جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
چهارشنبه 04 اسفند 1395 / 25 جمادي الأول 1438 / a 22 Feb 2017    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
سياسي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 12 ارديبهشت 1391 - ساعت 17:14
شماره خبر: 100810835791
لاريجاني خبر داد:
80ميليون دلار واردات چوب بستني
جام جم آنلاين: لاریجانی گفت: یکی از کالاهای وارداتی کشور ما در شرایط فعلی چوب بستنی است که سالانه ۸۰ میلیون دلار واردات از کشور آلمان داریم؛ چطور است که دانشمندان ما می‌توانند هسته اتم را بشکافند اما یک چوب بستنی هم نمی‌توانیم در داخل تولید کنیم.

به گزارش روز سه شنبه جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی در هشتمین همایش حکمت مطهر در بزرگداشت علامه مطهری گفت: با بررسی آثار متعدد شهید مطهری در حوزه های مختلف کلامی، اجتماعی و سیاسی که سلوک و رفتار او را نیز نشان می دهد، در می یابیم پایه های فکری ایشان در تکوین جامعه براساس سه اصل عدالت، معنویت و آزادی قرار گرفته است.

وی با اشاره به نقد مطهری بر لیبرالیسم غربی بیان کرد: شهید مطهری در بحث عدالت نیز به پشتوانه معنوی آن توجه می کند و نقد او بر لیبرالیسم غربی آن است که تک ساحتی تعریف شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به مقایسه نظریات شهید مطهری و جان راوز در باب عدالت پرداخت و افزود: اگر چه جان راوز به رفتار فعلی دنیا نقد دارد و در پی اصلاح و ترمیم آن است اما نگاه لیبرالیستی در او وجود دارد در صورتی که نگاه شهید مطهری از یک دقت عقلانی عمیق برخوردار است و تئوری او در باب عدالت چند رکن دارد.

وی همچنین با اشاره به نظریات شهید مطهری در عرصه سیاست گفت: اگر از مردم سالاری دینی صحبت می کنیم، پایه آن عدالت است و مردم باید در عرصه سیاسی برای مشارکت در سرنوشت شان و بالفعل کردن استعدادهای خود در این زمینه، مشارکت و حضور داشته باشند.

لاریجانی اضافه کرد: شهید مطهری با تفکر ملی گرایی مخالف نیست بلکه ناسیونالیسم معقول را قبول دارد که جنبه خرافات نداشته باشد و به رشدیافتگی جامعه و همبستگی مردم کمک کند.

وی در ادامه با بیان اینکه اشتباهات تاکتیکی برخی رهبران نباید ما را نگران کند گفت: بیداری اسلامی از آرزوهای شهید مطهری بود و بنابراین نظام و ملت ما وظیفه بزرگی در مقابل آنها دارد تا از چنین مراحل ابتدایی عبور کنند و درک درستی در رهبران جمهوری اسلامی ایران نسبت به این انقلاب ها وجود داشت.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پشتیبانی رهبر معظم انقلاب از بیداری اسلامی در منطقه تصریح کرد: آیت الله خامنه ای پرچمدار بیداری اسلامی در یک سال گذشته بود و چنین حرکتی برداشتی درست از تفکر شهید مطهری است و بنابراین باید توجه داشت برخی حرف های سطحی در مورد ناسیونالیسم، مبنای درستی ندارد.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس با اشاره به برنامه توسعه و ضرورت ایجاد عدالت برای تمام مردم کشور بیان کرد: از مختصات فکری شهید  مطهری در بحث عدالت قانونگرایی است و چنین بحثی در آرای سایر متفکرین نیز وجود دارد و معتقدم هر مسابقه ای به قانون نیاز دارد.

لاریجانی تأکید کرد: اگر به دنبال تحرک افراد در جامعه هستیم، بدون ضابطه نمی توان به آن دست پیدا کرد و به قانون نیاز دارد؛ لذا کسی که از عدالت سخن می گوید و به قانون بی توجه است، دچار سوء تفاهم با خود شده است زیرا نمی شود کسی عدالتخواه باشد اما قانونگرا نباشد، باید هم لساناً و هم عملاً ملتزم به قانون باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عده‌ای در فولکس‌واگن هم جا نمی‌شوند، اما باقی‌مانده آنها چنین ادعاهایی در کشور دارند؛ تصریح کرد: به جای اینکه مشکل مردم را مطرح کنیم، دائماً بحث‌ فتنه و انحراف می‌شود؛ تا کی از ساکتین و راکبین و مارقین فتنه می‌خواهید حرف بزنید؟

وی شعار امسال مقام معظم رهبری را مصداق تفکر شهید مطهری دانست و افزود: کشور ما سالانه ۶۰ میلیارد دلار واردات دارد که اگر ورود تکنولوژی جدید باشد از آن استقبال می‌کنیم، اما اگر از این طریق محصولات مصرفی وارد کشور شود، کمکی به تولید داخل نمی‌کند.

وی مثال زد یکی از کالاهای وارداتی کشور ما در شرایط فعلی چوب بستنی است که سالانه ۸۰ میلیون دلار واردات از کشور آلمان داریم؛ چطور است که دانشمندان ما می‌توانند هسته اتم را بشکافند اما یک چوب بستنی هم نمی‌توانیم در داخل تولید کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اراده لازم در تولید داخلی وجود ندارد، تصریح کرد: مباحثی در باب جهانی‌سازی و جهانی‌شدن باب شده اما ما نباید گول چنین صحبت‌هایی را بخوریم و با پیوستن به این جریان خود را عقب نگه داریم و منابع کشور را برای تولید کالاهایی هزینه کنیم که هیچ ضرورتی ندارد و مخل تولید است.

وی با بیان اینکه هیچکس متولی مملکت نیست، بیان کرد: شخصی تعریف می‌کرد عده‌ای در فولکس‌واگن هم جا نمی‌شوند، اما باقی‌مانده آنها چنین ادعاهایی در کشور دارند؛ اینچنین حرف‌ها خلاف نظریات شهید مطهری است، زیرا باید میدان را باز کرد تا همه بتوانند خود را در عرصه عمل نشان دهند.

این نماینده مجلس هشتم با اشاره به تخریب‌هایی که صورت می‌گیرد، گفت: چرا برخی حرف‌های غلط در جامعه زده می‌شود؛ آیا ادبیاتی که در این سال‌ها در جامعه مطرح شده ارتقابخش به شمار می‌رود.

وی تاکید کرد: به جای اینکه مشکل مردم را در مجلس، دولت و رسانه‌ها مطرح کنیم و رسیدگی به آنها را مدنظر قرار دهیم، دائماً بحث‌های دیگری همچون فتنه و انحراف مطرح می‌شود؛ همواره بحث از ساکتین، راکبین و مارقین فتنه به میان می‌آید؛ تا کی می‌خواهند چنین بحث‌هایی را ادامه دهند. با چنین حرف‌هایی چقدر به فکر جامعه اعتلا بخشیده می‌شود؟ جز آنکه طراحان چنین بحث‌هایی دنبال قبیله‌گرایی باشند.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
لاريجاني در جمع خبرنگاران: