جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
يكشنبه 28 بهمن 1397 / 11 جمادي الثاني 1440 / a 17 Feb 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
تاريخ
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 08 مرداد 1391 - ساعت 14:02
شماره خبر: 100818471301
دنيا درآتش نخستين جنگ جهاني
جنگ بزرگ آغاز شد
جام جم آنلاين: 98 سال پیش در روز 28 ژوییه سال 1914 میلادی امپراتوری اتریش - مجارستان به کشور تازه استقلال یافته صربستان اعلان جنگ داد ، جنگی که جنگ بزرگ نام گرفت و به نخستین جنگ جهانی تبدیل شد.

در فردای آن روز امپراتوری روسیه به امپراتوری اتریش - مجارستان اعلان جنگ داده و امپراتوری آلمان فورا به روسیه هشداری می دهد اگر اعلان جنگ را پس نگیرد ، آلمان به نوبه خود وارد جنگ خواهد شد.

روسیه تزاری پیشنهاد آلمان را رد می کند و آلمان نیز به نوبه خود در روز اول اوت به روسیه اعلان جنگ می دهد.

فرانسه در همان روز اعلام بسیج عمومی می کند و در روز سوم اوت سال 1914 میلادی امپراتور آلمان ، گیوم دوم به فرانسه اعلان جنگ داده و نیروهای ارتش آلمان وارد خاک بلژیک می شوند.

امپراتوری بریتانیا در روز چهارم اوت به آلمان اولیتماتوم می دهد که بی طرفی بلژیک را رعایت کند.آلمان اولتیماتوم بریتانیا را رد کرده و در همان روز بریتانیا به نوبه خود به آلمان اعلان جنگ می دهد.

سپس فرانسه و بریتانیا به ترتیب در روزهای 11 و 12 اوت به امپراتوری اتریش - مجارستان اعلان جنگ می دهند. ظرف 2 هفته آتش جنگ بخش اعظم اروپا را فرا می گیرد.

جنگ جهانی اول ناشی از رقابت هایی بود که از 50 سال پیش از آغاز این جنگ ، قاره اروپا را از هم پاشیده بودند. رقابت های سرزمینی و استعماری موجب شدند تا کشورهای اروپایی در مقابل یکدیگر صف آرایی کنند.

قتل آرشیدوک فردیناند ولیعهد امپراتوری اتریش - مجارستان و همسرش در شهر سارایوو به دست یک صرب در روز 28 ژوئن سال 1914 میلادی بهانه آغازین جنگ جهانی اول بود.

امپراتوری های اروپای مرکزی ، آلمان ، اتریش - مجارستان و عثمانی به همراه بلغارستان در مقابل امپراتوری روسیه ، امپراتوری بریتانیا و جمهوری فرانسه به همراه ایتالیا قرار می گیرند.

با ورود ژاپن به جنگ و به ویژه ایالات متحده در سال 1917 میلادی جنگ واقعا ابعاد جهانی می یابد.

تصور یک جنگ کوتاه مدت از همان پاییز سال 1914 میلادی با ناکامی تهاجم های بزرگ در جبهه های غربی و شرقی رنگ می بازد. در مجموع 35 کشور جهان درگیر این جنگ خانمانسوز و بی رحمانه می شوند.

یک جنگ مدرن با استفاده از سلاح های جدید مرگبار ، تاکتیک های نوین جنگی که دادن تلفات در آن برای طرفین اهمیتی نداشت ، بلکه هدف فقط شکست دشمن بود.

به این ترتیب ، در روز 28 ژوییه سال 1914 میلادی با اعلان جنگ امپراتوری اتریش - مجارستان علیه کشور صربستان آتش جنگ بزرگ یا جنگ جهانی اول شعله ور می شود.

ظرف چند روز کشورهای اروپایی با تشکیل دادن اتحادیه هایی در مقابل یکدیگر صف آرایی می کنند. قاره اروپا به آتش و خون کشیده می شود. دامنه جنگ حتی به مستعمرات به ویژه در آفریقا نیز گسترش می یابد. با ورود ژاپن و آمریکا به صحنه نبرد ، جنگ ابعادی واقعا جهانی پیدا می کند.

پس از چهار سال جنگ بی رحمانه سرانجام در روز 11 نوامبر سال 1918 میلادی با تسلیم آلمان جنگ جهانی اول خاتمه می یابد.

در این جنگ نزدیک به 10 میلیون نفر از جمله غیرنظامیان کشته شده و 20 میلیون نفر مجروح می شوند که با توجه به امکانات آن روزگار اغلب آنها معلول شده بودند. در پایان جنگ نقشه اروپا کاملا دگرگون می شود.

جنگ جهانی اول منجر به نابودی چهار امپراتوری روسیه ، آلمان ، اتریش - مجارستان و عثمانی می گردد و کشورهای جدیدی از بطن امپراتوری های منقرض شده، تاسیس شده و یا دوباره احیا می شوند.


بهرام افتخاری


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):