جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
چهارشنبه 05 تير 1398 / 22 شوال 1440 / a 26 Jun 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 24 ارديبهشت 1391 - ساعت 12:22
شماره خبر: 100811851664
رويکرد سياسي در جشنواره‌هاي جهاني کاريکاتور
جام جم آنلاين: برگزیده شدن یکی ازکاریکاتورهای علی میرایی کاریکاتوریست ایرانی در دوازدهمین جشنواره بین‌المللی کارتون مطبوعاتی کانادا، حاشیه‌هایی را به همراه داشت.

از آنجا که این کارتون در سایت ایران کارتون که یکی از سایت‌های وابسته به خانـــــه کاریکاتور اســـت، کار شده بود، نظرات رییس خانه کاریکاتور را در این باره جویا شدیم.

سید مسعود شجاعی طباطبایی رییس خانه کاریکاتور در گفت‌وگو با جام‌جم درباره برگزیده شدن یکی از کاریکاتورهای علی میرایی کاریکاتوریست ایـرانی در جشــنواره بین‌المـــللی کارتون مطبوعاتی کانادا گفت: موضوع این جشنواره یک موضوع کاملا سیاسی بود و خود جشنواره با یک رویکرد هدفمند سیاسی برگزار شد که عبارت بود از مقابله مردم با پلیس.

رییس خانه کاریکاتور بیان کرد: ما در سایت ایران کاریکاتور تنها اخبار و اطلاعات را منعکس می‌کنیم و در همین مورد خبر برگزیده شدن اثر میرایی را نیز صرفا اطلاع رسانی کردیم و آن را برجسته نکردیم.

شجاعی طباطبایی افزود: اگر جشنواره‌ای در دنیا برگزار شود که هدفش مقابله با نظام باشد، قطعا خانه کاریکاتور وارد عمل خواهد شد.

او به عنوان مثال از برگزاری جشنواره کاریکاتور شیطان در برابر قرآن در پاسخ به گستاخی کشیشی که اقدام به سوزاندن کتاب آسمانی ما کرده بود، خبر داد که 65 کشور جهان در این جشنواره شرکت کردند.

شجاعی طباطبایی همچنین از پیگیری اقداماتی از سوی خانه کاریکاتور در مقابله با گستاخی اخیر کاریکاتوریست‌های آلمانی در توهین به پیامبر اسلام خبر داد.

وی تأکید کرد: با این حال جشنواره‌هایی مثل جشنواره بین‌المللی کارتون مطبوعاتی کانادا را که یک جشنواره مطبوعاتی است و از آثارش هر برداشتی می‌توان کرد، صرفا اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

رییس خانه کاریکاتور تصریح کرد: با این حال باید روشنگری شود که اهداف چنین جشنواره‌هایی چیست تا مخاطبان بدانند با چه رویکردی آن جشنواره برگزیدگانش را انتخاب می‌کند.

شجاعی طباطبایی خاطرنشان کرد: من به مسوول بخش فارسی سایت ایران کارتون خواهم گفت که مطلبی درباره موضوع جشنواره بین‌المللی کارتون مطبوعاتی کانادا و رویکرد آن بنویسد و روی سایت قرار دهد تا مخاطبان در جریان قرار بگیرند.

اثر علی میرایی، کاریکاتوریست ایرانی که در دوازدهمین جشنواره بین‌المللی کارتون مطبوعاتی کانادا برگزیده شد، چهره یک فرد نظامی را در حالت معلق میان لوگوی شبکه اجتماعی فیس بوک نشان می‌دهد که البته این کاریکاتور را به نقش شبکه‌های اجتماعی در انقلاب‌های عربی نیز می‌توان تعمیم داد.

در چند وقت اخیر، کاریکاتور بسیاری از کاریکاتوریست‌های کشورمان در مجامع بین‌المللی و جشنواره‌های خارجی حائز رتبه شده‌اند و به نظر می‌رسد کاریکاتور ایران به عنوان یکی از قالب‌های هنر توانسته جایگاه خود را در مجامع جهانی پیداکند و مخاطب خود را داشته باشد.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
هنرمندان 61 کشور جهان در جشنواره کاريکاتور معضلات شهري شرکت کردند