جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
پنجشنبه 25 مهر 1398 / 17 صفر 1441 / a 17 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
اقتصادي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 14 فروردين 1391 - ساعت 11:59
شماره خبر: 100808254418
درگيري تازه ميان بوئينگ و ايرباس
جام جم آنلاين: ران کرک، وزیر بازرگانی آمریکا اعلام کرد: کشورش عقیده دارد که کشورهای اروپایی یارانه های غیرقانونی تخصیص داده شده به شرکت هواپیماسازی ایرباس را متوقف نکرده اند و به همین دلیل آمریکا نخستین مرحله از یک فرایند تحریم ها را در این رابطه برای اجرا به سازمان تجارت جهانی ارائه خواهد کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری رویترز، این اقدام آمریکا می تواند در تئوری منجر به تحریم های مهمی علیه کالاهای اروپایی شود.

ران کرک در بیانیه ای اعلام کرد: ما هنگامی که شرکت ها و دستمزدبگیران آمریکایی دچار خسارت و زیان می شوند بی تفاوت نمانده و واکنش نشان خواهیم داد.

وی در این بیانیه تاکید کرد: ایالات متحده  از سازمان تجارت جهانی خواهد خواست تا صریحا پاسخ دهد آیا اتحادیه اروپا حاضر است از تصمیم قبلی این سازمان در مخالفت با کمک های دولتی به شرکت ایرباس تمکین کند یا خیر.

ران کرک، وزیر بازرگانی آمریکا تصریح کرد: یارانه های پرداختی اتحادیه اروپا به شرکت ایرباس دهها میلیارد دلار به شرکت های آمریکایی فعال در زمینه صنایع هوایی زیان وارد کرده است. این مساله منجر به از دست دادن شغل دستمزدبگیران آمریکایی شده و خانواده هایشان را دچار عسرت و تنگدستی کرده است.

قرار است آمریکا تقاضای شکایت خود را در 13 آوریل جاری در جریان یک جلسه سازمان تجارت جهانی مسئول حل اختلافات اعضا رسما به این سازمان ارائه دهد.

به گفته آمریکا، گزارش های قبلی سازمان تجارت جهانی نشان می دهند که دولت های اروپایی بیش از 18 میلیارد دلار (معادل 13.5 میلیارد یورو) کمک مالی به شرکت ایرباس اختصاص داده اند ، رقمی که از سوی اروپایی مورد اعتراض قرار گرفته است.

اگر سازمان تجارت جهانی تشخیص دهد که اتحادیه اروپا طرح یارانه های جدل برانگیز به ایرباس را متوقف نکرده ، اروپا تحت تحریم های بازرگانی قرار خواهد گرفت که بر صادرات آن به سوی آمریکا تاثیر منفی  خواهد گذاشت.

واشنگتن قبلا اعلام کرده بود که از سازمان تجارت جهانی تحریم هایی بین هفت تا 10 میلیارد دلار را علیه اروپا تقاضا خواهد کرد. فرایند کسب مجوز سازمان تجارت جهانی برای برقراری تحریم های بازرگانی  ممکن است حدود یک سال به طول انجامد و مبلغ تحریم های درخواست شده نیز می تواند به مراتب کمتر از انتظارها تعیین شود.

در عین حال، سازمان تجارت جهانی قبلا در گزارشی در مورد شرکت هواپیماسازی بوئینگ تایید کرده بود، این شرکت صنایع هوایی آمریکایی بین سه تا چهار میلیارد دلار یارانه برای امور تحقیقاتی و نیز تحت عنوان بخشودگی مالیاتی از دولت این کشور دریافت کرده است. 


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: