جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
يكشنبه 28 بهمن 1397 / 11 جمادي الثاني 1440 / a 17 Feb 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
تاريخ
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 03 مرداد 1391 - ساعت 09:37
شماره خبر: 100818040342
حيات دوباره امپراتوري بيزانس
جام جم آنلاين: 751 سال پیش در روز 25 ژوییه سال 1261 میلادی امپراتور بیزانس ، بازیلئوس میخاییل هشتم پالئولوگ فاتحانه وارد پایتختش بیزانس شد. نیم قرن پیش از این تاریخ، یک امپراتور دیگر بیزانس به بهانه جنگ های صلیبی توسط ارتشی که سربازان آن از سوی بازرگانان ونیزی اجیر شده بودند ، از شهر بیزانس بیرون رانده شده بود.

در روز 12 آوریل سال 1204 میلادی لشکریان چهارمین جنگ صلیبی پس از فتح بیزانس ، پایتخت باشکوه امپراتوری رم شرقی که فرهنگ یونان و مذهب ارتدوکس را پذیرفته بود ، شهر را بی رحمانه غارت کردند.

در حالی که بارون های کاتولیک غربی ثروت ها و اموال غارت شده بیزانس را میان خود تقسیم می کردند ، اهالی بیزانس و روحانیون ارتدوکس در شهر نیسه در کرانه دیگر بسفور فرهنگ و سنت های خود را زنده نگه داشتند.

شهر بیزانس در 11 مه سال 330 میلادی تحت نام کنستانتینوپل برگرفته از نام کنستانتین امپراتور رم رسما به عنوان پایتخت امپراتوری رم انتخاب شده بود.در سال 395 میلادی با تجزیه امپراتوری رم به دو امپراتوری رم غربی و رم شرقی ، کنستانتینوپل پایتخت امپراتوری رم شرقی شد.

در زمان امپراتور هراکلیوس ، کنستانتینوپل از ریشه های لاتینی و مذهب کاتولیک دست کشید و به یک شهر یونانی با مذهب ارتدوکس تبدیل شده و نام آن به بیزانس تغییر یافت.

تا قبل از حمله صلیبی ها این شهر از شکوه و جلال فراوانی برخوردار بود ، اما با غارت شهر و بیش از نیم قرن اشغال توسط صلیبیون از آن شکوه گذشته چیز زیادی باقی نماند.

تا این که میخاییل هشتم پالئولوگ که به یک خانواده قدیمی و اصیل بیزانس تعلق داشت خود را امپراتور بیزانس نامید. او به صلیبیون که بیزانس را در اشغال داشتند حمله کرد و شهر را از آنها پس گرفت و به اشغال کاتولیک ها خاتمه داد.

میخاییل هشتم دوباره شکوه و جلال بیزانس را تا حدودی احیا کرد اما با توجه به غارت گسترده صلیبیون ، شهر بیزانس هرگز شکوه گذشته خود را بازنیافت.

به این ترتیب در روز 25 ژوییه سال 1261 میلادی امپراتوری بیزانس بار دیگر با بیرون راندن صلیبیون کاتولیک تجدید حیات یافت.

تا این که حدود دو قرن بعد امپراتوری پالئولوگ های بیزانس پس از شکست از سلطان محمد فاتح ، سلطان عثمانی در روز 29 مه سال 1453 میلادی برای همیشه از صحنه روزگار محو شد و به تاریخ پیوست و نام شهر بیزانس (قسطنطنیه – کنستانتینوپل ) به استانبول تغییر یافت.

بهرام افتخاری


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):