جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
يكشنبه 05 خرداد 1398 / 21 رمضان 1440 / a 26 May 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
تاريخ
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 02 مرداد 1391 - ساعت 10:31
شماره خبر: 100817952412
الکساندر دوما متولد شد
جام جم آنلاين: 210 سال پیش در روز 24 ژوییه سال 1802 میلادی الکساندر دیوی دولا پایوتوری در شهر ویه - کوتوره متولد شد ، او بعدها به نام الکساندر دوما به عنوان یکی از بزرگترین نویسندگان فرانسه و جهان شهرت یافت.

الکساندر در سن چهار سالگی پدرش را از دست داد و به دلیل عدم توانایی مالی مادرش از امکان انجام تحصیلات عالی بازماند.

او از اوان کودکی ناگزیر به کار کردن شد. الکساندر دوما در سال 1822 میلادی در جستجوی یک زندگی بهتر به پاریس رفت.«قلم شیوایش» موجب شد تا در دفاتر دوک دو اورلئان استخدام شود.

از همان زمان او نوشتن مقاله هایی را در روزنامه ها آغاز کرد سپس به سرودن اشعار پرداخت که موفق به چاپ آنها شد.

اما موفقیت الکساندر دوما از سال 1829 میلادی با نوشتن «هانری سوم و دربارش» ، یک درام تاریخی آغاز گشت که با استقبال فراوانی روبه رو شد.

این نمایشنامه توسط کمدی فرانسز روی صحنه رفت و دوما از آن پس به چهره شناخته شده ای در تئاتر رمانتیک تبدیل شد. این موفقیت او را به شهرت و ثروت رساند. الکساندر دوما سپس نمایشنامه های دیگری از جمله «خاطرات آنتونی» ، «ایزابل دو باویر» ، «برج نسل» ، «کالیگولا» ، «کین» را نوشت.

سپس ، الکساندر دوما ضمن ادامه به نمایشنامه نویسی به نوشتن روزشمارهای تاریخی ، خاطرات سفرهایش و به ویژه رمان پرداخت.از سال 1840 میلادی ، الکساندر دوما در نوشتن رمان پرکارتر شد و در طول حیات خود نزدیک به 80 رمان را منتشر کرد.

از معروفترین رمان های الکساندر دوما می توان به «سه تفنگدار» ، «کنت دومونت کریستو» ، «بیست سال بعد» ، «ویکونت دوبراژلون» ، «ملکه مارگو» ، «شوالیه مزون روژ» ، «موهیکان های پاریس» ، «مردی با نقاب آهنین» و ده ها رمان دیگر اشاره کرد.

الکساندر دوما زندگی پرفراز و نشیبی داشت. او سرانجام در پی یک حادثه نیمه فلج شده و در خانه پسرش «الکساندر دوما پسر» اقامت می کند.
الکساندر دوما در روز پنجم دسامبر سال 1870 میلادی در خانه پسرش دارفانی را وداع می گوید.

به این ترتیب ، در روز 24 ژوییه سال 1802 میلادی الکساندر دیوی دولا پایوتوری در شهر ویه - کوتوره فرانسه متولد شد.او بعدها با نام الکساندر دوما یکی از بزرگترین نویسندگان فرانسه و جهان شد.

ده ها میلیون نفر به اغلب زبان های جهان آثار و رمان های او را خوانده و از خواندن آنها لذت برده اند و هنوز رمان های الکساندر دوما برای خوانندگان امروزی از جذابیت فراوانی برخوردار هستند.

در سال 2002 میلادی ، دولت فرانسه به مناسبت دویستمین سالگرد تولد الکساندر دوما بقایای جسد او را در عمارت پانتئون پاریس، محل دفن مفاخر ملی فرانسه جای داد.

بهرام افتخاری


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):