جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
چهارشنبه 04 اسفند 1395 / 25 جمادي الأول 1438 / a 22 Feb 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
اجتماعي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 22 اسفند 1390 - ساعت 10:22
شماره خبر: 100806489829
چهارشنبه‌ سوري از نوعي ديگر
جام جم آنلاين: امشب و فردا و فردا شب و شاید هم شب‌های دیگر موضوع داغ و ترقه‌ای و فشفشه‌ای ما و شما و تلویزیون و رادیو و خیلی‌های دیگر چهارشنبه‌سوری یا چهارشنبه‌سوزی است.

در چند سال اخیر عادت کرده‌ایم که چند روز مانده به چهارشنبه‌سوری تا چند روز بعد از چهارشنبه‌سوری تمام تلاشمان را به کار بگیریم که بگوییم آی ملت، آی جوان‌ها، آی بچه‌ها مراقب باشید که چهارشنبه‌سوری کار دست شما ندهد.

مراقب باشید که دست و پایتان، در چهارشنبه ‌سوری قطع نشود.

چشمتان کور نشود. سالیانی است که دیگر به خود چهارشنبه‌سوری و ماهیت آن که دور هم جمع شدن و شادمان بودن و به استقبال بهار رفتن است نمی‌پردازیم و مدام خودمان را از این شب که می‌تواند به یاد ماندنی باشد، می‌ترسانیم.

مدام میکروفون انواع و اقسام برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی را به دست می‌گیریم و مصاحبه می‌کنیم پشت مصاحبه که پارسال چقدر دست و پا قطع شد و چند جا منفجر شد و چه تعداد جوان ناقص شدند و مدام از خانواده‌ها می‌خواهیم مراقب باشند.

کاش به مردم می‌گفتیم که شما خود بهتر از هر کسی می‌دانید که در چنین شبی چه کارهایی خطرآفرین و موجب مزاحمت دیگران و موجب آسیب دیدن و آسیب رساندن می‌شود.

کاش در خبر‌ها و گزارش‌های رسانه‌ای خود و از سوی مراکز مسوول و متولی و مراکز فرهنگی مانند فرهنگسراها و شهرداری‌ها و حتی بخش‌های فرهنگی و اجتماعی مراجع انتظامی و نه لزوما مراکز انتظامی و قضایی و بهداشتی و اورژانس و آتش‌نشانی، روی خوش و مهربان چنین رسم و رسومی هم نشان داده شود.

کاش به جنبه اجتماعی و با هم بودن و خانوادگی چنین رسومی بیشتر توجه بشود و ای کاش در کنار نشان دادن اشک‌ها و ماتم‌سرایی آنها که بر اثر بی‌احتیاطی در چنین شبی دچار مشکل شده و خود و خانواده خود را دچار آسیب‌های جبران‌ناپذیر می‌کنند خانواده‌ها و جوانانی را معرفی و نشان دهیم که هر سال هم رسم چهارشنبه‌سوری را پاس می‌دارند ولی آسیبی ندیده‌اند.

کاش در کنار مصداق‌های ناخوشایند هشداردهنده درباره چهارشنبه‌سوری مانند آنها که روی تخت بیمارستان‌ها هستند، کمی هم از خانواده‌هایی و جوانانی بگوییم که حواسشان هست و می‌دانند که با یک رسم و آیین ملی چگونه برخورد کنند که هم به خودشان و هم به خانواده آنها خوش بگذرد و مزاحمت و مردم‌آزاری هم نباشد.

صولت فروتن -‌ جام‌جم


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 


به گفته فرمانده نيروي انتظامي، بازداشت‌شدگان چهارشنبه سوري تا آخر نوروز در حبس مي‌مانند