جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
چهارشنبه 21 آذر 1397 / 03 ربيع الآخر 1440 / a 12 Dec 2018    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
تاريخ
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 04 تير 1391 - ساعت 05:33
شماره خبر: 100815243943
جدايي‌طلبي تروريست‌هاي وطني
جام جم آنلاين: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، برخی عناصر مختلف قوم عرب و برخی شیوخ منطقه خوزستان با همراهی عناصر ضد انقلاب و گروه‌های چپ، گرد شخصی به نام آیت‌الله شیخ محمدطاهر شبیر خاقانی جمع شدند و سازمان سیاسی خلق عرب را پایه‌گذاری کردند.

شیخ شبیر از روحانیون بومی و دارای درجه اجتهاد بود که به دلیل نفوذ معنوی، برخی عشایر عرب زبان منطقه از او حمایت می‌کردند.

هر چند وی در ابتدای سال 1357 تمایل گروهش به جدایی طلبی را رد کرد، اما عناصر افراطی این سازمان با تاکید تحریک‌آمیز بر هویت و نمادهای عربی به گونه‌ای رفتار کردند که تمایلشان به تقابل و درگیری میان عرب و فارس را نشان دادند.

در همین زمان و در نتیجه فعالیت عناصر افراطی و برخی روشنفکران عرب چپگرا، مرکزی به نام «کانون فرهنگی خلق عرب» در خرمشهر اعلام موجودیت کرد.

مدتی کوتاه از تاسیس این مرکز نگذشته بود که نه‌تنها ردپای حمایت مالی و تسلیحاتی دولت عراق در این سازمان نمایان شد، بلکه اعضای آن نیز صدای خود مختاری خوزستان را سر دادند.

برخی فعالیت‌های سازمان سیاسی خلق عرب که با تحریک گرایش‌های قومی در خرمشهر همراه بود، از این قبیل‌اند: اجتماع برخی عرب‌های ایرانی در مسجد امام صادق(ع) خرمشهر در حمایت از به رسمیت شناخته شدن زبان عربی به عنوان زبان اول عرب‌های ایران، درخواست آزادی چاپ نشریه به زبان عربی، مشارکت در مجلس مؤسسان، تشکیل مجلس عربی در خوزستان، تشکیل دادگاه‌های عربی، تولید و پخش برنامه‌های عربی در صدا و سیما، تعیین وزیر از میان عرب زبانان و... .

بعد از مدتی، کانون فرهنگی خلق عرب که مرکز آن در ساختمان سازمان زنان سابق خرمشهر قرار داشت، شعبی در شهرهای اهواز، آبادان، دشت آزادگان و سوسنگرد تاسیس کرد تا برنامه‌های آشوب‌طلبانه و متکی بر قومی‌گرایی خود را گسترش دهد. حزب خلق مسلمان به رهبری آیت‌الله شریعتمداری نیز از حامیان این سازمان محسوب می‌شد.

با تمام این تحرکات، پشتوانه مردمی چندان قدرتمندی در پس پرده سازمان سیاسی خلق عرب وجود نداشت و حتی با بالا گرفتن تنش‌ها، عرب‌های ایرانی طرفدار انقلاب با تهیه و انتشار طوماری 40 متری، هرگونه تجزیه‌طلبی و ضدیت با نظام و انقلاب را رد کردند.

سرانجام با گسترش شعارها و میتینگ‌های نژادپرستان