوید» هم جایزه مکمل بازیگری را دریافت کردند.

در جشنواره 28 نکوداشت امیر قویدل و بزرگداشت داریوش ارجمند، اسحاق خانزادی، محمد تقی پاک سیما و رضا برجی برگزار شد.

در این دوره مهدی مسعود شاهی به عنوان مدیر سازمان جشنواره ها دبیری جشنواره را بر عهده داشت.

جشنواره بیست و نهم فیلم فجر 16 تا 26 بهمن ماه 1389 با حذف بخش های کوتاه، مستند و پویانمایی به دبیری مهدی مسعود شاهی برگزار شد که در این دوره جوایز اصلی به فیلم های مسعود کیمیایی و اصغر فرهادی تعلق گرفت.

داوری بخش سودای سیمرغ را جهانگیر الماسی، مجید انتظامی، ابوالقاسم طالبی، جابر قاسمعلی، علی معلم و حسن عباسی بر عهده داشتند که در نهایت فیلم «جرم» مسعود کیمیایی را به عنوان بهترین فیلم انتخاب کردند و سیمرغ های بهترین کارگردانی و فیلمنامه را به اصغر فرهادی برای «جدایی نادر از سیمین» اهدا کردند.

مهدی هاشمی برای فیلم «آقا یوسف» و «آلزایمر» و ویشکا آسایش برای «ورود آقایان ممنوع» بهترین بازیگر نقش اول شدند و جایزه نقش مکمل هم به حامد بهداد برای «جرم» و مهناز افشار برای «سعادت آباد» تعلق گرفت.

تماشاگران هم «جدایی نادر از سیمین» را به عنوان فیلم برگزیده شان انتخاب کردند.

از دیگر آثار این دوره جشنواره می توان به «آسمان محبوب» (داریوش مهرجویی)، «اخراجی ها 3» (مسعود ده نمکی)، «اینجا بدون من» (بهرام توکلی)، «خیابان های آرام» (کمال تبریزی)، «راه آبی ابریشم» (محمدرضا بزرگ نیا)، «33روز» (جمال شورجه)، «سیزده59» (سامان سالور)، «فرزند صبح» (بهروز افخمی)، «گزارش یک جشن» (ابراهیم حاتمی کیا) و «یه حبه قند» (رضا میرکریمی) اشاره کرد.

در جشنواره بیست و نهم نکوداشت محمدرضا اعلامی، منوچهر حقانی پرست و بزرگداشت شهریار بحرانی، پوران درخشنده، داود رسولیان، مهدی فقیه، مسعود کیمیایی، بیژن محتشم و جمشید هاشم پور برگزار شد. (ایسنا)


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 


سي امين جشنواره فيلم فجر